Strajk we Włoszech 1 maja 2024, opóźnienia, odwołane pociągi i samoloty?

Jak (prawie) co roku, jakaś ogólnowłoska organizacja ogłasza strajk generalny transportu na terenie całych Włoch. Jak wygląda taki strajk we Włoszech 1 maja 2024? Czy pociągi są opóźnione czy może nawet odwołane w Mediolanie czy Bergamo? Czy wpływa to na samoloty lecące do i z Włoch? Zobaczcie, bo nie jest to typowy strajk we Włoszech.

Strajk na kolei we Włoszech 1 maja 2024

We Włoszech 1 maja, jak w Polsce – obchodzi się Święto Pracy. Festa del Lavoro bo tak się po włosku nazywa to święto, jest też powodem do organizacji przez niektóre związki strajku generalnego transportu na terenie całych Włoch. W tym roku organizacją tą jest USI-CIT. Każda taka organizacja pracownicza może sobie zgłosić we Włoszech strajk – nie zawsze jednak jest on brany przez wszystkich tak samo poważnie.

Czy spodziewać się opóźnień i odwołanych pociągów? Ogólnie jest tak, że skala strajku zależy od poparcia przez pracowników Trenitalia czy Trenord, 1 maja zazwyczaj jest ono nikłe i nie ma paraliżu transportu. Może być tak, że jakieś pociągi będa odwołane, ale nie powinniście mieć dużego problemu z dostaniem się do docelowego miejsca. Pamiętajcie też, że zawsze istnieje lista gwarantowanych pociągów na które strajk nie ma wpływu a i pracownicy sieci Italo zazwyczaj nie strajkują.

Do strajku 1 maja zapowiedziały dołączenie niektóre wybrane organizacje związkowe zrzeszające pracowników sklepów. Może więc się okazać, że niektóre sklepy będą 1 maja zamknięte z powodu strajku ale również nie jest to sytuacja powszechna (pamiętajcie, że to też święto i niektóre sklepy mogą być zamknięte lub otwarte krócej).

Do strajku 1 maja 2024 dołączył też na przykład Szpital Uniwersytecki w Modenie i Lokalny urząd ds. Zdrowia lub też na przykład jeden z instytutów szpitalnych w Firenze które zapewniły że będą tego dnia gwarantować tylko podstawowe usługi. Udział w strajku zapowiada też szpital w Katanii.

Strajk na lotniskach we Włoszech 1 maja 2024

Jeśli chodzi o linie lotnicze i samoloty, to strajk 1 maja 2024 roku nie jest związany z połączeniami lotniczymi, więc nie musicie się obawiać odwołanych z tego powodu lotów.

Strajk we Włoszech 1 maja podsumowanie

Strajk został zgłoszony, jednak nie oczekuje się wielkiego paraliżu – według nas w porównaniu do innych strajków, jest to wręcz symboliczne działanie związane ze świętem pracy 1 maja 2024 roku. Nie powinniście mieć problemu z przedostaniem się w jakieś miejsce we Włoszech pociągiem czy autobusem.

Oczywiście, sprawa jest też taka, że nigdy nie damy Wam gwarancji, że jakiś pociąg nie zostanie odwołany czy opóźniony przez strajk 1 maja 2024 roku we Włoszech – w końcu to Włochy. Tutaj znajduje się lista strajków we Włoszech w maju 2024, duży strajk szykuje się już za kilka dni – 4 i 5 maja strajk na kolei, a już następnego dnia strajk komunikacji miejskiej.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB