Czy w Mediolanie można pić alkohol w miejscu publicznym?

Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Pytanie o to czy w Mediolanie można pić alkohol na ulicy pojawia się często wśród osób, które planują wakacje w stolicy mody. Czy w Mediolanie można pić alkohol w miejscach publicznych?

W wielu krajach zachodniej Europy nie ma przepisów zabraniających spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Czy tam samo jest w Mediolanie? Niestety, nie do końca. Pierwsze bardzo restrykcyjne regulacje zabraniające spożywania alkoholu w miejscach publicznych pojawiły się w Mediolanie w wiadomych czasach 2020 roku.

Przez ten czas przepisy zdecydowano nieco rozluźnić ale obecnie istnieją zakazy. Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w Mediolanie obowiązuje w turystycznym centrum w godzinach od 22:00 do 5:00.

Przepisy regulują spożywanie alkoholu i napojów bezalkoholowych kupionych na wynos w butelkach, pojemnikach szklanych i w puszkach na terenie centralnych dzielnic Mediolanu. Zakazem objęte są między innymi okolice Porta Sempione i katedry, okolice Darsena, obszar Ticiense, Tortona, Corso Como, Navigli, Fracht, Melzo, Skarpi, Biocca, Piazza Leonardo da Vinci. Możliwa jest sprzedaż na wynos napojów w papierowych kubkach. Poza wyznaczonymi obszarami spożywanie jest dozwolone.

Zakazy sprzedaży alkoholu w Mediolanie często nakładane są przy okazji meczów podwyższonego ryzyka rozgrywanych przez lokalne drużyny piłkarskie. Wówczas poza zakazem sprzedaży napojów alkoholowych na wynos może istnieć czasowa prohibicja obejmująca sprzedaż alkoholu w sklepach.

W takich przypadkach lokalne media informują o godzinach obowiązywania zakazu oraz o obszarach nim objętych.

Ogólnie we Włoszech nie obowiązują przepisy zakazujące spożywania alkoholu w miejscach publicznych na poziomie centralnym. Decyzję o tym czy na danym obszarze można go spożywać czy nie podejmują samorządy.

Warto jednak pamiętać, że we Włoszech można dostać mandat gdy przesadzi się z alkoholem. Każdy kto jawi się nietrzeźwym w miejscu publicznym może dostać mandat w wysokości od 51 do 309 EUR.

Podsumowanie: czy w Mediolanie można pić alkohol w miejscach publicznych? W sezonie turystycznym w centrum Mediolanu istnieje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w godzinach wieczornych.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB