Wieża Miejska Campanone w Bergamo – cennik, zwiedzanie i historia

W samym centrum zabytkowej części Miasta Górnego w Bergamo przy Piazza Vecchia znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście – Wieża Miejska, znana również jako Campanone. Wznosząca się na wysokość 52,76 metra budowla, której historia sięga XI wieku jest jedną z większych atrakcji miasta. Jaki jest cennik wieży w Bergamo? Oto historia i informacje o Campanone w Bergamo, jednym z najciekawszych punktów widokowych w mieście.

Campanone w Bergamo – historia


Wieża Miejska w Bergamo znana też jako Campanone to wieża położona w historycznym centrum miasta zbudowana w XI wieku jako wieża mieszkalna należący do słynnego rodu Suardi. Przez lata przeznaczenie wieży zmieniało się. Przez pewien czas w jej podziemiach funkcjonowało więzienie. Ostatecznie wieża przeszła pod zarząd miasta Bergamo.

Pierwotnie wieża sięgała wysokości 37 metrów ale wielokrotnie ją przebudowywano. Dziś wysokość wieży Campanone w Bergamo to 53 metry. Jest to więc najwyższa wieża widokowa w Bergamo.

Gdy wieżą zarządzało miasto pojawiły się na niej zegar oraz dzwony. Znajduje się na niej jeden z największych dzwonów Lombardii odlany w 1656 roku przez mistrza z Werony. Na wieży są też dzwon z 1946 roku oraz najmniejszy dzwon, który datowany jest na 1474 rok.

W czasach weneckich bicie dzwonów z Campanone sygnalizowało moment zamknięcia bram miejskich. Na pamiątkę tego dzwony odzywają się o 22:00 aż po dziś dzień. Dzwony odzywają się także o 9:00 i o 12:00 oraz w święto Bożego Ciała.

Campanone w Bergamo – cennik i informacje

Widok na Piazza del Duomo z wieży Campanone. Od lewej widoczna katedra Sant’ Alessandro, bazylika Santa Maria Maggiore, Kaplica Colleoniego oraz chrzcielnica

Campanone w Bergamo jest obecnie jedną z większych atrakcji turystycznych Bergamo. Ze szczytu wieży podziwiać można widok na Górne i Dolne Miasto oraz na góry otaczające miasteczko, a także bazylikę i katedrę w Bergamo. Warto podkreślić, że na szczyt wieży prowadzi 230 schodów ale nie ma konieczności ich pokonywania ponieważ w czasie prac remontowych w ubiegłym wieku atrakcja została wyposażona w windę, którą dojechać można na dolny taras widokowy.

Na górny trzeba wejść pokonując tylko kilkadziesiąt schodów. Szybki dojazd na górę sprawia, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji, którą polecamy zwiedzić w czasie jednodniowego zwiedzania Bergamo.

Wstęp do Campanone oraz znajdującego się na parterze niewielkiego (i niezbyt interesującego) muzeum jest płatny. Jaki jest cennik?

Cena biletu na zwiedzanie Campanone w Bergamo w 2024 roku to teoretycznie 5 EUR za bilet normalny i 3 EUR za bilet ulgowy. Na jednym bilecie wchodzimy do Palazzo del Podesta, Museo del Cinquecento oraz na wieżę Campanone.

Widok na Piazza Vecchia z Wieży Miejskiej

W przeciwieństwie do biletów do Katedry w Mediolanie rezerwacja biletów na wieżę widokową w Bergamo nie jest tu konieczna.

Wieża otwarta jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, a w weekendy i święta w godzinach od 10 do 19:00. W kasie widokowej można płacić gotówką i kartą. Zwiedzanie Campanone w Bergamo trwa niedługą chwilę i naprawdę warto się na nie zdecydować ze względu na niezapomniane widoki. Na górnym tarasie dodatkowo znajdują się zdjęcia panoramy widokowej z opisem poszczególnych miejsc, które widać z Campanone.

Jeśli byliście w Campanone w Bergamo koniecznie podzielcie się wrażeniami z wizyty na naszej grupie o Mediolanie i Bergamo na Facebooku!

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB