Pytaniem zadawanym przez wielu turystów z Polski wybierających się do Wenecji jest kwestia spożywania alkoholu w miejscach publicznych w tym prześlicznym mieście. Czy w Wenecji można pić alkohol na ulicy? Czy można spożywać alkohol w miejscach publicznych w Wenecji? Odpowiadamy jakie są przepisy.
Temat spożywania alkoholu w miejscach publicznych we Włoszech już kiedyś poruszaliśmy i podkreślaliśmy, że nie ma ogólnokrajowego zakazu dotyczącego tych kwestii. W przypadku picia alkoholu w miejscach publicznych czy też na plaży decydują przepisy lokalne. W Mediolanie na przykład istnieją takie przepisy regulujące spożywanie alkoholu. Jakie są w Wenecji?
Czy w Wenecji można pić na ulicy?
W wielu turystycznych miastach świata pijani turyści są ogromnym problemem. Wenecja jest jednym z miejsc, które przeciwdziała najróżniejszym turystycznym występkom stosując lokalne przepisy zabraniające na przykład jedzenia i picia siedząc na ziemi czy opierania się o pomniki. Jakie przepisy dotyczą alkoholu?
Siedząc na ziemi w Wenecji nie można spożywać ani napojów zwykłych, ani alkoholowych. Grozi za to mandat w wysokości od 100 do 200 EUR.
Co w przypadku spożywania alkoholu niesionego w ręku? W 2017 roku zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym w Wenecji wprowadzono testowo w weekendy. Media lokalne w 2021 roku donosiły o testowym pilotażowym wprowadzeniu zakazu spożywania i sprzedaży napojów alkoholowych w weekend (od piątku do niedzieli). Na oficjalnych stronach miasta w artykule dotyczącym zachowań zabronionych nie ma informacji dotyczących tego, że spożywanie alkoholu jest zabronione.
Zastosowanie mają tu ogólnokrajowe przepisy dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych we Włoszech (takich jak również plaże). Co to oznacza? We Włoszech nie ma centralnego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nie istnieją przepisy na poziomie ogólnonarodowym ale istnieją już przepisy regulujące nieobyczajne i nieprzyzwoite zachowanie pod wpływem alkoholu i te są w Wenecji egzekwowane.
Przewidziane są więc kary a nadużywanie alkoholu, zakłócanie spokoju, nękanie obywateli, pijaństwo, uszkodzenie mienia czy śmiecenie, a także inne nieobyczajne zachowania pijaków. Jeśli złapana zostanie osoba pod wpływem alkoholu sankcje za takie występki są cięższe niż w przypadku osoby trzeźwej.
Warto jednak pamiętać, że alkohol to silnie uzależniająca substancja, która nie jest do niczego potrzebna. Wakacje bez alkoholu wcale nie będą gorsze.