Parkowanie w Bergamo. Gdzie parkować? Ceny i porady

Parkowanie w Bergamo, podobnie jak w wielu innych miejscach, może okazać się dość trudne zwłaszcza jeśli jedziemy tam po raz pierwszy w życiu. Gdzie parkować w centrum Bergamo? Jakie są opcje parkowania w Bergamo jeśli mieszkamy w Citta Alta? Ile kosztuje parkowanie w Bergamo? Czy jest za darmo? Gdzie zostawić auto na dłużej w Bergamo? Czy jest strefa? Oto porady dotyczące parkowania i parkingi w Bergamo.

Bergamo samochodem
Górna część Bergamo nie należy do miejsc przyjaznych dla samochodów ze względu na zakazy wjazdu i wąskie uliczki. Parkując w Bergamo należy bardzo uważnie obserwować znaki. W wielu miejscach istnieje absolutny zakaz parkowania (0-24) lub zakaz parkowania dla osób nie będących mieszkańcami najbliższej okolicy. W mieście są też strefy ograniczonego ruchu oznaczone białymi literami ZTL na czerwonym tle

 

Na początek warto zaznaczyć, że parkowanie w Bergamo przy zachowaniu uwagi jest dość proste. W wielu miejscach mimo charakterystycznej zabudowy i ciasnych uliczek da się znaleźć miejsca parkingowe, a dalej od centrum Bergamo znajdują się darmowe miejsca parkingowe. Uwaga od maską w weekendy i święta obowiązuje nowa strefa ZTL uniemożliwiająca wjazd w kierunku górnego miasta w Bergamo.

Na ulicach Bergamo darmowe miejsca parkingowe oznaczone są białymi liniami poziomymi, niebieskimi liniami oznaczone są wyznaczone płatne miejsca parkingowe, a żółtymi oznaczane są miejsca wyłącznie dla mieszkańców posiadających stosowne identyfikatory. Oznaczenia te nie zawsze są świeżo wymalowane i dobrze widoczne więc trzeba na nie zwracać szczególną uwagę.

Parkingi w Bergamo są dobrze oznakowane drogowskazami

Miejsc parkingowych w Bergamo jest naprawdę sporo jest tylko jeden problem – większość dobrze położonych oznaczona jest żółtym kolorem, tak jest na przykład po obydwu stronach w górnej części Viale delle Mura.

Jeśli szukamy parkingu na którym możemy zaparkować to warto uważnie patrzeć na znaki. Wyznaczone prywatne parkingi dostępne dla osób niemieszkających w Bergamo często są dosyć dobrze oznakowane drogowskazami jak na przykład dobrze zlokalizowany parking przy via delle Tre Armi znajdujący się tylko cztery minuty piechotą od Largo Colle Aperto i stacji kolejki linowej.

Ile kosztuje parkowanie w Bergamo?

Ile kosztuje parking w Bergamo?
Cena parkingu na parkingach płatnych w Bergamo to od 1 do 2 EUR za godzinę w zależności od typu danego parkingu. Nie jest więc przesadnie drogo

 

Ile kosztuje strefa płatnego parkowania w Bergamo i jak działa? Płatne parkingi będące de facto strefą płatnego parkowania w Bergamo, oznaczone są jak już wspomnieliśmy wyżej kolorem niebieskim. Parkingi płatne w Bergamo różnią się dwoma cechami: ceną postoju za godzinę oraz maksymalną długością postoju.

W większości atrakcyjnie położonych miejsc parkingowych samochód można pozostawić tylko na 2 godziny, na części parkować można przez maksymalnie 3 godziny, niektóre pozwalają na 4h lub 5h, a niektóre położone dalej od centrum umożliwiają postój przez 10 godzin.

Jakie są ceny? Na parkingach położonych dalej od centrum koszt godziny parkowania to 1 EUR (na parkingach do 10h), na lepiej położonych 1,50 EUR (na parkingach do 5h), 1.80 EUR na parkingach do 4h, 2 EUR (na parkingach do 3h) oraz 1,80 EUR na parkingach pozwalających na postój do 2h. Opłat dokonujemy w parkomatach ustawionych na chodnikach lub za pośrednictwem aplikacji ATB na telefon komórkowy w której poza opłatami znajduje się także mapa parkingów z aktualnie wyszczególnioną liczbą wolnych miejsc parkingowych.

Dla własnego bezpieczeństwa
Parkując w Bergamo trzeba uważnie patrzeć na znaki, pilnować maksymalnego czasu postoju i nie zostawiać wartościowych przedmiotów w miejscach widocznych z zewnątrz pojazdu

 

Gdzie zaparkować w Bergamo za darmo? Darmowe parkowanie dla osób przyjeżdżających do Bergamo jest możliwe też na parkingach przesiadkowych przy głównych liniach komunikacji publicznej oraz oczywiście nieco dalej od centrum na miejscach oznaczonych białymi liniami.

Gdzie parkować w Bergamo i gdzie zostawić auto?

Na pytanie „Gdzie zaparkować w Bergamo” każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Najwygodniej zaparkować po prostu na hotelowym parkingu. Możemy pomóc w odpowiedni na to pytanie kilkoma poradami.

Na oficjalnej stronie spółki ATB odpowiedzialnej m.in. za komunikację miejską w Bergamo, znajduje się interaktywna mapa parkingów na której naniesione są darmowe parkingi przesiadkowe (kolor zielony), parkingi płatne kryte (kolor czerwony) oraz strefa płatnego parkowania w postaci parkingów oznaczonych niebieskimi liniami (kolor niebieski). Interaktywna mapa znajduje się tutaj.

Parkowanie we Włoszech
We Włoszech do kwestii parkowania podchodzi się inaczej niż w Polsce. Jeśli mamy lepszy samochód i chcemy uchronić go przed wgniotkami i obtarciami to lepiej zrezygnować z parkowania na ulicy i od razu udać się na parking hotelowy lub parkingi strzeżone

 

Taką samą interaktywną wersją mapy parkingów, a także liczbą dostępnych miejsc parkingowych w danym miejscu i od razu możliwością wniesienia płatności znajdziemy w aplikacji ATB na telefony komórkowe. To idealny pomysł dla osób szukających parkingów w Bergamo w czasie rzeczywistym, a następnie łatwy sposób na zakup biletów na kolejki czy autobusy.

Jeśli przyjechaliśmy na jeden dzień do Bergamo to dobrym pomysłem jest wspomniany już wcześniej parking znajdujący się niedaleko historycznego centrum Bergamo przy via delle Tre Armi.

W dolnej części Bergamo znajdują się też dwa średniej wielkości parkingi zarządzane przez miasto są to niezbyt dobrze oceniany parking Parcheggio Autolinee przy via Bartolomeo Bono oraz lepiej oceniany parking Parcheggio Ex Gasometro chociaż warto zauważyć, że znajduje się on już w nieco mniej bezpiecznej części Bergamo.

Przyjeżdżając na cały dzień do Bergamo polecamy też parkowanie przy okazji zakupów w centrum handlowym Oriocenter lub pozostawienie samochodu na lotniskowym parkingu, zwłaszcza przy dłuższym pobycie. Łatwo stąd dojechać autobusem jadącym z lotniska do centrum Bergamo, a potem zwiedzić Bergamo w jeden dzień.

Parkingi na lotnisku w Bergamo są dobrym pomysłem na pozostawienia auta na dłużej. Jeśli nie żal nam lakieru spalonego włoskim słońcem to na niezadaszonym parkingu lotniskowym koszt tygodniowego parkingu zamknie się tu w kwocie wynoszącej niewiele ponad 30 EUR.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB