Czy w Mediolanie jest coperto? Ile wynosi coperto w Mediolanie?

Wiele osób jadących do Włoch słyszało o czymś takim jak coperto i zastanawia się czy w Mediolanie jest coperto. Czy w restauracjach w Mediolanie doliczają coperto? Ile wynosi coperto w Mediolanie?

Co to jest coperto?
Coperto to opłata za obsługę w restauracji we Włoszech. Jest to dodatkowa opłata, którą restauracja nalicza za usługi kelnerskie, nakrycie stołu oraz chleb. Opłata ta może być naliczana na osobę lub na stolik. Zwyczaj doliczania pieniędzy za nakrycie pochodzi jeszcze ze średniowiecza

 

Tylko w niektórych miejscach we Włoszech obowiązują lokalne przepisy, które zabraniają restauratorom pobierania coperto. Są to obszary regionu Lacjum. Stosowne przepisy wprowadzone został wcześniej w gminie Rzym.

Jak wiadomo Mediolan nie leży w Lacjum tylko w Lombardii w której jest też Bergamo. Co to oznacza? Oznacza to, że w Mediolanie jest coperto. Ile wynosi coperto w Mediolanie?

Stawka coperto w restauracjach czy barach w Mediolanie waha się zwykle od 2 do 5 EUR w zależności od rodzaju restauracji. W tańszych kawiarniach i restauracjach częściej jest to kwota 2 EUR, a w tych droższych 5 EUR.

Oczywiście są w Mediolanie miejsca, które nie doliczają coperto. Są to głównie sieciowe restauracje międzynarodowych koncernów chociaż nie tylko. Popularne w pizzeriach w Mediolanie są też zestawy obejmujące posiłek, napój oraz coperto.

Coperto w restauracji w Mediolanie powinno być zawsze wyszczególnione w menu. Jeśli stosowna pozycja nie jest wydrukowana w karcie koniecznie najpierw trzeba dowiedzieć się ile wynosi, by później nie było niespodzianek.

Podsumowanie: czy w Mediolanie jest copert? Tak, w większości przypadków w Mediolanie doliczane jest coperto.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB