Czy w Bergamo mówią po angielsku? Czy się dogadam?

Bergamo, malownicze miasto we Włoszech, przyciąga turystów nie tylko swoim urokiem, ale także bogatą historią i kulturą. Dla wielu podróżujących pytanie czy w Bergamo można porozumieć się po angielsku jest kluczowe. Czy w Bergamo dogadam się po angielsku?

Czy w Bergamo mówią po angielsku? I tak i nie. Większość popularnych atrakcji turystycznych w Bergamo, hoteli, restauracji i sklepów obsługuje klientów w języku angielskim. Personel w muzeach, punktach informacji turystycznej, w sklepach przy handlowym deptaku via XX Settembre czy w butikach w Oriocenter zazwyczaj mówi po angielsku w stopniu komunikatywnym lub nawet lepiej.

W centrum miasta, zwłaszcza w rejonie Città Alta, wiele restauracji oferuje menu w języku angielskim, chociaż nie wszystkie. Obsługa również zazwyczaj zna podstawowe zwroty, co ułatwia składanie zamówień.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku obsługi kolejek linowych, kierowców w autobusach, sprzedawców w mniejszych lub mniej popularnych sklepach. Jeśli będziemy chcieli zagadać kogoś na ulicy by zasięgnąć informacji prawdopodobieństwo tego, że trafimy na osoby które nie mówią po angielsku jest duże.

Ludzie starsi i osoby w średnim wieku w Bergamo rzadko porozumiewają się po angielsku. W rankingu EF Proficiency Index za 2023 roku Włochy zajęły dopiero 35 miejsce na 113 badanych krajów. Polska znalazła się w tym rankingu na miejscu 13. Oznacza to, że znajomość angielskiego we Włoszech jest zdecydowanie niższa niż u nas.

Wśród lombardzkich miast Bergamo może pochwalić się najmłodszą populacją, ale według danych z 2021 roku średnia wieku wynosi tu 45 lat, a 21,8% osób to osoby mające co najmniej 65. lat. Jeśli chcemy zapytać o drogę czy dowiedzieć się czegoś od przypadkowo spotkanych przechodniów to lepiej zasięgnąć języka u osób młodszych. 

Z doświadczenia możemy doradzić, że jeśli w Bergamo chcemy porozmawiać z kimś na ulicy w języku angielskim to warto dopytać osoby mniej więcej do 30. roku życia. Starsi, często mimo dużych chęci, nie będą mogli nam pomóc.

Odpowiadając na pytanie: czy w Bergamo dogadamy się po angielsku, można śmiało stwierdzić, że jeśli jesteśmy standardowymi turystami korzystającymi z popularnych atrakcji, hoteli czy restauracji to nie będziemy mieć problemów z porozumiewaniem się w Bergamo bez znajomości języka włoskiego. Miasto jest przyjazne dla turystów.

Poza centrum wśród zwłaszcza starszych osób, które nie pracują w turystyce znajomość angielskiego w Bergamo nie jest jednak zbytnio powszechna.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB