Jak dojechać z Mediolanu do Wenecji? Dojazd. Jaki cennik pociągów?

Wenecja i Mediolan to dwa niezwykle popularne turystyczne miasta we Włoszech. Wiele osób w czasie swojej wycieczki chce zwiedzić obydwa i zastanawia się jak dojechać z Mediolanu do Wenecji. Jak dojechać między obydwoma miastami? Jaki sposób dojazdu jest najlepszy? Ile kosztuje pociąg z Mediolanu do Wenecji i jakie są jego rozkłady?

Pociąg z Mediolanu do Wenecji

Najszybszy i najprostszy sposób na dojazd z Mediolanu do Wenecji to pociąg. Dojazd pociągiem jest nawet szybszy niż samochodem za sprawą tego, że do Wenecji jedziemy koleją wysokich prędkości czyli Frecciarossa. Ma to zaletę w postaci szybkiej podróży i wadę w postaci wyższej ceny.

Dojazd pociągiem z Mediolanu do Wenecji to połączenie ze stacji Milano Centrale na stację Venezia Santa Lucia. Pociągi Freciarossa to pociąg bezpośredni bez przesiadek. Wadą jest cena biletu. Przy zakupie z dużym wyprzedzeniem bilet w klasie Super Economy Standard to koszt 22,90 EUR. Jeśli uda nam się skorzystać z promocji i kupić bilety Frecciadays to koszt biletu wyniesie 19,90 EUR.

Strajk Włochy 22 kwietnia

Jeśli spóźnimy się z zakupem i trafimy tylko na bilety Base Standard, Premium ub Business to kosztować będą odpowiednio 49, 55 lub nawet 64 EUR. Bilety na Freciarossa, niezależnie czy z Mediolanu do Wenecji czy z Wenecji do Mediolanu czy na jakimkolwiek innym kierunku, kupujemy więc z dużym wyprzedzeniem.

Sposobem na nieco tańsze połączenie kolejowe są pociągi Italo również jeżdżące na trasie z Mediolanu do Wenecji. Pociągi te są tańsze jeśli kupimy bilet z odpowiednim wyprzedzeniem.

Do Wenecji z Mediolanu można dojechać też pociągiem Regionale Veloce na stację Venezia Porta Nuova. Pociąg taki w II klasie to koszt 21,95, a podróż trwa 3h 25 minut w porównaniu do 2h 27 minut za Freciarossa, oszczędność jest więc żadna, a strata czasu duża.

Rozkład jazdy pociągów z Mediolanu do Wenecji obfituje w połączenia pociągów. Frecciarossa z Mediolanu do Wenecji odjeżdża właściwie w godzinnych odstępach.

Dojazd do Wenecji samochodem

Innym sposobem na dojazd z Mediolanu do Wenecji jest oczywiście własny lub wynajęty samochód. Podróż autem trwa około 3 godzin przez Brescie i Weronę. Warto podkreślić, że autostrada w kierunku Wenecji z Mediolanu to droga płatna. Do przejechania mamy około 266 kilometrów.

Podróżnym jadącym autem przypominamy o istnieniu absurdalnie wielkiej „strefy czystego transportu” w Mediolanie oraz o tym, że do Wenecji nie da się wjechać samochodem i trzeba wcześniej zarezerwować parking.

Dojazd autobusem

Dojazd autobusem z Mediolanu do Wenecji jest możliwy ale nie ma zbyt wielkiego sensu. Podróż jest możliwa autobusami FlixBus z dworca Lampugnano do Werony i stamtąd do Wenecji lub też autobusami bezpośrednimi. Przejazd trwa dłużej niż jazda pociągiem, a kosztuje prawie tyle samo. Wymaga też większej orientacji w terenie i sprawia, że podróż jest trudniejsza więc jadącym po raz pierwszy polecamy po prostu skorzystanie z pociągu.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB