Bergamo funicolare. Kolejka w Bergamo ceny, bilety, rozkłady 2024

Włoskie Bergamo podzielone jest na Górne Miasto (Citta Alta) oraz na Dolne Miasto (Citta Bassa). Przez ukształtowanie terenu poruszanie się na piechotę po Bergamo bywa uciążliwe. Na szczęście działa tu kolejka łącząca obydwie części miasta, a także druga kolejka łącząca Górne Miasto ze wzgórzem San Vigilio. Ile kosztuje kolejka w Bergamo? Jakie są ceny biletów i rozkłady kolejki? Sprawdźmy to!

Funicolare di Bergamo Alta to kolejka linowo-terenowa założona jeszcze w 1887 roku na podstawie planów pierwszego właściciela kolejki – Alessandro Ferrettiego. Kolejka położona wyżej łącząca Górne Miasto z San Vigilio powstała nieco później – w 1912 roku.

Pierwsza linia kolejki składa się z dwóch torów o długości 240 i 234 metrów. Różnica wysokości między stacjami Funicolare di Bergamo Alta wynosi 85 metrów, a czas przejazdu to około 2 minut.

Druga kolejka na San Vigilio porusza się po torze mającym około 630 metrów, a przewyższenie to aż 90 metrów.

Na szczęście dla osób, które lubią tanio zwiedzać kolejki nie są osobnymi atrakcjami turystycznymi. Obydwie kolejki linowo-terenowe w Bergamo są częścią systemu transportu publicznego Azienda Trasporti Bergamo (ATB). Oznacza to, że bilet na sieć transportu publicznego w Bergamo jest jednocześnie biletem na obydwie kolejki linowe.

Ile kosztują bilety na kolejkę w Bergamo? Najtańszy bilet komunikacji publicznej w Bergamo to bilet jednostrefowy na 75 minut, który kosztuje 1,50 EUR. Za tą cenę przy odrobinie szczęścia i pośpiechu uda nam się przejechać obydwiema kolejkami we wszystkie strony.

Turystyczny bilet na samo miasto ważny 24 godziny w Bergamo to koszt 4 EUR, a na całą sieć obejmującą miasto i przylegające do niej gminy kosztuje on 7 EUR. Ceny pochodzą z cennika ważnego na 2023 rok.

Jak wygląda rozkład kolejki linowo-terenowej w Bergamo? Aktualny rozkład zawsze można sprawdzić na oficjalnej stronie ATB. Można jednak przyjąć, że zarówno dolna jak i górna kolejka linowa odjeżdża w każdą stronę co około 15 minut. Najwcześniejsze kursy rozpoczynają się rozkładowo już po 7 rano, a kończą około 1 w nocy więc podróżować kolejką w Bergamo można prawie przez cały dzień.

Podsumowanie: ile kosztuje kolejka linowo-terenowa w Bergamo? W Bergamo są dwie kolejki linowo-terenowe należące do systemu komunikacji publicznej dlatego też nie trzeba kupować specjalnego biletu na przejazd każdą z nich. Najtańszy jednostrefowy bilet komunikacji publicznej w Bergamo to koszt 1,50 EUR i da się nim przejechać każdą z kolejek!

Polecamy również:

Dodaj komentarz

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB