Bergamo w jeden dzień. Zwiedzanie w czasie przesiadki TRASA+PORADY

Lotnisko w Bergamo ze względu na wiele połączeń obsługiwanych przez tanie linie lotnicze jest nie tylko ważnym punktem podróży dla osób, które chcą odwiedzić Mediolan ale również ważnym punktem przesiadkowym. Wiele osób, które czekają na przesiadkę w Bergamo zastanawia się jak zwiedzać Bergamo w oczekiwaniu na lot. Czy da się zwiedzać Bergamo w jeden dzień oczekiwaniu na lot? Jak zwiedzić Bergamo czekając na przesiadkę?

W przypadku wielu lotnisk mających w swojej nazwie nazwę dużego sąsiadującego z nimi miasta właściwa metropolia oddalona jest czasem o wiele kilometrów. W przypadku Bergamo jest inaczej. Orio al Serio znane jako lotnisko Mediolan Bergamo położone jest niezwykle blisko centrum Bergamo.

Oznacza to, że lądując rano i wylatując wieczorem czas pomiędzy połączeniami można wykorzystać na zwiedzanie Bergamo.

Zwiedzanie Bergamo w jeden dzień

Przystanek autobusu numer 1 znajduje się bezpośrednio przed wyjściem z terminala

Jak zwiedzać Bergamo w jeden dzień oczekując na przesiadkę? Jeśli dysponujemy kilkoma godzinami zwiedzanie jest możliwe i bardzo proste. Po wylądowaniu kierujemy się przed budynek lotniska gdzie znajduje się przystanek autobusowy kursującej co około 15 minut słynnej linii 1, która w czasie kilkudziesięciu minut dowozi nas na Colle Aperto w górnej części Bergamo.

Autobus z lotniska do centrum
Autobus 1 przejeżdża obok dworca kolejowego, mija monumentalną „bramę do Bergamo” czyli Porta Nuova i serpentynami wokół murów weneckich i kolejki funicolare Citta Alta dowozi nas na start krótkiej wycieczki. Polecamy zakup dziennego biletu, który jest też biletem na kolejki linowo-terenowe.

 

Largo Colle Aperto tu wysiadamy z autobusu i przez widoczną bramę idziemy na przystanek kolejki

Kolejka na San Vigilio

Przy charakterystycznym rondku znajduje się restauracja La Marianna w której powstały lody stracciatella. Możemy tu wypić szybką kawę lub zatrzymać się na słodkości, następnie przechodząc przez bramę Porta Sant’Alessandro skierować się na położony kilkadziesiąt metrów dalej dolny przystanek kolejki linowo-terenowej funicolare San Vigilio.

Dolny przystanek kolejki linowo-terenowej na San Vigilio

Kolejka w ciągu kilku minut zabiera nas na górę skąd spacerem wybieramy się na ruiny zamku Castello San Vigilio skąd rozpościera się widok na Bergamo i najbliższą okolicę. Przy odrobinie szczęścia i mając dobrą kondycję na szczycie będziemy około godziny od wyjazdu autobusem spod lotniska. Wracamy w kierunku górnej stacji kolejki by skierować się w dół.

Fragment widoku z ruin zamku

Osobom mającym więcej czasu polecamy posiłek w restauracji Baretto lub znajdującej się obok pizzerii z widokiem San Vigilio.

Zwiedzanie Górnego Miasta

Spacer po centrum
Bergamo to niewielkie miasto o powierzchni ok. 40 kilometrów kwadratowych, powierzchnia zabytkowej części Górnego Miasta (Città Alta) jest mniejsza niż centra polskich miast dlatego zwiedzanie najważniejszych miejsc zajmie nam niewiele czasu.

 

Fragment via Bartolomeo Colleoni w stronę Piazza Vecchia

Zjeżdżając kolejką w dół przechodzimy przez znajomą bramę i mijając rondo udajemy się do centrum przez bramę Porta del Pantano Inferiore. Przechodząc na skos przez parking pomijamy zwiedzanie muzeum nauk przyrodniczych, mijamy plac przed Palazzo Roncalli na którego elewacji warto zauważyć fresk Giovanniego Cariani z lwem i loggia kupieckie.

Dalej idziemy główną alejką Górnego Miasta (via Bartolomeo Colleoni) w stronę jego centrum. Po lewej znajduje się kościół di Sant’Agata nel Carmine którego zwiedzanie zajmie nam kilka minut.

Fragment Piazza Vecchia z widokiem na kawiarnię del Tasso i Palazzo della Ragione. Widoczny pomnik Torquato Tassa i przebijająca się sylwetka Kaplicy Colleoniego

Następnie po lewej stronie na rogu budynku znajduje się chętnie fotografowany polski napis w Bergamo robiący furorę na internetowych grupach o Bergamo. Przechodzimy obok dwóch popularnych restauracji: Da Mimo i La Casa dei Sapori, krótko później mijając Teatro Sociale i popularną wśród polaków pizzę na kawałki w Il Fornaio. Idąc dalej dochodzimy już do centralnego punktu zwiedzania Górnego Miasta czyli Piazza Vecchia.

Od kolejki do placu jest tylko 550 metrów
Niespieszny spacer stacji kolejki do najważniejszego placu Piazza Vecchia powinien zająć mniej więcej 10 minut.

 

Widok w tył na fontannę i gmach biblioteki Biblioteca civica Angelo Mai

Piazza Vecchia

Przy Piazza Vecchia możemy przysiąść na chwilę w kawiarence Bar Flora (posiłku nie polecamy ze względu na gołębie atakujące talerze). Na placu widzimy Palazzo Nuovo z początków XVII wieku będący siedzibą Biblioteca civica Angelo Mai.

Na przeciwko znajduje się gotycki Palazzo della Ragione oddzielając Piazza Vecchia od Piazza del Duomo. Wewnątrz można zwiedzać Muzeum Fresków i Salę Kratownic ale nie jest to zabytek, którego odwiedzenie odmieni nasze życie więc z powodzeniem możemy z niego zrezygnować.

Fontanna Contariniego na Piazza Vecchia w Bergamo

Na środku placu znajduje się marmurowa Fontanna Contariniego, dar Alvise Contariniego dla Bergamo nieznanego autorstwa, z 1780 roku zdobiona małymi sfinksami.

Przy placu znajduje się niezbyt dobrze oceniana kawiarnia del Tasso, której historia sięga 1476 roku. Obok kawiarni na placu zwracamy też uwagę na marmurowy pomnik Torquato Tassa z XVII wieku autorstwa Giovanniego Battisty Vismara z Mediolanu.

Pomnik Torquato Tassa z bliska

Przy placu znajduje się też zamieniony w 1955 roku na biblioteczny magazyn kościół San Michele all’arco z charakterystycznym portalem z rzeźbą San Michaele wykonanym przez Giovanniego Antonio Sanza. Kościół przylega do lewej strony budynku biblioteki.

Po prawej stronie patrząc od Palazzo Nuovo w przejściu między obydwoma placami znajduje się wejście na Wieżę Miejską znaną jako Campanone. Wstęp kosztuje 7 EUR i jest jednym z miejsc, które warto zwiedzić w czasie szybkiej wycieczki w oczekiwaniu na przesiadkę. Prawie na sam szczyt dojeżdżamy windą.

Widok na Piazza Vecchia z Wieży Miejskiej

Na szczycie znajduje się jeden z największych dzwonów w Lombardii i roztacza się stąd niezapomniany widok na okolice. Na parterze w Palazzo del Podesta znajduje się niewielkie Muzeum XVI wieku, które nie jest zbytnio atrakcyjne i warto je pominąć jeśli goni nas czas.

Dzwon na szczycie Campanone

Dzwon na szczycie Wieży Miejskiej po dziś dzień uderza o 22:00 dla wspomnienia godziny, która w czasach weneckich sygnalizowała moment zamknięcia bram i wygaszenia świateł w Bergamo. Dzwoni także o 9:00 i o 12:00 oraz w Boże Ciało.

 

Piazza del Duomo

Widok na Piazza del Duomo z wieży Campanone. Od lewej widoczna katedra Sant’ Alessandro, bazylika Santa Maria Maggiore, Kaplica Colleoniego oraz chrzcielnica

Za Piazza Vecchia znajduje się miniaturowy plac katedralny do którego docieramy portykiem pod Palazzo della Ragione mijając zegar słoneczny. Pod portykiem znajduje się wejście do Muzeum Katedralnego i Skarbca, które pomijamy w czasie naszej wycieczki.

Przy placu znajduje się neoklasyczna katedra Sant’ Alessandro będąca najważniejszym kościołem w Bergamo (wstęp bezpłatny, zwiedzanie barokowego wnętrza potrwa kilka minut).

Wnętrze katedry Sant’ Alessandro

Obok zwracamy uwagę na bazylikę Santa Maria Maggiore z II połowy XII wieku z wnętrzem w stylu barokowym. Wstęp biletowany w cenie 5 EUR między 10:30 i 12:30 oraz 14:30 i 18:00. Jeśli nie mamy czasu spokojnie możemy zrezygnować ze zwiedzania obiektu ale warto wejść do środka bowiem bazylika robi ogromne wrażenie.

Jeśli zależy nam na czasie możemy wejść tylko na wieżę Campanone i obok do katedry. W bazylice w romańskiej galerii znajduje się Muzeum Skarbów Santa Maria Maggiore di Bergamona na które nie mamy dziś czasu.

Bazylika bez głównego wejścia

Bazylika nie posiada głównego wejścia i fasady. Wchodzimy tu albo od placu katedralnego albo przez Bramę Białych Lwów od tyłu od strony Piazza Padre Reginaldo Giuliani

 

Fragment wnętrza bazyliki Santa Maria Maggiore

Po prawej stronie od wejścia do bazyliki znajduje się okazała Kaplica Colleoniego. Renesansową perłę w postaci kościoła-kaplicy wzniesiono jako mauzoleum Bartolomeo Colleoniego.

Potrzyj jądro Bartolomeo
Na płocie kaplicy znajduje się herb Colleonich czyli trzy pary jąder będące ulubioną atrakcją jednego z twórców MediolanBergamo.pl i wielką dumą samego Bartolomeo Colleoniego. Podobno posmyranie jądra Colleoniego przynosi szczęście. W czasach późniejszych rodzina zamieniła jaja na odwrócone serca.

 

Kaplica Colleoniego w Bergamo

Bogato zdobiona fasada kaplicy z charakterystyczną rozetą zdobiona jest wizerunkiem św. Aleksandra z Bergamo, medalionami Cezara i Trajana, loggią, płaskorzeźbami z motywami biblijnymi (m.in. stworzenie Adama i Ewy oraz wygnanie z Edenu) oraz mitologicznymi (życie Herkulesa) oraz posągami Cnót.

We wnętrzu sarkofag Colleoniego, Medei, zdobione sklepienie czy fresk Nauczanie św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie trwa dosłownie chwilę. Uwaga na niemiłą kobietę z obsługi i (teoretycznie) zakaz robienia zdjęć wnętrza.

Detal ogrodzenia kaplicy

Przy placu znajdują się relikty fresków Kurii Biskupiej prowadzące do romańskiej świątyni Santa Croce. Charakterystycznym punktem placu jest budynek chrzcielnicy z XIV wieku autorstwa Giovanniego da Campione.

Na tym kończymy zwiedzanie centrum Bergamo w jeden dzień i zaczynamy myśleć o powrocie w stronę lotniska. Spod katedry możemy cofnąć się do znajdującej się po prawej stronie od Piazza Vecchia kawiarenki Cavour 1880 z miniaturowymi deserami.

Wejście do Katedry w Bergamo

Wyruszając z Placu Katedralnego możemy zboczyć z trasy i zamiast wchodzić znajdującymi się po prawej stronie schodami Passeggiata Cà Longa przejść kawałek do przodu do barokowego Palazzo Terzi na Piazza Terzi.

Jedno z najbardziej charakterystycznych zdjęć Bergamo z Palazzo Terzi

Można tu wykonać charakterystyczne zdjęcie widoku zza pleców dwóch rzeźb znajdujących się w holu wejściowym.

Spacer z dolnej stacji kolejki placu to kilkanaście minut

Jeśli nie mamy zamiaru zatrzymywać się na pizzę, kawę czy obiad lub wchodzić do żadnego ze znajdujących się w Citta Alta muzeów, kościołów ani wjeżdżać na wieżę to przejście przez centralną ulicę Citta Alta oraz obydwa place zajmie nam około 15-20 minut.

 

Opcją na wyjazd z górnego miasta jest przejście kilku kroków w dół i przejazd kolejką linowo-terenową Citta Alta z górnego przystanku obok kawiarenki California Bakery. Dolna kolejka jest mniej atrakcyjna, krótsza i bardziej zatłoczona od kolejki na San Vigilio dlatego możemy ją pominąć i wybrać się w inne miejsce.

Wnętrze kawiarni California Bakery przy górnej stacji kolejki

Mury weneckie i brama w Bergamo

Z centralnej części Górnego Miasta schodzimy uliczkami w dół w stronę słynnych Murów Weneckich do viale della Mura i skręcając w lewo przechodzimy przez znajdujący się tu park z widokiem na okolice. Możemy skorzystać tu z lunety obserwacyjnej za 1 EUR, płatność bilonem.

Widok z murów w Bergamo

Kilkanaście metrów od parku na murach znajduje się słynna brama Porta San Giacomo uznawana za jedną z najładniejszych bram znajdujących się na murach weneckich Bergamo. Brama z 1592 roku wykonana jest z różowo-białego marmuru i wraz z murami znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Trasa z Piazza del Duomo przez park do bramy Porta San Giacomo to w granicach 10-15 minut. Szybki spacer proponowaną przez nas trasą od dolnej stacji kolejki to około 20-30 minut.

Porta San Giacomo
Łatwy powrót na lotnisko

Dochodząc do bramy weneckiej San Giacomo czy też dolnej stacji kolejki wycieczkę możemy przerwać w każdej chwili i udać się na jeden z przystanków by wsiąść w autobus linii 1 i wrócić bezpośrednio na lotnisko

 

Dwa warianty dalszego zwiedzania

W tym momencie możemy zaproponować dwa warianty szybkiego zwiedzania Bergamo. W pierwszym od słynnej bramy możemy zjechać autobusem do Porta Nuova by pokręcić się po okolicy i stamtąd odjechać później autobusem linii 1 na lotnisko. W drugim dłuższym wariancie proponujemy, by od słynnej weneckiej bramy skierować się piechotą w dół przez malowniczą uliczkę via Sant’Alessandro.

Mijamy mały kościółek chiesa della Beata Vergine del Giglio znajdujący się po prawej stronie i kierujemy się dalej w dół malowniczym szlakiem ku Monastero di San Benedetto i dalej w dół aż do via Giuseppe Garibaldi. Przechadzając się w tym kierunku mijamy punkt widokowy Punto Panoramico Bergamo.

Kościół San Leonardo na Largo Nicolo Rezzara

Idąc cały czas prosto mijamy pizzerię Bella Napoli i kierujemy się do placu Largo Nicolo Rezzera gdzie znajduje się fontanna i kościół di San Leonardo. Pod arkadami budynku po prawej stronie placu znajduje się market Carrefour Express w którym możemy zrobić szybkie zakupy.

Tędy handlową ulicą dolnego Bergamo czyli przez via XX Settembre przechodząc obok butików takich marek jak min. Benetton, Sephora, Douglas, L’Occitane, Dan John, Intimissimi czy Mango docieramy w znaną nam już z okna autobusu okolice Porta Nuova.

Pomnik Francesco Nullo poległego w Krzykawce niedaleko Olkusza w województwie Małopolskim w czasie Powstania Styczniowego

W rozległej alei prowadzącej do Porta Nuova możemy zobaczyć pomnik Vittorio Emanuele II czy Camillo Benso. Mając więcej czasu możemy przejść na drugą stronę Viale Roma gdzie przed Teatro Gaetano Donizetti czyli bergamowską operą znajduje się też pomnik Francesco Nullo będącego bohaterem walki o wolną Polskę.

Spacer w to miejsce to od bramy weneckiej szybkim krokiem to około 25-30 minut. Od początku naszej wycieczki czyli od dolnej stacji kolejki na San Vigilio powinniśmy dotrzeć tu w około 45-60 minut. To już koniec wycieczki po Bergamo i czas wracać na lotnisko.

Okolice Porta Nuova patrząc w stronę handlowej ulicy via XX Settembre

W znajomy już autobus linii 1 dojeżdżający bezpośrednio na lotnisko wsiadamy przy Porta Nuova z przystanku na końcu zatoczki przy hotelu Best Western Cappello D’Oro na przeciwko charakterystycznego kościoła di Santa Maria Immacolata delle Grazie.

Bergamo w czasie przesiadki – podsumowanie

Kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie (wstęp darmowy) przy viale Papa Giovanni XXIII widziany z okolicy przystanku z którego odjeżdżamy na lotnisko

Zwiedzając w szybkim tempie proponowana przez nas wycieczka na jeden dzień w Bergamo wraz z dojazdem z lotniska i powrotem pod terminal spod Porta Nuova zakładając dość wolne zwiedzanie nie zajmie więcej niż 4 godziny, a dla bezpieczeństwa z kawą czy obiadem przyjmijmy 5 godzin. Na lotnisko w Bergamo, zwłaszcza wieczorami, warto przyjechać z marginesem czasowym na przejście przez bramki do terminala odlotów.

Czas na kontrolę bezpieczeństwa

Lotnisko w Bergamo jest dość dużym lotniskiem z którego samoloty odlatują z dużą częstotliwością dlatego na przejście kontroli bezpieczeństwa warto zarezerwować przynajmniej 30 minut, a w przypadku strajków obsługi nawet 45-60 minut.

 

Podany plan można modyfikować na kilka sposobów na przykład przy złej pogodzie lepiej odpuścić wyjazd kolejką na zamek. Z autobusu linii 1 można dla oszczędności czasu wysiąść przy dolnej stacji kolejki i wjechać bezpośrednio do zabytkowej części miasta. Wszystko zależy od tego jak dużo czasu na zwiedzanie Bergamo w jeden dzień pomiędzy lotami posiadamy.

Plan można też odwrócić wysiadając z jedynki przy Porta Nova i stąd piechota udać się w górę i wrócić na lotnisko z Colle Aperto. W naszej opinii atrakcjami które warto zobaczyć są przede wszystkim mury i zabytkowa brama oraz dwa główne miejskie place. W razie dodatkowych pytań dotyczących zwiedzania Bergamo zapraszamy na naszą grupę w serwisie Facebook.

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB