Darmowy bilet IO Viaggio dla dzieci. Jak otrzymać? Komu się należy?

Wielu turystów wybierających się do Mediolanu, Bergamo lub do Lombardii wie, że w Lombardii obowiązuje bilet IO Viaggio, który pozwala na podróże najróżniejszymi środkami komunikacji miejskiej. Wiele osób wie, że dla dzieci bilet ten jest za darmo ale nie wie jak aktywować darmowy bilet IO Viaggio za darmo dla dzieci. Co trzeba zrobić by dziecko jeździło za darmo po Lombardii? Podpowiadamy.

Co to jest Io Viaggio w Lombardii?
Io Viaggio Ovunque to obowiązujący w całym regionie Lombardia zintegrowany system opłat za przejazdy komunikacją publiczną. Program został wprowadzony w 2011 roku i jest niezwykle popularny wśród turystów

 

Wiele osób pyta nas czy bezpłatne przejazdy dla dzieci obowiązują także dla turystów przyjeżdżających do Lombardii. Oczywiście obowiązują.

Jak otrzymać darmowy bilet IO Viaggio dla dziecka? Jeśli chcemy, by nasze dziecko podróżowało za darmo po Lombardii to istnieje kilka warunków. Dzieci podróżują za darmo tylko w towarzystwie członków rodziny posiadających IO Viaggio. Pierwszym warunkiem, który należy spełnić jest więc posiadanie dziecka oraz ważnego biletu IO Viaggio na Lombardię.

Drugim koniecznym warunkiem jest to, że dziecko musi podróżować wraz z członkiem najbliższej rodziny. Darmowy bilet działa dla dzieci, które towarzyszą rodzicom lub dziadkom, a także wujkom lub pełnoletniemu rodzeństwu. Kuzynka z ważnym biletem IO Viaggio to już zbyt daleki stopień pokrewieństwa.

Darmowe przejazdy IO Viaggio po Lombardii dla dzieci, a więc na przykład w Bergamo czy Mediolanie, należą się dzieciom od 4 do 14. roku życia. Dzieci poniżej 4. roku życia nie potrzebują karty IO Viaggio in Famiglia ponieważ domyślnie jeżdżą za darmo!

Jadąc z dzieckiem musimy posiadać ważny bilet oraz dokument tożsamości.

Jak aktywować darmowy bilet dla dziecka?

Io Viaggio cennik cena

Darmowe przejazdy zapewnia dokument nazwany IO Viaggio in Famiglia. Wielu turystów mylnie zakłada, że darmowe przejazdy IO Viaggio dla dziecka można aktywować tylko na miejscu w punktach na dworcach lub w punktach obsługi komunikacji miejskiej.. To nieprawda często powielana na grupach o Bergamo w serwisie Facebook.

Jeśli wybieramy się do Lombardii z dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia, to przed podróżą darmowy bilet można aktywować przez internet za pośrednictwem strony Trenord.

Formularz znajduje się na stronie internetowej trenord.it/ioviaggio w zakładce IO Viaggio in Famiglia. Strona ta dostępna jest zarówno w języku włoskim jak i w angielskim więc nikt nie będzie mieć żadnych problemów z wypełnieniem formularza.

W formularzu podajemy dane dorosłego, dane dziecka, adres, a następnie sposób w jaki chcemy otrzymać kartę zniżkową dla dziecka. Otrzymujemy ją albo na adres e-mail albo na wskazany dworzec. Karta dotrze tam w okresie około 30 dni więc oczywiste jest więc, że wybieramy po prostu przesłanie karty na adres poczty elektronicznej.

Kartę można też otrzymać na dowolnym dworcu już po przyjeździe do Lombardii. Zdecydowanie bardziej polecamy wersję elektroniczną ponieważ kontrolerzy nie zawsze są zaznajomieni z wersją papierową, a na przykład przy wejściu do metra posiadając papierowe IO Viaggio musimy prosić obsługę o otwarcie bramek.

Podsumowanie: jak otrzymać darmowe przejazdy dla dziecka IO Viaggio? Darmowe przejazdy na karcie IO Viaggio in Famiglia obowiązują dla dzieci w wieku od 4. do 14. lat podróżujących środkami komunikacji publicznej w Lombardii w towarzystwie dorosłych w pierwszym stopniu pokrewieństwa.

Kartę zniżkową dla dziecka należy zamówić w internecie na stronie Trenord lub w wersji papierowej złożyć wniosek w kasie dowolnego dworca w Lombardii. Tutaj dowiecie się ile kosztuje IO Viaggio w Lombardii, a tutaj wymieniamy co obejmuje IO Viaggio w Lombardii. Oczywiście nie zawsze IO Viaggio się opłaca – tutaj dowiecie się kto powinien skorzystać z karty, a kto nie.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB