Metro Mediolan cennik 2024. Czy w Mediolanie jest metro?

Poruszanie się po niektórych miastach Europy bywa drogie, a czasem też trudne. Wiele osób przed wyjazdem na urlop do Mediolanu zastanawia się czy w Mediolanie jest metro. Ile kosztują bilety na metro w Mediolanie? Jaki jest cennik metra w Mediolanie? Które bilety kupić do metra w Mediolanie? Dziś podpowiadamy jak jeździć metrem po Mediolanie w 2024 roku.

Czy w Mediolanie jest metro?
Jest! Najstarsza linia metra w Mediolanie, Linia 1, została otwarta w 1964 roku, a od tego czasu sieć stale się rozwija. Mediolańskie metro jest największym systemem we Włoszech pod względem długości, liczby stacji i liczby pasażerów, a także siódmym pod względem długości systemem metra w Unii Europejskiej.

 

Początki planów budowy metra w Mediolanie sięgają 1914 roku, ale prace ruszyły dopiero w 1957 roku, a pierwsza linia została otwarta w 1964 roku. Sieć metra w Mediolanie obejmuje obecnie 5 linii o łącznej długości 104,1 kilometra i aż 121 stacji, z których większość (101) znajduje się pod ziemią.

Metro w Mediolanie jest połączone z usługą kolei podmiejskiej dzięki czemu podróżowanie w regionie jest niezwykle łatwe. W planach jest rozbudowa istniejącej sieci, być może powstanie również szósta linia metra z Ponte Lambro do Nolo.

Ile kosztuje metro w Mediolanie? Cennik

Najważniejszym pytaniem są oczywiście ceny biletów metra w Mediolanie. Ile kosztuje i jaki jest cennik? Metro w Mediolanie obsługiwane jest przez spółkę Azienda Trasporti Milanesi (ATM) dzięki czemu nie ma rozgraniczenia pomiędzy biletami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, a metrem. Jakie są ceny biletów?

Podstawowy bilet metra w Mediolanie kosztuje 2,20 EUR i pozwala na poruszanie się metrem i komunikacją miejską (w strefach Mi1 – Mi3) przez 90 minut od skasowania.

24 godzinny bilet na metro w Mediolanie kosztuje 7,60 EUR i również pozwala na nielimitowaną liczbę przejazdów w strefach Mi1-Mi3.

W Mediolanie istnieje też bilet na 3 dni, który kosztuje 15,50 EUR. Bilet ważny jest od momentu skasowania do godziny 3:45 trzeciego dnia ważności. W Mediolanie można kupić też pakiet 10 biletów 90 minutowych, które kosztują 19,50 EUR.

Gdzie są ważne bilety metra w Mediolanie?

Podstawowe bilety (strefa Mi1 – Mi3) na metro w Mediolanie obowiązują na całej trasie linii M1, M3, M4 oraz M5. Podróżując na podstawowym bilecie zieloną linią M2 jego ważność obowiązuje na odcinku między Cascina Gobba do Gamagosta.

Przed i po tych przystankach potrzebne są bilety taryfowe w zależności od tego jak daleko mamy zamiar jechać. Jest to jasno wyjaśnione na automatach. Na przykład przejazd między Centrale a Gessate potrzebujemy bilet Mi1-Mi6 za 3,50 EUR.

Wspominając o cenniku metra w Mediolanie warto przypomnieć o biletach IO Viaggio. Bilety IO Viaggio obejmują m.in. na metro w Mediolanie i można je mieć już od 17,50 EUR za dzień. Bilety te opłacają się jeśli podróżujemy po różnych miastach regionu Lombardia. Jeśli zostajemy tylko w Medioalnie to lepiej kupić 24 godzinny bilet na metro lub bilet 72 godzinny.

Gdzie kupić bilety na metro?

Bilety na metro w Mediolanie najłatwiej kupić za pośrednictwem aplikacji ATM na telefony komórkowe. To najwygodniejszy sposób. Bilety można kupić też w automatach biletowych, takich jak wyżej na zdjęciu, znajdujących się na wszystkich stacjach metra, a także w autoryzowanych punktach sprzedaży biletów takich jak trafiki, bary czy kioski.

Podsumowanie: ile kosztuje bilet na metro w Mediolanie? Podstawowy bilet metra w Mediolanie ważny przez 90 minut to koszt 2,20 EUR. Wyjątkiem jest wyjazd metrem zielonej linii M2 poza granice strefy, wówczas obowiązują nieznacznie droższe bilety strefowe.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB