Bergamo atrakcje za darmo. Co zobaczyć za darmo w Bergamo?

Bergamo to jedno z miast we Włoszech, które da się tanio zwiedzać, a nawet zwiedzać za darmo bowiem jest w nim bardzo wiele darmowych atrakcji. Co zobaczyć za darmo w Bergamo? Gdzie iść tak, by za nic nie płacić w Bergamo? Oto nasza propozycja na darmowe atrakcje Bergamo i darmowe zwiedzanie urokliwego miasta.

Piazza Vecchia i Piazza del Duomo

Widok na Piazza Vecchia z Wieży Miejskiej

Piazza Vecchia czyli Stary Rynek oraz Piazza del Duomo czyli Plac Katedralny to dwa najważniejsze turystyczne punkty Górnego Miasta w Bergamo. To właściwie tutaj znajdują się najważniejsze zabytki i miejsca w mieście.

Fragment Piazza Vecchia z widokiem na kawiarnię del Tasso i Palazzo della Ragione. Widoczny pomnik Torquato Tassa i przebijająca się sylwetka Kaplicy Colleoniego

Na Piazza Vecchina zwracamy uwagę na będący siedzibą biblioteki pałac Palazzo Nuovo i przylegający do niego nieczynny kościół. Na środku placu stoi fontanna Contarini, a przed Palazzo della Ragione zwracamy uwagę na posąg Torquato Tasso. W przejściu między placami na posadzce pod arkadami Palazzo della Ragione znajduje się pochodzący z XVIII wieku zegar słoneczny, dalej zwracamy uwagę na budynek chrzcielnicy.

Kaplica Colleoni

Kaplica Colleoniego w Bergamo

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy miejsc przy Placu Katedralnym w Bergamo jest Kaplica Colleoniego. Renesansowa kaplica stanowi muzeum Bartolomeo Colleoniego. Przykuwa uwagę bogato zdobioną fasadą z charakterystyczną rozetą oraz wizerunkami świętych i płaskorzeźbami z biblijnymi motywami.

Wstęp darmowy w godzinach 9-12:30 i 14:00-18:00. Wnętrze jest równie okazałe jak budynek z zewnątrz i wygląda naprawdę imponująco. W środku nie wolno robić zdjęć, no chyba że obsługa nie widzi to wtedy wolno.

Pomacaj jaja

Zostając jeszcze przy Kaplicy Colleoni warto przypomnieć atrakcję Bergamo znajdującą się na jej ogrodzeniu. Balustrada kaplicy powstała w 1912 roku i wykonana jest z żelaza i brązu. Na ogrodzeniu znajduje się herb Colleoniego czyli… trzy ludzkie jądra. W Bergamo powiadają, że potarcie jąder Colleoniego przynosi szczęście, dlatego są tak wytarte.

Katedra w Bergamo

Katedra w Bergamo bilety cennik

Obok kaplicy znajduje się wejście do bazyliki w Bergamo ale wstęp do bazyliki jest płatny. Bezpłatny jest za to wstęp do znajdującej się po naszej lewej stronie katedry. Katedra w Bergamo to najważniejszy kościół w mieście i jeden z najcenniejszych zabytków. Fasada budynku wykonana jest z białego marmuru i pochodzi z XIX wieku. Pod bazyliką znajdują się relikty dawnych zabudowań z okresu wczesnego chrześcijaństwa, a także krypta biskupów Bergamo.

Na katedrę św. Aleksandra składa się sześć kaplic. Warto spojrzeć w górę na kopułę, drewniany chór i organy z 1842 roku. Wstęp za darmo od 7:30 do 12:30 i od 15 do 18:30w tygodniu i od 7:00 do 17:00 w weekend.

Mury Weneckie

Mur wenecki w Bergamo to imponująca konstrukcja architektoniczna pochodząca z XVI wieku, doskonale zachowana dzięki brakowi działań wojennych na przestrzeni wieków. Składa się ona z 14 bastionów, 2 kondygnacji, z jednej ocalałej strażnicy, 100 otworów na działa, dwóch prochowni oraz 4 bram. Mury Weneckie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bergamo otoczone było murami już w czasach rzymskich ale obecne mury powstały w latach 1561-1588 według projektu Sforzy Pallavicino i Francesco Malacredy. Dziś mury są pięknym darmowym punktem widokowym i trasą spacerową. Spacer wokół nich to trasa mająca aż 5 kilometrów. Najładniej jest w okolicy Platformy św. Andrzeja, okazałej bramy św. Jakuba, Platformy św. Graty i bastionu św. Jana.

Wzgórze i Zamek San Vigilio

Widok z San Vigilio na wzgórze Bastia

Udając się w najwyższe punkty Bergamo najpierw za darmo możemy zobaczyć zadbane ruiny zamku Castelo di San Vigilio, a potem wybrać się jeszcze wyżej na jeden z ciekawych darmowych punktów widokowych w parku na szczycie wzgórza.

Już w czasach rzymskich na San Vigilio stała wieża obserwacyjna. Budowa stałych fortyfikacji trwała od VI wieku, z ważną przebudową w okresie weneckim. W czasach austriackich fortyfikacje rozebrano i zdewastowano. Od 1912 roku od czasu budowy kolejki linowo-terenowej zamek sukcesywnie jest odbudowywany.

Z parku na szczycie góry widać ładny widok na wzgórza Bastia. Atrakcje są darmowe. Można tu dojść piechotą lub dojechać kolejką, która jest naprawdę tania.

Kościoły w Bergamo

Kościół Saint Leonardo na Largo Nicolo Rezzara

Poza płatnym (i dość drogim) wstępem do bazyliki w Bergamo wejście do pozostałych świątyń w mieście jest darmowe. Jeśli jesteśmy fanami zwiedzania kościołów to mamy tu co robić. Polecamy wejście do kościoła di San Michele Al Pozzo Biano znajdującego się przy via Porta Dipinta 45 (otwarte do 17). Wewnątrz podziwiać można freski z XV wieku autorstwa Lorenzo Lotto.

Kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie (wstęp darmowy) przy viale Papa Giovanni XXIII

Poza tym polecamy inne kościoły, zwłaszcza Sant Andrea niedaleko przy via Porta Dipinta 39. Warto też zainteresawć sIę kościołem di Sant’Agata nel Carmine przy via Bartolomeo Colleoni, kościołem Santo Spirito, San Bernardino in Pignolo albo Santa Maria Immacolata delle Grazie.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny Lorenzo Rota to jedna z ciekawych darmowych atrakcji znajdujących się przy Scaletta Colle Aperto. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, a z niektórych jego części rozpościerają się w dodatku ładne widoki. W ogrodzie założonym w 1972 roku przez Lorenzo Rote znajduje około 50 000 egzemplarzy roślin roślin ułożonych w tematyczne kompozycje. Do kolekcji ogrodu zaliczany jest też niewielki ogród przed Largo Colle Aperto.

Punkty widokowe

Właściwie to całe Górne Miasto w Bergamo jest jednym wielkim darmowym punktem widokowym. Dzięki ukształtowaniu miasta obfituje ono w wiele darmowych punktów widokowych. Zaczynając od wspomnianych już Murów Weneckich czy góry i zamku, kończąc na miejscach takich jak Belvedere San Vigilio – każdy znajdzie coś dla siebie i to w dodatku za darmo. Tutaj więcej o punktach widokowych w Bergamo.

Spacer po via XX Settembre i Porta Nuova

XX Settembre to najbardziej turystyczna i handlowa ulica Dolnego Bergamo. Znajduje się tu wiele ciekawych butików i sklepów od tanich marek ubraniowych jak jak chociażby Benetton aż po butiki z luksusowymi zegarkami. Niedaleko też duży supermarket Carrefour w podziemiach domu handlowego.

Bliżej Porta Nuova zobaczyć można kilka ciekawych pomników i rzeźb w tym pomnik Francesco Nullo, bohatera walki o wolną Polskę poległego pod Olkuszem w Małopolsce.

Porta Nuova w Bergamo
Porta Nuova w Bergamo

Park Wzgórz Bergamo (Parco dei Colli di Bergamo)

To zdecydowanie atrakcja tylko dla tych, którzy mają więcej czasu i przyjeżdżają do Bergamo przynajmniej na kilka dni. Duży park krajobrazowy obejmuje tereny przylegające do północnych granic Bergamo oraz górę Canto Alto sięgającą 1146 metrów nad poziomem morza.

Obszar 5 tysięcy hektarów parku to idealne miejsce na spacery po wytyczonych tu szlakach, jedną z najbardziej malowniczych tras jest ścieżka do niewielkiej kapliczki Croce dei Morti Warto też przejść się nad strumyk Stagno della Biodiversita.

Wspominaj zmarłych

Główna aleja cmentarza w Bergamo

Wśród najbardziej znanych cmentarzy we Włoszech wymienić można ten znajdujący się w leżącym nieopodal Mediolanie ale Cmentarz Monumentalny w Bergamo też jest niczego sobie. Ogromna nekropolia to prawdziwe plenerowe muzeum rzeźby nagrobnej z różnych okresów historycznych. Cmentarz sprawia naprawdę ogromne wrażenie i warto się na niego wybrać – tutaj szerzej opisujemy Cmentarz Monumentalny w Bergamo. Wstęp darmowy!

Posłuchaj dzwonów

Dzwon umieszczony na Wieży Miejskiej w czasach weneckich sygnalizował moment zamknięcia bram miasta i wygaszenia świateł. Dziś na pamiątkę tego wydarzenia dzwon w Bergamo odzywa się codziennie o godzinie 22:00. Słynny dzwon można też usłyszeć w kilku innych moentach w roku ale najprościej przejść się do centrum wieczorem.

Atrakcje nie za darmo ale bardzo tanie

Wiele z miejsc w Bergamo to atrakcje darmowe ale są tu też atrakcje po prostu niezwykle tanie. Jedną z nich są oczywiście kolejki linowe. Posiadając bilet IO Viaggio albo dowolny bilet na komunikację miejską w Bergamo mamy możliwość przejechania się dolną kolejką do Citta Alta lub górną kolejką na San Vigilio.

W Bergamo jest pięć miejskich muzeów. Każde z nich zapewnia wstęp za 3 EUR dla osób poniżej 26. roku życia. Przed 18. urodzinami za darmo wejdziemy Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo. Do Akademia Carrara wejdziemy za darmo na przykład w swoje urodziny.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB