Komunikacja miejska nad Como – ceny, bilety, rozkłady 2024

Jezioro Como i miasto Como kojarzą się z bycia ekskluzywnym i drogim miejscem. Nie wszyscy wiedzą, że nad Jeziorem Como działa sprawna komunikacja miejska w postaci autobusów komunikacji publicznej. Autobusy jeżdżą w Como i nad Jeziorem Como na przykład w Lecco. Jakie są linie autobusowe? Ile kosztują bilety? Gdzie są rozkłady i plan linii autobusów nad Como?

Komunikacja publiczna w Como pojawiła się stosunkowo wcześnie bowiem już w 1894 roku kursowanie rozpoczęła kolejka linowo-terenowa Funicolare Como-Brunate. Później w 1906 roku pojawił się tramwaj w Como. W szczytowym okresie utrzymywano pięć linii tramwajowych. Najdłużej przetrwał tramwaj jeżdżący od Piazza Cavour do San Martino, który pamiętają jeszcze najstarsi mieszkańcy Como.

Obecnie komunikacja publiczna w Como składa się z linii autobusowych w Como, linii podmiejskich do Lecco, Bergamo, prowincji Monza i Briana oraz nawet w kierunku Ticino oraz oczywiście wspomnianej już wyżej kolejki linowej (chociaż ta zarządzana jest przez inne przedsiębiorstwo).

Komunikacja publiczna nad Como

Schemat linii autobusowych nad Como. Fot. asfautolinee.it

W samym mieście Como nad Jeziorem Como działa obecnie 9 linii miejskich. Są to autobusy numer 1 (Ponte Chiasso – San Fermo), numer 3 (Lora – Grandate), numer 4 (Stazione – Camnago Volta), numer 5 (Stazione – Civiglio), numer 6 (Maslianico – Breccia), numer 7 (Sagnino – Lora), numer 8 (Stazione – Casnate), numer 11 (Ponte Chiasso – San Fermo) oraz numer 12 (Camerlata – Tavernola).

Linie podmiejskie oznaczone są literą C i dwucyfrowymi numerami od C10 do C99 chociaż linii jest oczywiście nieco mniej. Funkcjonują też autobusy D47 (Merate – Lomagna), T3 (Brunate Cao) oraz U3 czyli autobusy jeżdżące w Cantù.

Wartym odnotowania jest fakt, że autobusem C46 możemy dojechać z Bergamo z przystanku Stazione Autolinee do samego Como nad Jeziorem Como, a następnie przesiąść się w inne autobusy podmiejskie według potrzeb. Autobusy te kursują jednak niezbyt często więc wiele osób wybiera dojazd z Bergamo do Como pociągiem przez Milano Centrale lub Porta Garbialdi.

Komunikacja miejska w Como bilety i ceny

Bilety na komunikację miejską w Como to bilety ważne przez 75 lub na 90 minut, a bilety na komunikację podmiejską to bilety jednoprzejazdowe. Bilety można kupić w autobusach ale wówczas są drożne. Można je też kupić w aplikacji Arriva MyPay, w kasach biletowych dworców w Como i Menaggio, a także w punktach sprzedaży biletów.

Ile kosztują bilety?

Bilety w Como na 75 minut to koszt 1,50 EUR, a na 90 minut bilet kosztuje 2 EUR. Bilet sprzedany w autobusie jest droższy i kosztuje 2,50 EUR. Jednorazowy bilet sieci podmiejskiej to koszt 3,50 EUR.

Karnet tygodniowy na autobusy w Como to 13,50 EUR, a na obszar podmiejski koszt to 16,50 EUR. Bilety miejskie to obszary miasta oraz gminy Como, a podmiejskie to inne gminy czyli Maslianico, Cernobbio, San Fermo della battaglia i Casnate con Bernate.

Sieć komunikacji miejskiej w Como i okolicy to komunikacja publiczna w Lombardii więc można w niej jeździć posiadając bilety IO Viaggio. Uwaga w przypadku przejazdu poza granice Lombardii lub poza granice kraju do Szwajcarii przy posiadaniu IO Viaggio należy kupić bilet na pozostałą część trasy.

Ceny biletów na komunikację miejską w mieście Como i gminach ościennych pochodzą z cennika aktualnego w 2024 roku. W przyszłości ceny biletów mogą się zmienić. Rozkłady autobusów kursujących z Como oraz na liniach na przykład do Lecco są dostępne na oficjalnej stronie internetowej asfautolinee.it. Tam również znajdują się interaktywne rozkłady oraz plan linii autobusowych nad Como.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB