Czy we Włoszech są meduzy? Gdzie są meduzy we Włoszech?

Wyjazdy do Włoch kojarzą się wielu osobom nie tylko ze spożywaniem pizzy ale również z kąpielami w morzu. Wody mórz otaczających Włochy pełne są najróżniejszych stworzeń, a część z nich może być niebezpieczna dlatego wiele osób zastanawia się czy we Włoszech są meduzy. Czy wybierając się do Włoch należy się obawiać meduz przy brzegach najpopularniejszych kurortów? Gdzie są meduzy we Włoszech?

W Bergamo nie ma plaży, ale już na Sycylii i na włoskim wybrzeżu owszem. Czy wybierając się na plażowanie we Włoszech musimy obawiać się występowania meduz?

Morze Śródziemne oraz Adriatyk są dość ciepłymi morzami w których da się spotkać meduzy. Nie są to wprawdzie gatunki tak niebezpieczne jak groźne meduzy znane z Australii, ale mimo wszystko są w pewnym stopniu niebezpieczne i należy na nie uważać. Na świecie występują tysiące gatunków meduz i tylko około 70 z nich jest niebezpiecznych dla ludzi.

W wodach wokół Włoch spotkać można przede wszystkim niewielkie meduzy świecące znane też pod nazwą pelagia świecąca. Dotknięcie meduzy świecącej powoduje bolesne oparzenia ale oparzenie przez ten gatunek raczej nie doprowadzi do śmierci czy dużych komplikacji.

Do pozostałych gatunków spotykanych we Włoszech zaliczyć można meduzy z gatunku rhizostoma pulmo (nie są niebezpieczne ponieważ nie mają parzydełek) oraz typowe dla Morza Śródziemnego meduzy z gatunku cotylorhiza tuberculata. Ich oparzenia oczywiście drażnią ale nie są niebezpieczne dla życia. W okolicy Włoch ani też innych krajów basenu nie ma tak zwanych meduz pudełkowych z którymi spotkanie może zakończyć nasze istnienie.

Gdzie są meduzy we Włoszech?

Meduzy w wodach Adriatyku i Morza Śródziemnego pojawiają się przede wszystkim w okresie letnim. We Włoszech uważać należy w okolicach Sardynii, a także w Lagunie Weneckiej, Półwyspu Saletyńskiego, a także na plażach prowincji Teramo. Meduzy pojawiają się też w okolicy Sycylii.

W 2021 roku oraz w 2022 roku włoskie media donosiły o prawdziwej inwazji meduz w Zatoce Triesteńskiej oraz na Wyspach Liparyjskich i w Kampanii. Media cytowały biologa morskiego z Uniwersytetu w Bari, Giovannieo Chimientiego, tkróy podkreślił, że „Morze Śródziemne jest świadkiem wykładniczego wzrostu obecności meduz”.

Social media bombardowane były wówczas zdjęciami na których znajdowały się dosłownie tysiące meduz.

Po kontakcie z meduzą należy wyjść z wody i usunąć jakiekolwiek pozostałości po parzydełkach. W leczeniu lekkich oparzeń po meduzach bardziej zalecane są maści przeciwzapalne, znieczulające lub antyhistaminowe. Niektóre zalecenia dotyczą użycia octu lub chlorku glinu (np. w roztworze) jako pierwszej pomocy, ponieważ mogą neutralizować toksyny i zmniejszać pieczenie. Na oparzenie meduzy we Włoszech pomagają zimne okłady. Jeśli stan po poparzeniu nie poprawia się przez kilka dni należy skontaktować się z lekarzem.

Czy są teraz meduzy we Włoszech?

Jeśli wybieramy się do Włoch to przed wyjazdem warto prześledzić doniesienia lokalnych mediów z miejscowości i regionu do którego się wybieramy oraz udać się na oficjalną witrynę prowadzoną przez Śródziemnomorską Komisję Naukową

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB