Od ilu lat można pić alkohol we Włoszech? Od ilu sprzedaż?

Włochy, w tym także Lombardia ze stolicą w Mediolanie, słyną z produkcji wina i spożywania alkoholu. Wiele osób planujących swoje wczasy we Włoszech zastanawia się od ilu lat można pić alkohol we Włoszech. Ile trzeba mieć lat by legalnie kupić alkohol we Włoszech? Co na temat alkoholu mówią włoskie przepisy? Czy sprzedawany jest od 16. roku życia?

Przyglądając się włoskim przepisom dotyczącym alkoholu warto rozróżnić i doprecyzować temat rozbijając go na kwestię zakupu alkoholu oraz wieku od którego legalnie można go spożywać.

Na początek warto doprecyzować temat spożycia alkoholu we Włoszech. Ile trzeba mieć lat by legalnie spożywać alkohol we Włoszech? We Włoszech rozróżnia się spożywanie w warunkach domowych na przykład za pozwoleniem rodziny i spożywanie w miejscu publicznym.

Nie ma minimalnego wieku zezwalającego na spożywanie alkoholu w prywatnych okolicznościach. Minimalny wiek od którego można legalnie spożywać alkohol we Włoszech w przestrzeni publicznej takiej jak restauracja czy bar to 18 lat.

Jak się ma kwestia sprzedaży alkoholu? Od ilu lat można kupić alkohol we Włoszech? Niektórzy mogą pamiętać jeszcze czasy w których we Włoszech sprzedawano alkohol już osobom w wieku 16 lat. Te czasy minęły w 2012 roku za kadencji ministra zdrowia Renato Balduzziego.

W 2012 roku we Włoszech podniesiono wiek od którego można kupować alkohol z 16 roku życia na 18 rok życia. Tak samo jak w Polsce tak i we Włoszech sprzedawcy mający wątpliwości co do wieku osoby chcącej kupić alkohol mają prawo do zweryfikowania jego wieku na przykład prosząc o okazanie dowodu tożsamości. Kary przewidziane przez włoskie prawo są dotkliwe bowiem sprzedaż alkoholu osobie poniżej 16. roku życia w miejscu publicznym (sklep, restauracja, kawiarnia, bar, klub, kino) jest przestępstwem zagrożonym nawet karą pozbawienia wolności do 1 roku.

Sprzedaż alkoholu niepełnoletnim, którzy ukończyli 16 lat nie jest przestępstwem, a wykroczeniem i we Włoszech zagrożona jest mandatem w wysokości między 250 a 1000 EUR. Warto też podkreślić, że włoskie prawo nie karze nieletnich osób spożywających alkohol. W sytuacji sprzedaży alkoholu osobie nieletniej poniżej 16. roku życia w barze czy restauracji odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie ponosi barman lub kelner.

Podsumowanie: od ilu lat alkohol we Włoszech? By legalnie spożywać alkohol w publicznie dostępnych miejscach i legalnie go kupować trzeba mieć 18 lat. Praktyka pokazuje jednak, że w turystycznych miejscowościach gdy osoba chcąca kupić alkohol wygląda na pełnoletnią jej dokumenty nie są sprawdzane.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB