Czy w Mediolanie można pić wodę z kranu?

W czasach w których wiele osób ogranicza swój ślad węglowy oraz szuka oszczędności na każdym kroku popularne staje picie wody z kranu. Wielu podróżników planujących swój pierwszy wyjazd do Mediolanu zastanawia się czy w Mediolanie można pić wodę z kranu. Czy woda z kranu w Mediolanie jest bezpieczna do picia?

Czy w Mediolanie woda jest bezpieczna do picia? Tak, w Mediolanie woda z kranu spełnia wszystkie normy wymagane przez Unię Europejską i nie tylko. Nie ma w niej zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych, ani tym bardziej fizycznych.

PFAS są poniżej wartości, które zostaną narzucone przez prawo od 2026 roku – przekonywał w 2022 roku Alessandro Russo z Gruppo CAP

Woda z kranu w Mediolanie pochodzi z blisko 600 źródeł znajdujących się na głębokości od 80 do 100 metrów. Woda z ujęć przechodzi proces oczyszczania z nieznacznym dodatkiem podchlorynu sodu zwanym potocznie chlorowaniem. Woda z wodociągu jest monitorowana przez cały rok, a co kwartał aktualne wyniki analiz podawane są na lokalnych stronach samorządowych oraz na stronie wodociągu.

Jaka jest jakość wody w Mediolanie?

Fot. www.latuaacqua.it

Jeśli interesuje Was dokładny skład wody w miejscu w którym mieszkacie w Mediolanie to aktualne wyniki badań składu wody dla konkretnego adresu w Mediolanie zawsze można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej atuaacqua.it/wps/portal/latuaacqua/it/home/acqua-di-milano/tutto-su-acqua-di-milano/qualita

Warto jednak pamiętać, że na jakość wody wpływa nie tylko jakość wody ze źródła czy proces oszczywania ale również sieć przesyłu. Jeśli mieszkamy w starym budynku w Mediolanie i nie mamy pewności dotyczącej tego ile lat i w jakim stanie jest sieć przesyłu wody to lepiej zrezygnować z picia wody z kranu i kupić wodę w butelce.

Lokalne władze podkreślają, że woda w Mediolanie jest jedną z najtańszych we Włoszech i w całej Europie. Metr sześcienny wody z wodociągu w Mediolanie to koszt 0,80 EUR czyli około 3,40 zł. To zdecydowanie mniej niż woda w Krakowie czy Warszawie.

Podsumowanie: czy w Mediolanie można pić wodę z kranu? Tak. Tak jak w Bergamo tak i w Mediolanie woda dostarczana do domów w Mediolanie z nawiązką spełnia wszystkie standardy i jest bezpieczna do picia. Wyjątkiem jest sytuacja w której nie mamy pewności co do jakości rur w naszym budynku.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB