Strajki w maju 2024 we Włoszech. Czy będą utrudnienia? Daty

Osoby regularnie jeżdżące do Włoch zdają sobie pewnie sprawę z tego, że Włochy strajkami stoją. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wyjazdami do Włoch wkrótce przekonają się o tym na własnej skórze. Maj 2024 roku jest kolejnym miesiącem, który może obfitować w strajki we Włoszech. Jakie są daty strajków we Włoszech w maj 2024? Czy będą strajki komunikacji miejskiej czy inne wpływające na wczasy?

Maj 2024 roku rozpoczął się od opisywanego przez nas strajku, który teoretycznie obowiązywał w całym kraju ale na szczęście nie miał wielkiego wpływu na komunikację miejską. 1 i 2 maja strajk ogłosiły też niektóre terytorialne szpitale i placówki medyczne gwarantując interwencje tylko w nagłych wypadkach i sytuacjach kryzysowych. Co dalej?

Na kolejne dni maja (3,4 5 maja) strajki zapowiedziała organizacja Coordinamento Autorganizzato Trasporti, zapowiadająca strajk kolejowych przewozów cargo od 21:00 w piątek 3 maja do 21:00 w sobotę 4 maja. Strajk ten może mieć wpływ na inne przewozy. Na 4 maja strajk zapowiadają też przedstawiciele FS Group, Trenitalia, Trenitalia Tper i Trenord, a ponieważ będzie to weekend nie będzie wówczas tak zwanych połączeń gwarantowanych. Tutaj szczegóły strajku 4 i 5 maja.

Na 6 maja 2024 roku ogłoszony jest strajk lokalnego transportu publicznego i może to być strajk ogólnokrajowy. Utrudnienia mogą potrwać przez cały dzień (24 godziny) i są spodziewane w największych miastach oraz w mniejszych miastach. Strajkować będzie m.in. komunikacja miejska w Mediolanie czy w Rzymie. Szczegółowe informacje zawsze dostępne są na stronach organizatorów. Do strajku dołączyć mają przewoźnicy kołowi oraz inne formy jak metro czy tramwaje.

Strajk Włochy w maju

6 maja strajki zaplanowały też związki zawodowe nauczycieli. Obszar edukacji strajkować będzie w niektórych miejscach ponownie 9 maja.

Na niedzielę 12 maja na utrudnienia w wycieczkach muszą szykować się podróżni lądujący na lotnisku Malpensa oraz podróżni korzystający z portu lotniczego w Weronie. Tego dnia strajkować ma obsługa lotnisk, strajk ma potrwać 4 godziny, więcej informacji będzie dostępne na oficjalnych stronach organizatorów.

Na 16 maja 2024 roku przewidziany jest strajk przewoźników transportu publicznego na Sycylii. Strajk ogłoszony jest jako strajk całodniowy więc można spodziewać się, że funkcjonować będą tylko tak zwane „usługi gwarantowane”. Tego dnia strajkować będzie też sektor kolejowych przewozów cargo.

Dzień później strajk ogłasza związek OSR UGL-FNA w transporcie publicznym ale czy dojdzie do skutku? Nie wiadomo.

Na 19 maja 2024 roku zapowiedziany jest strajk pracowników Trenitalia i Trenitalia TPER ogłoszony przez PDM/PDB i jest to strajk, na który warto mieć oko ponieważ może to być całodniowy strajk na kolei dotyczący załogi lokomotyw. Tutaj opisujemy godziny strajku 19 maja i utrudnienia. 27 maja 2024 roku przez kilka godzin strajkować będzie transport publiczny w Udine.

Podróżni lecący do Wenecji muszą spodziewać się utrudnień 28 maja 2024 roku. Tego dnia strajkować ma obsługa lotniska Marco Polo w Wenecji. Strajk planowany jest na cały dzień.

Warto pamiętać, że we Włoszech strajk na dany dzień może ogłosić dowolny związek zawodowy i nie oznacza to jeszcze, że strajk obejmie cały kraj, wszystkich pracowników czy, że w ogóle dojdzie do skutku. Warto też pamiętać, że sytuacja może być inna w drugą stronę i jakiś strajk we Włoszech może pojawić się dość niespodziewanie i niczym niezwykłym we Włoszech nie są odwołane pociągi czy autobusy, które po prostu nie pojechały.

W istocie lista strajków zgłoszonych na maj 2024 roku jest zdecydowanie większa niż te opisane powyżej ale nie wszystkie po pierwsze obejmą cały kraj, a po drugie będą ważne dla turystów.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB