Gdzie jest Rynek w Bergamo? Czy jest Rynek w Bergamo?

Bergamo, urokliwe miasto w północnych Włoszech, słynie ze swojego historycznego piękna, malowniczych wąskich uliczek wypełnionych zapachem kawy oraz z urokliwej zabytkowej architektury. Wielu turystów przyjeżdżających do Bergamo zastanawia się czy w Bergamo jest Rynek. Który plac jest centralnym placem Bergamo? Gdzie jest jego centrum? Gdzie jest Rynek w Bergamo?

Wiele z turystycznych miast znanych Polakom takich jak Lwów, Kraków, Wilno czy Wrocław, które lokowano na prawie Magdeburskim, posiada centralnie położony rynek często z miejscem dla ratusza często z przylegającą do niego świątynią. Bergamo jest jest jednak miastem lokowanym na prawie magdeburskim. Czy znaczy to, że w Bergamo nie ma Rynku?

Bergamo podzielone jest na Górne i Dolne Miasto, najstarszą zabytkową i atrakcyjną turystycznie część stanowi oczywiście Città Alta i to tutaj znajduje się plac, który przy odrobinie dobrej woli możemy określić mianem Rynku w Bergamo. O jakim placu mowa?

Fragment Piazza Vecchia z widokiem na kawiarnię del Tasso i Palazzo della Ragione. Widoczny pomnik Torquato Tassa i przebijająca się sylwetka Kaplicy Colleoniego

Mowa oczywiście o placu o nazwie Piazza Vecchia co w wolnym tłumaczeniu możemy przełożyć jako Stary Rynek. Plac był niegdyś zajęty przez domy i chaty, ale od XIII wieku zaczęto go odnawiać i przekształcać w prawdziwe centrum miasta. W XII wieku wzniesiono tu Palazzo della Ragione, który stał się wówczas siedzibą władz miejskich.

Budynki otaczające plac, które dokładniej opisujemy w naszym artykule Bergamo w jeden dzień, zaczęto wznosić od XV wieku, nadając placowi niemal idealny kształt prostokątny. Stał się on, obok pobliskiego Piazza Duomo, najważniejszym historycznym centrum Bergamo.

Podsumowanie: gdzie jest Rynek w Bergamo? Odpowiednikiem Rynku w Bergamo jest Piazza Vecchia. Plac ten położony jest w górnej części miasta, otoczony murami weneckimi wpisanymi na listę UNESCO. Po przeniesieniu urzędów miejskich do dolnej części miasta, plac stał się miejscem typowo turystycznym.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB