Kolejka linowa Como do Brunate. Como Brunate funicular cennik

Kolejki linowe są jedną z najciekawszych atrakcji na północy Włoch. Również nad Jeziorem Como w Como znajdziemy słynną kolejkę linową na górę do Brunate. Ile kosztuje kolejka na gorę w Como? Jaki jest cennik kolejki linowej Como Brunate? Dziś opisujemy kolejkę linową w Como czyli Funicolare Como-Brunate.

Kolejka linowa w Como do Brunate została uruchomiona już w 1894 roku i usprawniła trudny do tej pory dojazd do Brunate szlakiem z 1817 roku. Komitet budowy kolejki zawiązano 3 listopada 1981 roku. Budowa trwała niespełna rok. Pierwszy kurs odbył się 11 listopada 1894 roku i tym samym zainaugurował działanie komunikacji miejskiej nad Como.

Początkowo system napędzany był silnikiem parowym. Do rozpropagowania kolejki przyczyniło się połączenie tramwajowe przebiegające przy dolnej stacji. W 1911 roku kolejkę zelektryfikowano. System przeszedł modernizację w 1933 roku, w 1953 oraz kolejną w 2011 roku. Przez lata kolejka linowa nad Como do Brunate stała się nie tylko formą transportu dla okolicznych mieszkańców ale i gigantyczną atrakcję turystyczną, podobnie jak kolejka w Bergamo.

Cennik kolejki Como – Brunate

kolejka linowa w como

Kolejka linowo-terenowa w Como na górę jest jedną z większych atrakcji turystycznych. Wjazd na samą górę zapewnia oszałamiające widoki na okolicę. Ile kosztuje kolejka w Como?

Pojedynczy bilet na kolejkę w Como to w 2024 roku koszt 3,60 EUR. Bilet w dwie strony kosztuje 6,60 EUR. Bilet jednoprzejazdowy ulgowy to koszt 2,40 EUR, a bilet ulgowy w dwie strony kosztuje 3,90 EUR. W cenniku jest też pakiet 10 biletów w cenie 32,50 EUR, abonament miesięczny za 39 EUR, abonament na 7 dni za 11 EUR czy też bilet roczny za 327 EUR.

Osobny cennik przygotowano dla mieszkańców gminy Como. Warto też podkreślić, że kolejka linowa Como – Brunate to kolejka będąca częścią sieci transportu publicznego, a więc można nią przejechać z ważnym biletem IO Viaggio.

Jaki jest rozkład kolejki w Como? Kolejka na Brunate działa od 6:00 do 22:30 i odjeżdża właściwie co 15 minut. W okresie letnim w każdą sobotę kolejka kursuje aż do północy.

Kolejka linowa w Como informacje praktyczne

Dolna stacja kolejki w Como znajduje się około 400 metrów od stacji kolejowej Como Lago. Kolejka w Como to kolejka składająca się z 4 stacji. Składy na życzenie zatrzymują się na stacji Como Alta oraz na stacji Carescione.

Wartym odnotowania jest fakt, że wjeżdżając na górę nasz telefon może połączyć się ze szwajcarskimi sieciami komórkowymi co może narazić na gigantyczne opłaty roamingowe.

Trasa kolejki Como – Brunate ma 1074,08 metra, z czego 130 metrów przebiega w tunelu. Czas podróży kolejką na Brunate to około 7 minut. Przewyższenie wynosi 496 metrów. Średnie nachylenie to 46%, a nachylenie szczytowe to aż 55,1%. Atrakcją kolejki jest armata Mezzogiorno oddająca pusty strzał w południe Obecne wagoniki kolejki dysponują 24 miejscami siedzącymi i 56 miejscami stojącymi.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB