Strajk we Włoszech 11 kwietnia 2024. Co z autobusami?

Wielu z nas zna pojęcie strajku włoskiego. Strajk włoski kojarzy się z Włochami bowiem to właśnie Włochy są ojczyzną strajku włoskiego, a sama metoda protestu jest popularna w kraju aż do dziś. Kolejny strajk we Włoszech zaplanowany jest na 11 kwietnia 2024 roku. Będzie to głównie strajk dotyczący komunikacji publicznej i komunikacji miejskiej. Co to oznacza dla turystów jadących do Włoch 11 kwietnia? Co to oznacza w Bergamo czy Mediolanie? Czy jeżdżą pociągi i autobusy?

Na 11 kwietnia 2024 roku strajk zapowiedziały związki zawodowe Filt CGIL oraz Uil Transporti. Tego dnia we Włoszech w wielu regionach pojawią się utrudnienia w działaniu komunikacji publicznej takiej jak autobusy miejskie i podmiejskie, kolejki linowe, tramwaje czy trolejbusy.

Ogólnokrajowy strajk planowany na 11 kwietnia to strajk włoski. W większości miast funkcjonowanie transportu publicznego będzie utrudnione przez cztery godziny.

W niektórych miastach strajk zapowiedziano w godzinach popołudniowych, a w niektórych strajk odbędzie się rano. W Bergamo 11 kwietnia nie jest gwarantowana ciągłość transportu w godzinach od 16:00 do 20:00. W godzinach tych popularny autobus linii 1 z lotniska będzie kursować ale w ograniczonym zakresie. Strajk obejmie wszystkie formy komunikacji miejskiej w tym kolejki linowe.

W Mediolanie strajkować będzie obsługa metra, autobusów, tramwajów oraz pociągów i autokarów Movibus, informacji o konkretnych godzinach strajku w Mediolanie w transporcie publicznym jeszcze nie podano, zostaną podane na oficjalnych kanałach social media. Utrudnienia w transporcie kolejowym FS Italiane oraz Italo Group planowane są od 9:01 do 13:00. W Mediolanie planowane są strajki przez cztery ostatnie godziny zmiany roboczej także w usługach sprzątania czy odbioru odpadów.

W Rzymie utrudnienia planowane są w godzinach od 8:00 do 12:00. W Turynie od 18:00 do 22:00. Największych problemów mogą spodziewać się podróżujący komunikacją miejską w Palermo gdzie strajk ma potrwać od 8:30 do 17:00, a wszyscy inni pracownicy poza kierowcami będą strajkować aż przez 24 godziny.

Kolejny lokalny strajk transportu publicznego w niektórych regionach Włoch zapowiedziano też na 26 kwietnia 2024 roku czyli dzień po święcie z 25 kwietnia.

Wybierając się do Włoch w dniu strajku, co wcale nie jest rzadkie, zawsze warto odwiedzić oficjalną stronę regionalnego przewoźnika odpowiedzialnego za komunikację miejską, a w przypadku strajku obejmującego ruch lotniczy także lotniska lub linii lotniczej.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB