Czy w Bergamo jest bezpiecznie? Na co uważać w Bergamo?

Bergamo od wielu lat jest miastem często odwiedzanym przez polskich turystów ale wciąż są osoby, które we Włoszech w Bergamo jeszcze nie były i przed pierwszym wyjazdem do Bergamo zastanawiają się czy w Bergamo jest bezpiecznie. Czy Bergamo jest bezpiecznym miastem? Czy są imigranci w Bergamo? Jakie są niebezpieczne miejsca w Bergamo? Sprawdźmy czy Bergamo jest bezpieczne.

Bezpieczeństwo w Bergamo

O wielu włoskich miastach krążą przerażające historie dotyczące niebezpieczeństw związanych z oszustami, bezdomnymi czy imigrantami. Czy Bergamo również należy do niebezpiecznych miast?

Generalnie odpowiedź na pytanie: czy w Bergamo jest bezpiecznie jest twierdząca. Bergamo, a zwłaszcza jego najpopularniejsze turystycznie regiony koło atrakcji Bergamo, są miejscami bezpiecznymi dla przyjezdnych.

W Bergamo problem masowego napływu nielegalnych afrykańskich imigrantów, bezdomnych czy innych pułapek na turystów i przestępczości (z których słynie na przykład położony niedaleko Mediolan uznawany czasem najniebezpieczniejszym miastem Włoch) jest marginalny. Północne Włochy generalnie są obszarem dosyć bezpiecznym pod względami, które budzą największe obawy wśród turystów z Polski. Miasto jest dużo bardziej bezpieczne niż Mediolan.

Bergamo uznawane jest za 5. miasto w rankingu najlepszych miast do życia we Włoszech z 2023 roku prowadzonym przez finansowy dziennik Il Sole 24 Ore.

Na co uważać w Bergamo?


Imigranci z Ukrainy czy krajów Afrykańskich w Bergamo to raczej ludzie zatrudnieni w prostych zawodach, a nie osoby żyjące z zasiłków czy stanowiące niebezpieczeństwo.

Historyczne centrum Bergamo czyli Città Alta i Città Bassa to miejsca bezpieczne, generalnie bez bezdomnych, żebraków czy osób wyłudzających pieniądze od turystów.

Podobnie duży deptak niedaleko viale Papa Giovanini XXIII i Porta Nuova. W okolicy skrzyżowania, zwłaszcza na schodach, przesiaduje młodzież czasem czuć tu też woń marihuany ale młodzież ta nie jest niebezpieczna. W tym rejonie często spotkamy patrole zarówno Korpusu Karabinierów jak i lokalnej policji co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Nie ma też niebezpieczeństw przy handlowym deptaku via XX Settembre pełnym butików i sklepów, bezpiecznie jest przy via Sant’Alessandro, Largo Nicolo Rezzera czy Piazza Pontida.

Niebezpieczne miejsca w Bergamo

Stojąc w korku na wyjeździe z Bergamo możemy zostać zaczepieni przez osoby sprzedające kwiaty na środku drogi. Nie stanowią one niebezpieczeństwa

Nawet wyjeżdżając nieco dalej do dzielnic Bergamo oddalonych nieco od centrum nie ma powodów do czucia się niebezpiecznie.

Dla standardowego turysty odwiedzającego Bergamo miejscem niebezpiecznym, zwłaszcza w godzinach wieczornych, są okolice dworca kolejowego i autobusowego. W okolicach dworca rzeczywiście spotkamy często koczujących bezdomnych imigrantów, których obecność może budzić niepokój. Faktycznie w okolicach via Geremia Bonomelli dochodziło do napadów o których informowała lokalna prasa.

Jeśli już mamy omijać jakieś miejsca w Bergamo to waśnie okolica dworca oraz via Bonomelli, Paglia, Quarenghi czy obszar od dworca do dzielnicy Malpensata włącznie, które od lat uważane są za mniej bezpieczne obszary Bergamo, przede wszystkim po zapadnięciu zmroku. W okolicy dworca w 2024 roku doszło do wyrwania walizki turyście ale są to jednostkowe przypadki.

Bezdomni czasem koczują też w hali lotniska ale tylko w poczekalni przed kontrolą bezpieczeństwa, ze względu na monitoring i ochronę nie stanowią tu zagrożenia dla podróżnych.

Niebezpieczne miejsca jeśli już to znajdują się raczej poza granicami samego miasta Bergamo. Wymienić można do nich na przykład gminę Via Pradone zamieszkałą głownie przez obcokrajowców na przykład z Pakistanu. Przestępczość w samym Bergamo i jego najbliższej okolicy to przede wszystkim włamania do domów.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB