Wielu turystów, planujących podróż do Włoch, zadaje sobie pytanie: czy we Włoszech dogadam się po angielsku? Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt prosta. Czy we Włoszech mówi się po angielsku? Czy Włosi znają język angielski? Podpowiadamy czy da się porozumiewać po angielsku we Włoszech.
Czy z językiem angielskim uda nam się dogadać na wakacjach we Włoszech? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
Według raportu EF English Proficiency Index z 2023 roku, który bada poziom znajomości języka angielskiego na całym świecie wśród osób dla których angielski nie jest pierwszym językiem, Włochy zajmują 35. pozycję. Klasyfikuje to ich na średnim poziomie znajomości angielskiego. Wynik ten jest zdecydowanie niższy niż w niektórych innych krajach europejskich, takich jak Polska, Słowacja czy Czechy, nie mówiąc już o Szwecji, Norwegii czy Holandii.
Odwiedzając popularne miejscowości turystyczne we Włoszech, takie jak Rzym, Mediolan, Wenecja czy Florencja uda nam się rozmawiać po angielsku. W hotelach, dobrych restauracjach, muzeach i innych atrakcjach turystycznych większość personelu mówi po angielsku na tyle dobrze, by porozumiewać się z turystami. Po angielsku dogadamy się z obsługą lotnisk czy też w innych miejscach w których pojawiają się turyści, ale… nie wszędzie i nie zawsze.
Im dalej od turystycznych szlaków tym gorzej ze znajomością angielskiego. W mniejszych miastach i na prowincji, na lokalnych targowiskach, w małych sklepach czy nawet w kontaktach z kierowcami autobusów w Bergamo znajomość angielskiego nie zda się nam na zbyt wiele. Znajomość angielskiego jest zerowa szczególnie wśród starszych mieszkańców Włoch.
Wyjeżdżając do Włoch można liczyć na to, że w turystycznych miejscach dogadamy się po angielsku bez większych problemów. Poza tymi miejscami znajomość angielskiego nie zawsze nam się przyda. Jeśli chcemy dogadać się po angielsku na włoskiej prowincji lepiej próbować zagadywać do młodszych osób.
Podsumowanie: czy we Włoszech mówią po angielsku? Średni stopień znajomości języka angielskiego we Włoszech nie stoi na najwyższym poziomie na tle innych europejskich krajów. Osoby pracujące w turystyce, zwłaszcza w lepszych hotelach i restauracjach, mówią po angielsku. Im dalej od turystycznych miejscówek tym ze znajomością angielskiego jest gorzej.