Zapraszam wszystkich na grupę na FB dotyczącą wyjazdów do Mediolanu, Bergamo i całych Włoch - czekamy na Was tutaj i zapraszamy do dyskusji!

Muzeum Fisogni największa kolekcja zabytkowych dystrybutorów

Włochy kojarzą się z kulturą i sztuką plażami pełnymi słońca, z kulinariami ale również z motoryzacją. W regionie Lombardia powstało kilka słynnych producentów samochodów i odbywa się jeden z najsłynniejszych konkursów klasycznych samochodów. Wyrazem tej motoryzacyjnej historii są miejsca, które można odwiedzić. Fanów motoryzacji przyciągnąć może Muzeum Fisogni (Museo Fisogni) w Tradate niedaleko Mediolanu w którym zobaczyć można historię dystrybutorów paliw i pamiątek związanych z działaniem stacji benzynowych. Ile to kosztuje? Jaki jest cennik i jak je zwiedzać? Jak dojechać z Mediolanu?

Historia Muzeum Fisogni

Historia muzeum rozpoczła się w 1966 roku w niewielkiej miejscowości Palazzolo Milanese położonej na północ od Mediolanu. Guido Fisogni rozpoczął budowę swojej kolekcji związanej ze stacjami benzynowymi, początkiem tej, obecnie największej na świecie, kolekcji był dystrybutor starej włoskiej firmy Bergomi działającej w latach 20. ubiegłego wieku, który Fisogni znalazł na początku lat 60. ubiegłego wieku w starej piaskowni.

Kolekcję budowano w siedzibie zajmującej się budową stacji benzynowych firmy Romad-Valseveso którą Guido prowadził z bratem Gerolamo. Tak przetrwało lata zdobywając w 2000 roku wpis do Księgi Rekordów Guinenessa. W końcu po sprzedaży spółki muzeum zamknięto z końcem 2001 roku ale udało się je przywrócić w nowej lokalizacji w Villa Castiglioni w Tradate w 2015 roku. Dziś muzeum prowadzi Guido Fisogni oraz jego syn Nicolo.

Zbiory Muzeum Fisogni

Po takim wstępie jasnym jest, że nie jest to typowe muzeum dla każdego. W kolekcji Muzeum Fisogni znajduje się około 8000 obiektów związanych z firmami z branży petrochemicznej i blisko 200 samych dystrybutorów od bardzo starych do tych nieco nowszych. W kolekcji jest sprzęt związany z paliwem produkowany w latach od 1892 do 2020. Najstarszy dystrybutor to dystrybutor Brevo z 1892 roku.

Pamiątki związane ze stacjami benzynowymi to nie tylko dystrybutory. Znajdziemy tu stare szyldy czy grafiki przygotowane przez włoskich artystów. Do najcenniejszych przedmiotów w Fisogni Museum zalicza się dystrybutor projektu Marcello Nizzoliego przygotowany dla firmy Agip oraz prywatny dystrybutor należący do samego Benito Mussoliniego.

Odzyskać przeszłość, udokumentować postęp techniki, nadać godność – także estetyczną – przedmiotom przemysłowym, zbyt często pogardzanym tylko dlatego, że produkowane seryjnie – takie były cele lat pełnych pasji – mówi Guido Fisogni

Poza tym stare kanistry i puszki po oleju, aparaty gaśnicze, grafiki ze słynnym ludzikiem Michelin, klasyczne szyldy BG czy Gulf, plakaty reklamowe Shella, Fiata, Esso Mobila czy Agip. Do kolekcji należą też najróżniejszego typu materiały promocyjne dawnych firm petrochemicznych czy produkowanych przez nich zabawek takich jak piętrowe garaże dla resoraków.


W muzealnej kolekcji są też archiwalne dokumenty czy ryciny i rysunki techniczne, pocztówki czy papiery firmowe firm, archiwalna korespondencja czy katalogi firm z branży paliwowej. Ta część kolekcji jest intensywnie digitalizowana.

Zbiory Muzeum Fisogni

Muzeum Fisogni nie jest typową placówką muzealną, a raczej prywatną kolekcją pasjonata, która z czasem przekształciła się w muzeum dlatego też nie jest to miejsce, które można odwiedzić jak każde zwykle muzeum. Kolekcja Fisogni jest otwarta dla zwiedzających w weekendy (soboty i niedziele) po wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać na oficjalnej stronie museo-fisogni.org. Koszt wstępu też nie jest typowy.

Wstęp do muzeum nie ma oficjalnego cennika. Mizeum rekomenduje wniesienie cegiełki w wysokości 10 EUR od osoby, ale nie jest to sztywna cena biletu.

Muzeum mieści się przy via Bianchi 25/b w Tradate około 50 minut jazdy samochodem z centrum Mediolanu, około 30 minut jazdy od lotniska Malpensa czy około 3 minut jazdy autem z Como nad jeziorem Como.

Z Mediolanu możemy dojechać tu transportem publicznym w postaci pociągów (można użyć słynnego IO Viaggio). Z Mediolanu komunikacją publiczną najłatwiej dojedziemy pociągami jadącymi w stronę Varese ze stacji Milano Cadorna. Wysiadamy na stacji w Tradate z której do muzeum mamy około 600 metrów.

sss
autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB