Czy we Włoszech w niedzielę są otwarte sklepy?

Polacy od lat narzekają na sklepy zamknięte w niedziele. Wielu turystów, z niewiadomych przyczyn, uważa że podobny podział na niedziele handlowe i niehandlowe istnieje w innych krajach. Wielu podróżnych wybierających się do Włoch zastanawia się czy we Włoszech sklepy są otwarte w niedziele. Czy są niedziele handlowe we Włoszech? Czy w niedziele we Włoszech można robić zakupy?

W Polsce od wielu już lat istnieje podział na kilka normalnych niedziel w roku w czasie których sklepy są otwarte oraz większość niedziel z zakazem handlu. Czy takie same przepisy obowiązują we Włoszech?

Nie, Włochy to Włochy, a Polska to Polska. Czy we Włoszech sklepy są otwarte w niedziele? Tak. We Włoszech nie ma niedzielnego zakazu handlu. Jeśli jakiś sklep jest zamknięty w niedziele jest to suwerenna decyzja właściciela sklepu, a nie przymus związany z przepisami.

Jakie są godziny otwarcia sklepów w niedziele we Włoszech? To zależy. Niektóre sklepy czy markety, jak na przykład popularny Iper w Oriocenter w Bergamo, w niedziele są otwarte tak samo albo nawet dłużej niż w pozostałe dni tygodnia. W podobnych godzinach jak w zwykłe dni tygodnia otwarte są na przykład markety Coop czy Lidl.

Niektóre sklepy, zwykle mniejsze sieciowe spożywczaki znajdujące się daleko od turystycznych miejscówek, w niedziele mogą być otwarte w skróconych godzinach. Jakich? Sklepy albo zamykane są nieco wcześniej albo otwierane dopiero około południa. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku mniejszych sklepów.

Duże sklepy czy galerie handlowe we Włoszech są normalnie otwarte w niedziele. Przypominamy też, że sklepy we Włoszech są zwykle otwarte również w święta takie jak chociażby Wielkanoc. Tylko w niektórych krajach świata obowiązują zwyczaje zamykania sklepów w niedziele i święta i Włochy do nich nie należą. Tutaj przeczytacie gdzie zrobić zakupy w Bergamo co przy okazji podpowie Wam jakie są sklepy spożywcze we Włoszech.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB