Skan dowodu we Włoszech. Czy nocleg chce nas oszukać?

Wiele osób przyjeżdżających do Mediolanu, Bergamo albo wybierających się do Rzymu czy na Sycylię często pyta czy sytuacja w której właściciel noclegu we Włoszech wymaga skanu dowodu lub paszportu to normalna sytuacja. Czy skan dowodu we Włoszech to normalna praktyka? Czy to próba oszustwa? Czy podawać dowód i paszport we Włoszech?

Wśród podróżnych nie jest żadnym zaskoczeniem sytuacja w której hotelowa recepcja wymaga wylegitymowania się dokumentem tożsamości. W przypadku podróży do Włoszech z kwestią konieczności pokazywania dokumentów lub nawet wysyłania zdjęć i skanów wcześniej przed podróżą do czynienia ma wiele osób nawet w chwili gdy wynajmują przez Booking lub inne platformy. Czy to próba oszustwa?

Wielokrotnie na naszej grupie o podróżach do Włoch – Lombardii pojawiały się pytania dotyczące obaw związanych z koniecznością przesłania skanu dowodu lub paszportu do właściciela kwatery we Włoszech. Czy jest się czego obawiać? Nie, to normalna praktyka wymagana przez włoskie prawo. Nad jej sensem możemy dyskutować ale jednak jej obowiązywanie jest faktem.

Włoskie prawo reguluje kwestię powiadamiania organów bezpieczeństwa o przybyciu osób przebywających w obiektach noclegowych. Mowa o rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o numerze 7-1-2013 (DM Interno 07/01/2013), które zobowiązuje, że:

osoba odpowiedzialna za zakład zapewniający zakwaterowanie lub jej przełożony zapewnia, że zakwaterowani cudzoziemcy, w tym obywatele innych Umawiających się Stron i innych państw członkowskich Wspólnot Europejskich, z wyjątkiem ich małżonków lub towarzyszących im nieletnich lub członków grupy, wypełnili i podpisali formularz rejestracyjny

Dalej w ministerialnym rozporządzeniu czytamy, że:

członkowie grupy, wypełniają i podpisują formularze deklaracji osobiście i potwierdzają swoją tożsamość poprzez okazanie ważnego dokumentu tożsamości

Wypełnione formularze i oświadczenia, w mocy włoskiego prawa, są następnie przechowywane do dyspozycji właściwych organów lub też im przekazywane, jeśli służby uznają że jest to konieczne.

Jak widać konieczność przekazywania skanu lub zdjęcia dokumentów we Włoszech nie jest widzimisię właściciela kwatery tylko obowiązkiem wymaganym przez prawo. Nie jest to próba oszustwa czy wyłudzenia (to znaczy: nikt nie jest w stanie zagwarantować stuprocentowej uczciwości dosłownie wszystkich wynajmujących kwatery we Włoszech, ale jest to normalna praktyka).

Oczywiście dla bezpieczeństwa warto zasłonić na dokumencie wrażliwe dane takie jak seria i numer dowodu czy też swój numer PESEL. Dane wrażliwe we Włoszech zwykle zasłaniamy i nigdy nie ma z tym żadnego problemu.

Podsumowanie: czy przesyłanie skanu lub zdjęcia dokumentów we Włoszech to próba wyłudzenia? Nie, jest to standardowa praktyka wymagana przez włoskie prawo i nie ma się czego obawiać. Praktyka ta powszechna jest przede wszystkim przy korzystaniu z wynajmu przez portal Booking. Przez Airbnb zdarza się rzadziej, ale również się zdarza. Jeśli nie ufacie przesyłaniu swoich dokumentów przez internet umówcie się z właścicielem, że wylegitymujecie się po dotarciu na miejsce.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB