IO Viaggio czy warto? Czy bilet IO Viaggio się opłaca?

Wielu podróżujących do popularnych miejsc w Lombardii takich jak Mediolan, Bergamo czy Jezioro Como słyszało o istnieniu biletu IO Viaggio. Prezd podróżą wielu turystów zastanawia się czy warto kupić IO Viaggio. Czy bilet IO Viaggio w Lombardii się opłaca? Dla kogo się opłaca, a dla kogo nie?

Co to jest IO Viaggio?
IO Viaggio jest to system zintegrowanych biletów transportu publicznego w regionie Lombardii we Włoszech. Jest to rodzaj karty lub aplikacji mobilnej, która umożliwia podróżowanie różnymi środkami transportu publicznego w regionie, takimi jak metro czy autobusy i tramwaje.

 

Dzięki systemowi IO Viaggio podróżni mogą korzystać z różnych usług transportowych (tutaj ich lista), płacąc za nie jednym biletem lub abonamentem, co ułatwia podróżowanie po regionie Lombardii. Czy bilet jest dla każdego? Oczywiście, że nie!

Czy warto kupić IO Viaggio?

Wystarczy rzut oka na cennik IO Viaggio by stwierdzić, że zakup tego biletu nie przyda się bardzo wielu podróżnym. Kto nie powinien go kupować?

Po pierwsze nie jest dla osób, które nie chcą korzystać z komunikacji miejskiej i wolą komfort wypożyczenia samochodu lub jazdy Uberem albo taksówką. To oczywiste.

IO Viattio nie warto kupić również jeśli mamy zamiar przyjechać tylko do jednego miasta i spędzić w nim cały nasz urlop. Jeśli przyjeżdżamy do Bergamo i będziemy korzystać z komunikacji miejskiej to bardziej opłaci się czasowy bilet w Bergamo (7 EUR za 24h), analogicznie w przypadku Mediolanu tu również taniej będzie kupić okresowy bilet na komunikację miejską (za 7,60 EUR w strefach Mi1-3) niż IO Viaggio obowiązujące na całą Lombardię.

Komu warto kupić IO Viaggio?

Bilet IO Viaggio opłaca się, jeśli mamy zamiar intensywnie podróżować komunikacją publiczną. Sam przejazd w dwie strony z Bergamo do Mediolanu lokalnym pociągiem Trenord to koszt od 10,40 do 12 EUR, a więc za 24 godzinny IO Viaggio dopłacamy w takim wypadku 5,50-6,60 EUR i w cenie mamy już wszystkie formy transportu w danym mieście w tym także na przykład słynne kolejki linowe w Bergamo. Przy dłuższych podróżach kolejką opłacalność IO Viaggio jest jeszcze większa!

Dodatkowo warto podkreślić, że dla posiadaczy IO Viaggio przewidziane są zniżki na bilety do niektórych muzeów i atrakcji (tutaj opisujemy zniżki dla posiadaczy IO Viaggio). Jeśli więc dużo zwiedzamy to opłacalność zakupu karty wzrasta.

Podsumowanie: czy warto kupić IO Viaggio? IO Viaggio to bilet, którego zakup naprawdę się opłaca ale nie jest dla wszystkich. Jeśli mamy zamiar dużo podróżować środkami komunikacji publicznej i spędzimy w Lombardii kilka dni to zakup IO Viaggio jest właściwie obowiązkowym punktem przygotowań do wyjazdu do Włoch. Dodatkowo bilet oferuje również ciekawe zniżki dla turystów zwiedzających atrakcje w Lombardii.

Jeśli wolimy samochód, taksówki lub spędzamy urlop w jednym tylko miejscu to zakup IO Viaggio nie jest już korzystne i będzie stratą pieniędzy.

Tutaj dowiecie się ile kosztują bilety IO Viaggio w pełnym cenniku, a tutaj dowiecie się komu IO Viaggio przysługuje za darmo.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB