Jezioro Como, co zobaczyć? Atrakcje i miasta, plan zwiedzania i mapa

Zapraszamy Was do artykułu, który w całości poświęciliśmy temu co zobaczyć nad Como oraz jakie atrakcje nad jeziorem Como trzeba zwiedzić. Nad samym jeziorem byliśmy już setki razy, więc z doświadczenia wyniesionego przez te ostatnie lata przedstawimy Wam plan zwiedzania jeziora Como. Przedstawimy atrakcje Como oraz najpiękniejsze miejsca nad Como. Co warto zobaczyć nad Como? Jakie są atrakcje nad Como?

Como to trzecie największe jezioro we Włoszech, najgłębsze jezioro we Włoszech i jezioro znane z pięknych miejscowości, uroczych atrakcji i luksusowych wakacji oraz willi. Jednak spokojnie, to nie tylko miejsce dla milionerów – to także miejsce, które można zwiedzić bez zbędnego wydawania pieniędzy.

Co najlepsze, najważniejsze atrakcje Como i te najpiękniejsze są zupełnie za darmo – bo właśnie widoki są siłą napędową Como i regionu. Najlepsze widoki są albo z promu albo z okolicznych punktów widokowych.

Ich listę przedstawimy, także na dole, żebyście mogli podejść w odpowiednie miejsca będąc w wybranych miastach. Jedynym kosztem jaki musicie ponieść przy poniższym planie zwiedzania Como są bilety na prom na Como, ewentualnie bilety na pociąg i komunikację zbiorową. Możecie też wejść do części z willi otwartych do zwiedzania. Koszt biletów oczywiście podaliśmy. Poniżej znajduje się mapa atrakcji nad Como.

Oto plan zwiedzania jeziora Como, a poniżej znajdziecie opisane poszczególne punkty i atrakcje Como.

Como, atrakcje i co zobaczyć?

Como atrakcje
Plan zwiedzania jeziora Como
 1. Lecco
 2. Varenna
 3. Bellagio
 4. Wodospady w Bellano
 5. Menaggio (transport do Lugano)
 6. Cadenabbia – Griante
 7. Villa Carlotta
 8. Villa del Balbianello
 9. Villa d’Este
 10. Como
 11. Brunate
 12. Piani d’Erna

Jak poruszać się pomiędzy poszczególnymi punktami i miejscami nad Como? Z Lecco do Varenny możecie jechać pociągiem (płynie też prom w sezonie do Bellagio), tak samo do Bellano dojedziecie pociągiem i dalej na północ, aż do Colico najszybciej jechać pociągiem. Pozostałe punkty dostępne są przez przeprawy promowe.

Pomiędzy Como a Brunate i pomiędzy Lecco a Piani d’Erna funkcjonuje kolejka. Do Lugano z Menaggio dostaniecie się autobusem.

Lecco

Lecco
Lecco z drugiej strony jeziora Como

Swoją podróż zaczynamy od pierwszego z miasteczek jakie pewnie będziecie mieli okazji zobaczyć na swojej trasie. To baza wypadowa do Varenny czy Bellagio. Jest to też niedoceniane miasto przez wielu. Lecco to urocze miasto położone na wschodnim krańcu jeziora Como. Jego główną atrakcją są Lungolago lecco, czyli bulwar w Lecco z pięknymi widokami na jezioro Como oraz okoliczne szczyty. Warto też wjechać kolejką liniową na Piani d’Erna gdzie będziecie mieć wręcz obłędne widoki na miasto, jezioro Como, Lago di Garlate oraz szczyty takie jak Resogone. Na samym dole tekstu znajdziecie obłędne widoki z tego punktu widokowego.

San Nicolo Lecco
San Nicolo patron Lecco. Znajdziecie go przy bulwarze

Przejście przez centrum Lecco nie jest czasochłonne, ale polecamy przejść się bulwarami w kierunku Abbadia Lariana, żeby spędzić tutaj trochę czasu. Sam wyjazd na Piani d’Erna zajmie parę dodatkowych godzin – bilety kupujecie w kasie przy kolejce, do której możecie dojechać autobusem linii 5 z dworca.

Co zjeść w Lecco?
W Lecco zjecie pyszne lody w Gelateria Toldo, pyszny lokalny obiad w Ristorante Pontile Orestino oraz doskonałe śniadanie w ArteSapori.

Jeśli już zwiedzicie Lecco, możecie udać się promem w sezonie do Bellagio lub pociągiem do Varenny (z której udacie się też do Bellagio). Z dworca kursują także autobusy do Como, ale nie ma sensu według nas nimi jechać jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejsze miejsca nad Como.

Bulwar w Lecco

Czas zwiedzania:  3 h (+5 h na Piani d’Erna), natomiast jeśli planujecie odpocząć, coś zjeść czy iść w kierunku Abbadia Lariana, polecamy spędzić tutaj też noc.

 

Varenna

Varenna
Przejście po pomoście do centrum Varenny ze stacji kolejowej Varenna Esino

Najłatwiej tutaj dostaniecie się pociągiem z Lecco i Mediolanu, pamiętajcie, że stacja nazywa się Varenna Esino. Po 10 min spaceru w dół miasta dojdziecie do centrum, gdzie dodatkowo będzie trzeba przejść po kładkach przybitych do skał nad wybrzeżem. Varenna pamięta czasy rzymskie, kamienne domy dziś są przekształcone w eleganckie hotele, kawiarnie i restauracje.

Centrum Varenny
Centrum Varenny widoczne z promu

Według nas to najpiękniejsze miasteczko nad Como. Varenna, jest malowniczo położona nad wschodnim wybrzeżu jeziora Como we Włoszech – znana jest z uroczego centrum, małej mariny i podwieszanych kwiecistych mostów na samym brzegu jeziora. Z brzegu Varenny widać Bellagio oraz centrum jeziora Como. Varenna to też miejsce gdzie znajdziecie jedną z najpiękniejszych willi z ogrodem nad Como, czyli Villę Monastero.

Wąskie uliczki nie pozwalają na dużą ilość zwiedzania, jednak to miejsce jest idealny na spokojny odpoczynek w jednej z kawiarni przy espresso lub spremuta d’Arancia. W Varennie znajdziecie też kilka kamienistych plaż.

Z Varenny blisko do innych atrakcji i miast
Varenna to też główne miejsce przesiadkowe w okolicy do Bellagio – tam też możecie kontynuować swoją podróż w poszukiwaniu najpiękniejszych i najlepszych atrakcji nad Como.

 

Czas zwiedzania (bez kawy) – 2 h, z kawą i odpoczynkiem 4 h, możecie też skorzystać z uroków plaż w Varennie.

Z Varenny możecie udać się do Bellagio lub Menaggio promem lub też dalej pociągiem do Bellano by zobaczyć wyjątkowe wodospady w Bellano.

Bellagio

Bellagio
Widok na centrum i przystanie w Bellagio

Centrum luksusowego świata nad Como. Bellagio usytowane jest na cypelku po środku jeziora Como, najłatwiej dostaniecie się tutaj promem z Varenny. To turystyczna perełka z pięknym widokiem na pobliskie szczyty i każdą z trzech odnóg jeziora Como.

Bellagio centrum
Bellagio widoczne z bulwaru

Bellagio nie jest dużym miasteczkiem, spokojnie możecie poświęcić parę godzin na zwiedzanie bez wchodzenia do atrakcji. Warto jednak zajrzeć w Bellagio do Takich miejsc jak Parco di Villa Serbelloni, zobaczyć Bazylikę St. Giacomo i mały ryneczek w około, podejść na koniec półwyspu do Punta Spartivento oraz przejść się po Lungolago Europa.

Inspirujące Bellagio
Jeden z najlepszych hoteli w Las Vegas wziął swoją nazwę właśnie od nazwy Bellagio.

 

Czas zwiedzania: 2 – 3 h, z obiadem dwa razy tyle.

Z Bellagio dostaniecie się do Varenny, Menaggio, Lenno i Como.

Wodospady Bellano

Wodospady Bellano
Wodospady Bellano

Jeśli wybraliście ścieżkę do Bellano, polecamy zobaczyć tutaj Wodospady Bellano. Jest to naturalna atrakcja znajdująca się w centrum Bellano. Woda pochodząca z górskiego potoku Pioverna wpada do wyjątkowego kanionu o nazwie Orrido, stworzonego przez erozję na przestrzeni tysięcy lat. Wodospady są dostępne dla turystów dzięki ścieżkom i kładkom, przejście całości zajmie Wam około 30 min.

Bilet do wodospadów w Bellano w 2024 roku kosztuje 6 EUR, możecie też zapłacić 16 EUR za bilet na wodospady i Ca’Del Diavol, czyli do domu diabła. Czas zwiedzania to około godziny.

Gdzie są wodospady w Bellano?
Wodospady w Bellano znajdują się w głębi w centrum miasta. Adres Wodospadów to Piazza S. Giorgio (Orrido Di Bellano)

 

Menaggio

Menaggio
Centrum Menaggio

Menaggio jest jednym z najpopularniejszych kurortów na jeziorze Como, ze wspaniałymi widokami na jezioro i góry. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych, takich jak promenada wzdłuż jeziora, liczne restauracje, sklepy i kawiarnie. W Menaggio znajduje się również drugie najstarsze pole golfowe we Włoszech.

To też dobre miejsce na wypad do pobliskiego szwajcarskiego Lugano, autobus C12 jedzie do tej miejscowości niecałą godzinę. Czas zwiedzania to około 2 godzin.

Zamek w Menaggio?
Do niedawna, można było kupić teren w centrum Menaggio za dość atrakcyjną cenę, warunkiem jednak było odbudowanie historycznego zamku mieszczącego się w tym miejscu.

 

Villa del Balbianello

villa del balbianello
Widok na Villa del Balbianello z promu

Atrakcja nad Como? To chyba jedna z najpopularniejszych willi nad Como. Villa del Balbianello to niesamowite miejsce położone na półwyspie Lavedo nad jeziorem Como. Willa, znana z filmów takich jak „Gwiezdne wojny” czy „Casino Royale”, dzisiaj jest dostępna dla zwiedzających. Otoczona jest pięknymi ogrodami, z których roztaczają się przepiękne widoki na jezioro. Willa oferuje zwiedzanie zarówno jej wnętrz, jak i pięknego ogrodu. Możecie też ją po prostu zobaczyć z promu płynąc z Bellagio do Como.

Bilet to Villa Del Balbianello kosztuje 13 EUR za wstęp do parku, 24 EUR zapłacicie za bilet do wnętrza willi (TYLKO z przewodnikiem) i do parku. Uwaga, bilety szybko się wyprzedają!

 

Jak dostać się do Villa del Balbianello?
Do willi można dotrzeć pieszo z centrum Lenno w około 20 – 25 minut lub taxi łódką z Lenno/Bellagio.

Czas zwiedzania: 45 min – 2 h

Cadenabbia – Griante

Cadenabbia
Pocztówka z Cadenabbia

Nazwa Cadenabbia pochodzi prawdopodobnie od Ca dei Nauli lub Domu Żeglarzy. Cadenabbia to słynny kurort wśród celebrytów nad jeziorem Como, warto tutaj odpocząć w jednym z hoteli czy apartamentów. Nie ma tutaj typowego dla Włoch małego uroczego miasteczka z wąskimi ulicami – chociaż są ruiny bazyliki i stary kościół. Jest to miejsce idealne do odpoczynku, przygotowane pod wypoczynek z dzieckiem nad Como, mnóstwem basenów, apartamentów i hoteli.

Znajduje się tutaj też oczywiście przystań promowa, do której dopłyniecie z Varenny. W okolicy znajdziecie tutaj też jedną z najpiękniejszych willi nad Como, czyli willę Carlotta.

 

Villa Carlotta

Villa Carlotta
Villa Carlotta z promu

Kolejna willa na naszej liście. Villa Carlotta to przepiękna rezydencja położona nad jeziorem Como w miejscowości Tremezzo. Wybudowana została w 1745 roku. Znana jest z pięknego ogrodu botanicznego, pełnego egzotycznych roślin i kwiatów. Wnętrza willi zdobią liczne dzieła sztuki, w tym rzeźby Antonio Canovy czy obrazy Francesco Hayeza. Willa położona jest na szczycie ogrodu, z którego roztacza się widok na Bellagio i okolice.

Wejście tutaj kosztuje 15 EUR za bilet normalny, dzieci od 6 do 18 rż zapłacą 6 EUR, seniorzy powyżej 65 rż 13 EUR. Dostępne do zwiedzania jest tylko 1 piętro z 3 oraz ogrody.

Czas zwiedzania: 2 h

Villa d’Este

Villa d'este

Villa d’Este to willa z 1929 roku w Cernobbio, nie pomylcie jej z willą d’Este z Tivoli z okolic Rzymu z XVI wieku. Prócz luksusów i ogrodów, które czekają na Was na miejscu odbywa się tutaj co roku słynny festiwal Concorso d’Eleganza Villa d’Este dla miłośników motoryzacji.

Concours d’Elegance to tradycja wywodząca się z XVII wieku z Francji gdzie arystokracja organizowała pokazy powozów. Z czasem gwiazdą konkursów stały się samochody. W czasie Concours d’Elegance sędziowie oceniają prezentowane klasyczne auta. Wydarzeniem tego typu o najstarszej historii jest to w Villa d’Este i Villa Erba w Cernobbio nad Jeziorem Como.

Como

Como
Widok na katedrę w Como

Mające trochę ponad 84 000 mieszkańców Como to miasto z historią sięgającą 196 roku p.n.e, kiedy to zostało założone przez Rzymian i Juliusza Cezara Novum Comum. Como to miasto ze zdecydowanie największą ilością zabytków i atrakcji nad jeziorem Como.

Znajdziecie tutaj oczywiście Duomo, czyli katedrę z 1396 roku (budowa zakończona w 1740 roku) będącą idealnym przykładem włoskiego gotyku. Bazylikę di San Fedele z 1120 roku, przepiękny bulwar Lungoladi di Como z Tempio Voltiano poświęconego Alessandro Volta czy Lungolago Viale Geno po wschodniej części miasta.

Warto też podejść i zobaczyć Porta Torre, czyli bramę miasta z 1192 roku. Po środku mariny możecie zauważyć dziwną futurystyczną rzeźbę, to Life Electric Daniela Libeskinda poświęcone Alessandro Volcie, twórcy baterii.

Como
Centrum w Como
Co zjeść w Como?
Koniecznie Polentę z królikiem lub risotto z lokalnym okoniem. Polecamy wypić espresso lub Aperol w jednej z lokalnych kawiarni.

 

Jak dostać się do Como z Mediolanu? Możecie podjechać pociągiem albo z Milano Cadorna bezpośrednio do centrum albo z Milano Centrale/Porta Garibaldi do Como San Giovanni. Como jest też połączone promowo z Bellagio i Varenną.  Gdy już zwiedzicie Como, polecamy następnie udać się kolejką do Brunate. Z tego miejsca najpiękniej będzie widać Como i okolice.

Czas zwiedzania: 6 h, jednak polecamy poświęcić więcej, zwłaszcza z Brunate czy willą d’Este i okolicami.

Brunate

Kolejka Brunate
Kolejka z Brunate, w dole widać Como

Brunate to mała miejscowość położona na wzgórzu nad miastem Como, do której z Como można dojechać kolejką. Z Brunate roztaczają się spektakularne widoki na całe jezioro Como i okoliczne góry. Najpiękniejszy punkt widokowy (według nas) znajduje się przy Via Attillo Pirotta (Punto Panoramico Su Como).

Uwaga na kolejki!
O ile kolejki, żeby wjechać na Brunate są całkiem rozsądne, to zjazd w dół to często prawie 1 h czekania!

 

W Brunate można przespacerować się po malowniczych, wąskich uliczkach z uroczymi domami i willami. Brunate oferuje również szereg możliwości dla miłośników przyrody i pieszych wycieczek, z wieloma szlakami prowadzącymi przez okoliczne lasy do… latarni Faro Voltiano z widokiem na jezioro. W drodze do latarni będziecie mogli odbić parę razy na inne ciekawe punkty widokowe na jezioro. Czas zwiedzania: 4 do 6 godzin.

Uwaga na Szwajcarów!
W zasadzie to uwaga na szwajcarskie sieci komórkowe, na Brunate bardzo łatwo o podłączenie się do szwajcarskiego operatora – co za tym idzie o duże rachunki. Wybierzcie sobie manualny wybór sieci w swoich komórkach.

 

Dodatkowe miejsca warte odwiedzenia nad jeziorem Como

Plaże nad Como

Plaża nad Como w Lierna
Plaża nad Como w Lierna

Czy w Como można się kąpać? Plaże nad Como to idealne miejsce na relaks i odpoczynek od zwiedzania okolicy. Są tu zarówno publiczne, jak i prywatne plaże, które oferują wszelkie udogodnienia, takie jak leżaki, parasole czy bary.  Widoki na otaczające góry i tafle błękitnej wody są naprawdę niezapomniane. Popływanie w czystym, błękitnym jeziorze to jedna z największych przyjemności przyjezdnych.

Pomimo tego, że jezioro Como jest położone w górach, woda w jeziorze jest dość ciepła latem, pozwalając na kąpiel od maja do września (temperatura w jeziorze Como). Na poniższej mapie zaznaczyliśmy najlepsze plaże nad Como, warto tutaj wymienić plaże w: Abbadia Lariana, Lierna, Menaggio, Varennie czy Bellano.

Como atrakcje
Plan zwiedzania jeziora Como

Punkty widokowe nad Como

Jeśli chodzi o wybrane punkty widokowe przez nas na trasie planu i wycieczki, to jest ich parę – jednak bez obaw, zwykły rejs promem dostarcza przepięknych widoków na niejeden wyjazd. W wymienionych powyżej punktach warto zwrócić uwagę na punkty:

Widok z bulwaru Lecco

Widok z bulwaru Lecco w zimie na Alpy.
Widok z bulwaru Lecco w zimie na Alpy.

Widok z Piani d’Erna na Lecco

Piani d'Erna

Widok z Varenny na jezioro i Bellagio

Varenna widok
Widok na drugą stronę jeziora z Varenny

Widok z Punta Spartivento w Bellagio

Bellagio Punta Spartivento
Widok na Alpy z Bellagio (kierunek Colico i północ)

Widok z Brunate na Como

Brunate punkt widokowy
Brunate punkt widokowy na Como przy średniej pogodzie.

Zwiedzanie Como, ile dni?

Zasadniczo, z punktów, które Wam przedstawiliśmy, możecie ułożyć wycieczkę od 1 dnia do 4 dni. Jeśli chodzi o 1 dzień nad Como, polecamy wystartować rano z Lecco (zobaczyć bulwar bez Piani d’Erna), pojechać do Varenny, zjeść obiad w Bellagio lub Varennie. Zwiedzić oba miasteczka i popłynąć do Como, gdzie jak wystarczy Wam czasu, możecie wjechać też do Brunate.

W opcji wielodniowej, (2 lub 3 dni nad Como) polecamy nocleg w Lecco lub Varennie, skąd łatwo dostać się w inne punkty i atrakcje Como. Polecamy też popłynąć lub pojechać na północ jeziora Como, gdzie czekają na Was kolejne atrakcje takie jak miasteczko Gravedona, czy bardziej na północ epickie wodospady Acquafraggia. Możecie też pojechać dalej na północ nawet do St. Moritz w Szwajcarii czy z Menaggio do Lugano (1h autobusem).

Pamiętajcie też o masywie Prealp bergamskich i parku Parco delle Orobie, które starczy na wiele dni wycieczek pieszych i zwiedzania. Atrakcji i ciekawych miejsc w okolicy jest na prawdę sporo, doskonałym przykładem są tutaj atrakcje Bergamo które także warto zobaczyć podczas wyjazdu do Lombardii.

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB