Roaming ze Szwajcarii we Włoszech. Jak uniknąć i wyłączyć?

Wyjeżdżając w okolice miejscowości Como oraz Jeziora Como we Włoszech, a także wszystkich innych przygranicznych miejscowości na granicy Włoch ze Szwajcarią takich jak chociażby Tirano czy Livigno, można wrócić z wysokim rachunkiem telefonicznym. Przy granicy Włoch ze Szwajcarią trzeba uważać na roaming ze Szwajcarii. Jak uniknąć wysokich rachunków i nie łączyć się ze szwajcarskimi sieciami komórkowymi?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej już od dłuższego czasu mamy możliwość wykonywania połączeń głosowych, wysyłania wiadomości SMS czy też korzystania z transmisji danych po takich samych cenach jak w Polsce. Jeżdżąc po Europie można zapomnieć o czasach w których nawet krótkie połączenie z internetem poza granicami kraju mogło skończyć się wysokim rachunkiem i wiele osób o tym zapomina.

Przebywając przy granicy Włoch ze Szwajcarią jesteśmy narażeni na połączenie ze szwajcarskimi sieciami komórkowymi w których zasady Unii Europejskiej nie obowiązują, a koszty roamingu są bardzo wysokie.

Już wjeżdżając kolejką Como – Brunate na samej górze można połączyć się z sieciami szwajcarskimi. Podobnie jak pływając po Como, Lugano i Maggiore czy odwiedzając inne miejscowości przygraniczne jak Tirano.

Szwajcaria nie jest objęta darmowym roamingiem. Opłaty za internet w Szwajcarii są bardzo wysokie i na przykład w jednej z popularnych polskich sieci komórkowych wynoszą aż 36,86 zł za 1 GB, a zdarzają się sieci w których jest jeszcze drożej i koszt to 31,76 zł za 1 MB. Co robić?

Jak uniknąć szwajcarskiego roamingu?

W celu uniknięcia otrzymania wysokiego rachunku za połączenia i transfer w szwajcarskim roamingu możemy wykonać dwie czynności. Jeśli chcemy uniknąć pobrania danych to wystarczy w telefonie wyłączyć usługę transferu danych w roamingu. Wówczas będziemy narażeni tylko na odebranie połączenia. Jest też druga opcja.

Jeśli pozostajemy we Włoszech i już połączyliśmy się z włoską siecią komórkową i używamy roamingu wewnątrz Unii Europejskiej to by uchronić się przed połączeniem ze szwajcarską siecią komórkową należy wyłączyć automatyczny wybór sieci w telefonie.

W każdym urządzeniu automatyczny wybór sieci wyłącza się inaczej. Dla przykładu w telefonie z systemem iOS przechodzimy do ustawień, następnie wybieramy „Sieć komórkowa” i „Wybór sieci” i odznaczamy wybór automatyczny.

W popularnych telefonach Samsung opartych o system Android klikamy w ustawienia, następnie w Połączenia, Sieci Komórkowe, Operatorzy sieci i tam odznaczamy opcję Wybieraj automatycznie.

Wybieramy wówczas połączenie z włoską siecią ręcznie i dzięki temu telefon nie łapie zasięgu ze Szwajcarii.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB