Bergamo w jeden dzień, kilka godzin. Co zobaczyć w Bergamo w jeden dzień?

Będziecie tylko jeden dzień w Bergamo? Zastanawiacie się co zobaczyć w 1 dzień w Bergamo i czy da się zwiedzić Bergamo w jedną dobę? Otóż, mamy dla Was poradnik co zrobić w 1 dzień w Bergamo, ba! Mamy nawet parę scenariuszy zwiedzania Bergamo w jeden dzień. Zapraszamy!

Czy Bergamo da się zwiedzić w jeden dzień? Owszem! Odpowiemy Wam co zrobić w Bergamo w ciągu jednego dnia – z nocą lub bez. Artykuł ten Wam pomoże jeśli wybieracie się do Bergamo na tak zwaną jednodniówkę lub po prostu chcecie je zwiedzić w parę godzin.

 

Jednodniówka w Bergamo

 

Zakładając że docieramy do Bergamo o poranku dotrzemy albo lotnisko albo dworzec w Bergamo. Jedno i drugie miejsce dzieli mniej więcej 15 – 20 min jazdy autobusem lub taksówką, jest to więc pomijalny czas w kontekście całego dnia w Bergamo. Musicie jednak go doliczyć startując z lotniska (1). Jeśli jedziecie z Orio al Serio (z dworca też) możecie wsiąść w słynny autobus numer 1 jadący na Citta Alta i od tego zaczynamy naszą podróż. Warto kupić całodniowy bilet komunikacji miejskiej no chyba, że posiadamy IO Viaggio na Lombardię.

1 dzień w Bergamo plan

Przystanek znajduje się przed halą przylotów na lotnisku, a na dworcu (2) po prawej stronie po wyjściu z dworca (około 50 m od wejścia). Możecie jechać na samą górę zabytkowej części Citta Alta. Z tego miejsca jest blisko do bramy i przystanku drugiej z kolejek (3) prowadzącej na San Vigilio. Budynek ze stacją kolejki znajduje się zaraz za murowaną bramą po lewej stronie od autobusu (za rondem). Przechodząc obok bramy, będziecie mogli zobaczyć słynną kawiarnię La Marianna gdzie wymyślono lody Stracciatella.

Kiedy wjedziecie na górę (na tym samym bilecie 90-minutowym) możecie podejść na górę i zamek San Vigilio (4)– z tego miejsca będziecie mieć piękny widok na okoliczne góry, prealpy oraz czasami widać z ruin Mediolan na zachód od Bergamo. Przy stacji kolejki będziecie mieć widok na Citta Alta i Citta Bassa – znany Wam pewnie z większości zdjęć, które przedstawiają Bergamo w internecie. To dobry Punkt widokowy w Bergamo.

Jeśli będziecie mieć szczęście, na tym samym bilecie zjedziecie jeszcze kolejką do Citta Alta (5)– tutaj możecie pozwiedzać całe górne miasto w tym Bazylikę w Bergamo, Katedrę, Bibliotekę, Piazza Vecchia, Camanone (wieża), Piazza Della Cittadella oraz przejść się uliczkami i murami weneckimi górnego miasta w Bergamo. Tutaj też polecamy zjeść lunch, jeśli jesteście w godzinach 12:00 do 14:00 na Citta Alta – później będzie ciężej o otwartą restauracje przez sjestę.

Jeśli będziecie robić to wszystko w szybkim tempie, powinniście się wyrobić do godziny 15:00 16:00 od rana. Pamiętajcie, że Katedra i Bazylika w tygodniu zamykane są na sjestę do 14:30 i 15:00.

Następnie macie wybór, możecie zjechać funicolarem na Citta Bassa z przystanku kolejki lub pójść w prawo i zejść na nogach przez Porta San Giacomo (6). Nieważne od transportu, polecamy teraz udać się na Largo Nicolò Rezzara (7) następnie przejść przez Via XX Settembre (8) pod Porta Nuova. Niedaleko z tego miejsca znajdują się dobre lody La Romana.

Tutaj możecie zwiedzać dalszą część miasta lub udać się na prawą stronę (9) Viale Roma gdzie znajdziecie kolejne urokliwe uliczki oraz słynną Accademia Carrara. Z Viale Roma odjeżdżają autobusy na lotnisko – z tego miejsca blisko jest też na dworzec.

 

Zwiedzanie Bergamo w jeden dzień

 

Jak widzicie, da się zobaczyć całkiem sporo w Bergamo w jeden dzień – jednak wiadomo, że większość atrakcji zobaczycie głównie z zewnątrz. Wejście do Accademia Carrara, czy do innych ważniejszych muzeum, jest w zasadzie wykluczone jeśli chcemy zwiedzić Bergamo w jeden dzień.

Jakie inne scenariusze polecamy na zwiedzanie Bergamo w 1 dzień?

Możecie nie jechać od razu na górę tylko poruszać się od Dworca Głównego w kierunku Citta Alta z dołu do góry, zwiedzić Citta Bassa po lewej stronie Viale Roma, następnie polecamy Funicolarem wjechać na Citta Alta. Tutaj możecie sobie tak zaplanować czas by drugim funicolarem na San Vigilio wjechać na zachód słońca na zamku – widok jest wspaniały z góry na Lombardię. Pamiętajcie tylko, że Zamek San Vigilio, w przeciwieństwie do lotniska, jest także zamykany po zmroku.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB