Punkty widokowe w Bergamo. Najlepsze bezpłatne i płatne

Z góry lepiej widać. Przyjeżdżając do wielu miast często szuka się ciekawych punktów widokowych. Bergamo, za sprawą swojego położenia, całe jest ogromnym punktem widokowym na okolicę ale nie znaczy to, że nie ma w nim miejsc z których widoki są jeszcze lepsze. Jakie są punkty widokowe w Bergamo? Gdzie patrzeć na Bergamo z góry? Podpowiadamy też restauracje na dachach i z tarasami widokowymi w Bergamo.

Campanone

Jedną z największych atrakcji dla fanów punktów widokowych w Bergamo jest Wieża Miejska znana też pod nazwą Campanone. To najwyższa wieża w Bergamo sięgająca 52,76 metra wysokości. Początkowo została wzniesiona jako wieża mieszkalna, a przez lata jej przeznaczenie zostało zmienione.

Dziś to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, punkt widokowy w Bergamo. Wejście do wieży znajduje się w budynku przy zabytkowym placu Górnego Miasta czyli Piazza Vecchia. Na wieży są dwa tarasy widokowe. Na ten położony niżej nie trzeba wchodzić po schodach bowiem wjeżdżamy nań windą. Taras na szczycie to tylko kilka schodów więcej. Na tarasie znajdują się plansze z wydrukowanymi zdjęciami widoku, który znajduje się przed naszymi oczami na których zaznaczono najważniejsze zabytki.

Wstęp jest biletowany. Na wieży znajduje się też jeden z najważniejszych dzwonów w Lombardii. Tutaj przeczytacie więcej o wieży Campanone w Bergamo.

Wzgórze San Vigilio

Widok z San Vigilio na wzgórze Bastia

Wzgórze San Vigilio to wzgórze sięgające 496 metrów nad poziomem morza. To najwyżej położone miejsce w Bergamo więc widoki stąd są naprawdę oszałamiające. Dużą zaletą San Vigilio jest to, że jest to całkowicie darmowy punkt widokowy.

Na wzgórzu znajduje się Zamek San Vigilio z wieżą Castagnata ale jeśli zależy nam na widokach nie musimy wybierać się na zamek. Wystarczy nam górny taras widokowy.

Widok w kierunku klasztoru Astino

Na San Vigilio najłatwiej dostać się kolejką linowo-terenową. Następnie musimy przejść piechotą na taras widokowy. Kierujemy się tak jak do zamku tylko zamiast do zamku skręcamy na prowadzące w górę schody znajdujące się po lewej stronie i idziemy do parku na punkt widokowy Punto panoramico Castello. Przy bardzo dobrej pogodzie jest szansa, że zobaczymy stąd wysokie budynki Mediolanu. Wjazd na San Vigilio jest według nas obowiązkowym punktem jednodniowego zwiedzania Bergamo.

Belvedere San Vigilio

Nieco mniej znanym punktem widokowym w Bergamo jest znajdujący się przy via San Vigilio punkt widokowy Belvedere San Vigilio. To widok na tereny Prowincji Bergamo w kierunku południowo-zachodnim.

Dla osób chcących wypić espresso z widokiem polecamy przejść kilka kroków do niewielkiego baru Birreria del Belvedere. Do punktu widokowego możemy pojechać rzadko kursującym autobusem linii 21 z Largo Colle Aperto albo dojść piechotą z górnej stacji kolejki (tu pokazujemy mapę gdzie to jest).

Przejazd zapewnia naprawdę śliczne widoki na okolicę, a z autobusu wysiadamy dosłownie na tarasie widokowym. Można tu dojść piechotą wjeżdżając wcześniej kolejką na San Vigilio. Dla osób chcących wypić espresso z widokiem polecamy przejść kilka kroków do niewielkiego baru Birreria del Belvedere.

Mury weneckie w Bergamo

Górną część Bergamo otaczają Mury Weneckie z XVI wieku. Same w sobie są ciekawą atrakcją wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na murach znajduje się kilka ciekawych miejsc, które w naturalny sposób tworzą darmowe punkty widokowe.

mury weneckie Bergamo

Najładniejszym punktem na murach weneckich w Bergamo jest Platforma św. Andrzeja przy bastionie św. Andrzeja przy viale delle Mura. Na szczecie murów rozciąga się tu niewielki park wykorzystywany zarówno przez turystów jak i mieszkańców Bergamo. Znajduje się tu też luneta obserwacyjna przyjmująca monety o nominale 1 EUR. Punkt widokowy jest oczywiście w pełni darmowy.

Torre dei Caduti

Torre Dei Caduti
Wystarczy wyobrazić sobie piękny widok z Torre dei Caduti – wyobrazić, bo akurat nie mamy zdjęcia z wieży 😉

Z wieży na Górnym Mieście przenosimy się do wieży na Dolnym Mieście. Torre dei Caduti czyli Wieża Poległych to zabytek znajdujący się przy Piazza Vittorio Veneto. Wieża została wzniesiona w latach 20. ubiegłego wieku, a jej otwarcie w dniu 27 października 1924 roku uświetnił sam przewodniczący Rady Królestwa Włoch.

Wzniesiona w stylu neoklasycystycznym i monumentalnym wieża projektu Marcello Piacentiniego wznosi się na wysokość 45 metrów. Od remontu przeprowadzonego w 2015 roku szczyt Wieży Poległych jest jednym z ciekawszych punktów widokowych dostępnych w ramach Muzeum Historii Bergamo. Wstęp możliwy w okresie od marca do 4 listopada. Z wieży widzimy ciekawy widok na okolice Teatro Donizetti, Porta Nuova i viale Papa Giovanni XXIII, a także w kierunku Górnego Miasta i na całą okolicę. Niestety, nasze zdjęcia z wnętrza się gdzieś zagubiły.

Rocca

Twierdza Bergamo położona we wschodniej części Górnego Miasta to ciekawa atrakcja zarówno dla miłośników historii jak i dla miłośników punktów widokowych. Samo podejście pod muzeum to malownicza ścieżka z kilkoma miejscami z których rozpościera się ładny widok na okolicę.

W muzeum można zobaczyć niewielkiego samobieżnego niszczyciela czołgów produkcji Fiat Ansoldo model 75/18, a także pamiątki związane z militarną historią Włoch. Najlepszy widok zawnia baszta Rocca di Bergamo ale jeśli zależy nam tylko na widokach to nie musimy kupować biletu do muzeum (5 EUR) i zadowolić się widokami spod murów twierdzy. Poniżej kompleksu znajduje się ładny park Parco del Rocca e Fauna Orobica.

Taras Palazzo Terzi

Jedno z najbardziej charakterystycznych zdjęć Bergamo z Palazzo Terzi

Palazzo Terzi to pałac z XVII wieku będący największym barokowym pałacem w Bergamo. Budynek znajduje się na Górnym Mieście. Powstał w 1631 roku początkowo jako siedziba rodu. We wnętrzu znajdują się niesamowite sale zdobione freskami takie jak Wielka Sala, Sala Czerwona czy wypełniony lustrami salon luster. Wnętrze pałacu możliwe jest do zwiedzania z przewodnikiem ale jeśli szukamy punktów widokowych to nie musimy wchodzić do środka.

Przechodząc przez portal wejściowy z charakterystycznymi cherubinami wchodzimy na taras z którego rozpościera się niesamowity widok. Dwie rzeźby, fotografowane od tyłu, to jedna z najbardziej charakterystycznych fotografii jaką możemy zrobić w Bergamo.

Ogród Botaniczny Lorenzo Rota

Darmowy punkt widokowy, a jednocześnie bardzo rzadko odwiedzana atrakcja w Bergamo to niewielki ogród botaniczny znajdujący się na wysokości około 370 metrów nad poziomem morza. Ogród to wąska alejka otoczona wieloma najróżniejszymi gatunkami roślin. Rozpościera się stąd ciekawy widok w kierunku miejscowości przylegających do Bergamo. Najlepszy widok na okolice znajdziemy w dolnej części ogrodu.

Torre del Gombito

W obszarze Górnego Bergamo znajduje się jeszcze jeden punkt widokowy znajdujący się na wieży. Mowa o Wieży Gombito. Romańska wieża z XIII wieku niegdyś wznosiła się na wysokość 64 metrów, obecnie ma 51,6 metra wysokości. Na szczyt wieży prowadzą 263 schody Niestety skorzystanie z tego punktu widokowego nie jest zbyt proste. Wieża jest tymczasowo zamknięta, otwierana jest tylko na kilka miesięcy w roku, a i to nie zawsze.

Restauracje z widokiem na Bergamo

Wnętrze kawiarni California Bakery przy górnej stacji kolejki

W Bergamo z okien wielu kawiarenek czy restauracji można podziwiać ciekawe widoki, wystarczy że są korzystnie położone tak jak chociażby ogródek letni restauracji Baretto di San Vigilio. Postanowiliśmy wymienić jeszcze kilka lokali z ciekawym widokiem. Znajdująca się na San Vigilio pizzeria może pochwalić się widokiem lepszym niż położona obok restauracja Baretto. Restauracja dysponuje niewielkim tarasem oraz stolikami umiejscowionymi przy dużych oknach.

Najpopularniejszym punktem na kawę z widokiem na okolice jest kawiarenka California Bakery znajdująca się na górnej stacji dolnej kolejki.

Amatorzy nieco lepszej kuchni powinni skierować swoje kroki do Hotelu Excelsior San Marco gdzie można wejść na dach do restauracji Roof Garden. Ciekawie położona i dość tania jest też restauracja Il Pianone posiadająca ogród letni z oszałamiającymi widokami.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB