1 dzień w Mediolanie. Co zobaczyć w jeden dzień? Mediolan, plan

Mediolan to ciekawe miasto pełne atrakcji ale nie wszyscy mają czas by zwiedzić je dokładnie. Co zrobić, jeśli na zwiedzanie Mediolanu mamy tylko jeden dzień? Odpowiemy co można zobaczyć w 1 dzień i co Mediolan ma do zaoferowania od rana do wieczora. Czy da się zwidzieć Mediolan w jeden dzień? Tak, ale nie cały i z pewnymi wyrzeczeniami – ten tekst Wam pomoże, aby wyrzeczeń było jak najmniej. Co zobaczyć w Mediolanie w jeden dzień? Podpowiadamy

Dzisiaj mam dla Was plan na jeden dzień w Mediolanie! Jeśli zastanawiasz się, jak można efektywnie spędzić dzień w tej modnej stolicy świata, bez obaw mamy plan, mapę i opis co zobaczyć w 1 dzień w Mediolanie.

Plan na 1 dzień w Mediolanie

Zakładamy, że przybędziecie do Mediolanu do jednej z głównych stacji, czyli albo do Milano Centrale albo Porta Garibaldi. Z tego miejsca macie możliwość przetransportowania się tramwajem do centrum tramwajem, metrem lub po prostu na nogach. Spacer nie będzie jakoś specjalnie męczący, jednak będzie prowadzić przez zatłoczone ulice miasta. Dodatkowo jeśli udało się  Wam zarezerwować miejsce na Ostatnią Wieczerzę, dodamy w środku dnia kolejne 90 min do planu.

 

Mediolan w jeden dzień, mapa
Mediolan w jeden dzień, mapa
 1. Milano Centrale (przepiękny dworzec)
 2. Porta Garibaldi
 3. Duomo di Milano
 4. Galleria Vittorio Emanuele II
 5. Castello Sforzesco
 6. Pinacoteca di Brera
 7. Teatro La Scala
 8. Arco della Pace i Parco Sempione
 9. Santa Maria delle Grazie (Ostatnia Wieczerza)
 10. Naviglio
 11. Colonne di San Lorenzo
 12. Cimitero Monumentale

Zacznijmy dzień od umownej 8:00 rano.

8:00

Jeśli zaczynacie podróż od Porta Garibaldi, warto podejść do Cimitero Monumentale – to przepiękny monumentalny cmentarz, pełny rzeźb i mauzoleów.

Cimitero Monumentale
Cimitero Monumentale

Warto tutaj podejść chociaż na chwilę, jeśli nie macie w planach Ostatniej Wieczerzy lub Pinacoteca di Brera. Jeśli jesteście w Mediolanie rano, to jest to doskonały czas na śniadanie z typowym włoskim cappuccino/caffee i cornetto w jednej z licznych Pasticcierii w mieście. Moja propozycja to Pasticceria Marchesi, jedna z najstarszych i najbardziej renomowanych cukierni w Mediolanie.

Śniadanie w Mediolanie
Śniadanie w Mediolanie

Spokojnie jednak jeśli nie macie jej na trasie, większość  barów z rogalami i kawą to dobry pomysł na włoskie śniadanie. Idąc z dworca do najważniejszych atrakcji Mediolanu, warto odwiedzić Teatro La Scala oraz Pinacoteca di Brera. Pinacoteca to słynna mediolańska galeria obrazów malarstwa włoskiego – wymaga minimum 1 do 2 h zwiedzania!

Pinacoteca di Brera
Pinacoteca di Brera

10:00 – 11:00

Będąc jeden dzień w Mediolanie koniecznie należy odwiedzić Piazza del Duomo z Duomo di Milano, czyli katedrę w Mediolanie.

Duomo w Mediolanie
Fasada Duomo w Mediolanie

Warto tutaj wejść do środka Katedry lub nawet na dach Duomo  by móc podziwiać miasto z góry (Ile kosztuje wstęp do Katedry w Mediolanie). Zdecydowanie polecamy wejść do środka i na dach (nawet schodami) – ta gotycka katedra zapiera dech w piersiach w środku ze względu na swój rozmiar. Tutaj przy placu znajduje się też słynna Galleria Vittorio Emanuele II, gdzie będziecie mogli zrobić luksusowe zakupy lub napić się kawy (oczywiście równie drogiej).

Galleria Vittorio Emanuele II
Słynna Galleria Vittorio Emanuele II

W rogu na Piazza Duomo znajduje się Palazzo Reale di Milano. Po środku placu znajduje się pomnik Vittorio Emanuele II di Savoia.

13:00 – 14:00

Teraz możecie iść albo w kierunku Castello Sforzesco czyli zamku Sforców, Parco Sempione i Arco della Pace albo w kierunku Naviglio czyli kanałowej dzielnicy Mediolanu. My polecamy na początku iść do Zamku Sforców, a potem przejść przez Ostatnią Wieczerzę w Santa Maria delle Grazie do Naviglio.

Zamek Sforców
Zamek Sforców

Po drodze polecamy iść na lunch, ponieważ koło 15:00 najlepsze restauracje będą już zamknięte ze względu na siestę. Całość spaceru, zwiedzania, lunch oraz opcjonalną Ostatnią Wieczerzę zajmie Wam minimum 4 do nawet 5 h

18:00

Dzielnica Naviglio
Dzielnica Naviglio

W tym momencie macie zwiedzoną część z punktów z mapy, z Naviglio macie całkiem przyjemny spacer do centrum obok Colonne di San Lorenzo i Basilica San Lorenzo Maggiore. Kiedy już koło 19:00 dodziecie znów na Piazza Duomo, czas na kolację w jednej z pobliskich tratorii lub może zabawę w pobliskich klubach?

Dodatkowe wskazówki na 1 dzień w Mediolanie

Parę dodatkowych wskazówek jeśli zależy Wam na czasie podczas zwiedzania Mediolanu w jeden dzień:

 • Komunikacja zbiorowa, zwłaszcza metro przyśpieszy zwiedzanie i przemieszczanie się pomiędzy głównymi punktami.
 • Jeśli faktycznie nie macie czasu, polecamy jakiś fastfood na posilenie się – najlepiej pizzę al taglio, czyli na kawałki oraz oczywiście gelato czyli lody.
 • Niezbędnymi punktami na mapie są zdecydowanie Katedra Duomo, Galeria, Zamek Sforców oraz jeśli się Wam uda do Cimitero Monumentale.
 • Mediolan to też miasto, które ma dużo do zaoferowania nocą, także bez obaw – doba nie kończy się na 20:00, zwłaszcza w lecie będziecie mogli spokojnie zwiedzać miasto po zmierzchu i dalej Mediolan będzie tętnić życiem.
autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB