Wyjeżdżając do Włoch po raz pierwszy możemy spotkać się ze zwyczajami, które nie obowiązują w Polsce oraz z lokalnymi przepisami, których złamanie może skończyć się mandatem. W Wenecji jest to szczególnie ważne bowiem lokalne władze nałożyły na odwiedzających kilka zakazów, których złamanie może być kosztowne. Czego nie wolno robić w Wenecji? Czego nie należy robić w Wenecji? Oto kilka interesujących lokalnych zasad wraz z mandatami.
Coperto, sklepy otwarte w niedziele albo sjesta dotycząca wielu przedsiębiorstw czy sklepów to tylko niektóre zwyczaje we Włoszech, które mogą być zaskoczeniem dla osób odwiedzających je po raz pierwszy. Dodatkowo każdy region może wprowadzać swoje lokalne przepisy. Przepisy takie wprowadza miasto Wenecja. Czego nie wolno robić w Wenecji?
Zakaz pikników w Wenecji
Pierwszy lokalny zakaz o którym warto pamiętać zwiedzając Wenecję to zakaz urządzania pikników. W praktyce mowa o zakazie spożywania posiłków i napojów siedząc na ziemi. Zakaz obejmuje spożywanie na brzegach kanałów, murkach, pomostach, schodach czy dowolnych innych przestrzeniach takich jak na przykład rozstawianie swojego jedzenia na pokrywach studni.
Złamanie zakazu skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości od 100 do 200 EUR. Lokalne służby mają nakaz natychmiastowego usunięcia osób spożywających posiłki w taki sposób.
Zakaz pływania w kanałach
Pływanie w kanałach Wenecji nie należy do najlepszych pomysłów. Jeśli nie zniechęca Was stan wody w kanałach, które nie oszukujmy się mogą być zanieczyszczone, to zniechęcić może mandat. Kara za pływanie w kanałach w Wenecji to mandat w wysokości 350 EUR. Po kanałach można pływać tramwajami wodnymi (w tym popularną linią 1), gondolami czy innymi statkami.
Zakaz śmiecenia
To jeden z najbardziej oczywistych zakazów. Porządek warto zachować nie tylko w Wenecji ale w każdym miejscu, które odwiedzamy w czasie naszych podróży. W Wenecji kara za wyrzucanie odpadów w miejsca do tego nie przeznaczone wynosi 350 EUR.
Zakaz strojów kąpielowych i chodzenia bez koszulki
Zakaz poruszania się w strojach kąpielowych czy też w przypadku mężczyzn spacerów bez koszuli czy podkoszulka nie jest niczym zaskakującym w miejscowościach turystycznych czy to we Włoszech czy w innych krajach kojarzonych z wyjazdami do nadmorskich kurortów. Istnieje też oczywiście w Wenecji. Kara za takie naruszenie przepisów to mandat w wysokości 250 EUR.
Zakaz dokarmiania ptaków
Mewy czy gołębie spotkamy w Wenecji na każdym kroku zupełnie jak na Rynku w Krakowie. By nie ułatwiać im życia i nie zachęcać do przebywania na ulicach miasta istnieje w Wenecji zakaz dokarmiania ptactwa. Za taki występek grozi mandat w wysokośic od 25 do 500 EUR.
Zakaz pojazdów jednośladowych
Wyspiarska część Wenecji to strefa ruchu pieszego. Z oczywistych względów nie jeżdżą tu samochody ale istnieje też zakaz poruszania się pojazdami jednośladowymi. Dotyczy oczywiście wyspiarskiej części Wenecji. Nie wolno tu ani jeździć na rowerze ani takiego pojazdu prowadzić. Zakaz tyczy się też hulajnóg.
Rowery można prowadzić na trasie między Piazzale Roma i dworcem Santa Lucia. Dojazd do Lido i Pellestriny możliwy jest jeśli rowery przewozimy w specjalnie do tego przystosowanych miejscach w transporcie publicznym.
Zakaz spania pod namiotem
To chyba oczywiście. Nie można urządzić sobie campingu w Wenecji. Kara za złamanie tego zakazu to 200 EUR oraz oczywiście natychmiastowe zlikwidowanie naszego obozowiska.
Wstęp do Wenecji bez biletu
Pod pretekstem walki z nadmierną turystyką w 2024 roku władze Wenecji pilotażowo wprowadziły płatny wstęp do najbardziej atrakcyjnej części miasta. Pilotażowy program okazał się sukcesem (czyli do kasy Wenecji wpłynęło więcej pieniędzy niż zakładano) dlatego w 2025 roku liczba płatnych dni została zwiększona i cena za wstęp kupiony na ostatnią chwilę z resztą też.
W Wenecji istnieje cennik wstępu dla osób, które nie mają noclegu na terenie gminy. W ciągu niektórych dni w sezonie za wstęp trzeba zapłacić albo znaleźć sposoby na załapanie się na darmową listę. Osoby bez kodu QR są kontrolowane i za wejście bez biletu wystawiane są mandaty. Tu cennik wstępu do Wenecji i płatne daty.
Inne zakazy
W stosunku do innych zachowań istnieją już zakazy takie same jak w innych częściach kraju. Nie ma na przykład zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych ale już zachowania pod wpływem alkoholu będą surowiej karane. Nie można rozwieszać kłódek miłości,