Zapraszam wszystkich na grupę na FB dotyczącą wyjazdów do Mediolanu, Bergamo i całych Włoch - czekamy na Was tutaj i zapraszamy do dyskusji!

Kaplica Colleoni w Bergamo. Cennik, zwiedzanie i historia

Kaplica Colleoni lub też Kaplica Colleoniego to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Bergamo. Renesansowa perła będąca mauzoleum Bartolomeo Colleoniego to atrakcja dostępna do zwiedzania. Ile kosztuje wstęp do Kaplicy Colleoni w Bergamo? Jaki jest cennik? Jaka jest historia okazałej kaplicy?

Kim był Bartolomeo Colleoni?
Bartolomeo Colleoni był włoskim kondotierem i kapitanem najemników urodzonym w Solza w 1395 roku, zmarłym 2 listopada 1475 roku. Colleoni był jednym z najbardziej szanowanych dowódców. Colleoni służył wielu kondotierom, w tym Braccio da Montone, Muzio Attendola Sforzy i Francesco Bussone, znanemu jako Carmagnola. Po zabójstwie Carmagnoli w Wenecji w 1432 roku, Colleoni przeszedł na służbę Republiki Weneckiej. Walczył w licznych bitwach, zdobywając miasta i gminy z rąk Mediolanu dla Wenecji.

 

Kaplica Colleoniego w Bergamo

Kaplica, a właściwie kościół, stojący przy Piazza Duomo i przylegający do bazyliki Santa Maria Maggiore to jeden z najważniejszych renesansowych budynków w mieście.

Kaplica wzniesiona na polecenie Colleoniego powstała według planów Giovanniego Antonio Amadeo w latach 1472-1478 na miejscu zakrystii bazyliki. Kaplica została wzniesiona w stylu renesansu lombardzkiego ale budowla ma też cechy późniejszego barokowego manieryzmu. Uwagę zwiedzających zwraca okazała fasada kaplicy.

Fasada Capella Colleoni wykonana jest z marmuru i zdobiona jest białymi, czerwonymi i szarymi rombami. Uwagę zwraca rozeta znajdująca się nad portalem.

Na kaplicy dostrzeżemy medaliony Juliusza Cezara i Tycjana. Dostrzeżemy tu medaliony z motywami biblijnymi między innymi takimi jak stworzenie Adama i Ewy, Kuszenie, wygnanie z Edemu, zabicie Abla czy śmierć Kaina i motywem prac Herkulesa. Pilastry nad oknami przedstawiają alegoryczne cztery figury cnót.

Przed kaplicą znajduje się jedna z nietypowych atrakcji Bergamo czyli brama i ogrodzenie wykonane z żelaza i brązu w 1912 roku na którym znajduje się herb Colleoniego przedstawiający trzy jądra.

Kaplica kryta jest ośmiokątną kopułą zakończoną latarnią z posągiem Madonny z dzieciątkiem. Wnętrze kaplicy jest równie okazałe co wygląd zewnętrzny. Kaplica to jedno kwadratowe pomieszczenie z przylegającym do niego prezbiterium. W środku znajduje się przede wszystkim okazały sarkofag Colleoniego.

Grobowiec zdobiony jest płaskorzeźbami z motywami z życia Jezusa Chrystusa i głowami lwów. Uwagę zwraca pozłacany posąg Colleoniego wykonany z drewna w 1501 roku.

We wnętrzu uwagę zwraca też grobowiec Medei czyli córki Colleoniego zmarłej 6 marca 1470 roku przeniesiony do kaplicy w 1842 roku.

Wnętrze to też barokowy ołtarz zdobiony kolumnami z 1676 roku, figury świętych Bartłomieja, Marka i Jana Chrzciciela z 1491 roku. Warto unieść wzrok w górę by zobaczyć okazałe zdobienia sufitu. Teoretycznie we wnętrzu kaplicy obowiązuje zakaz fotografowania.

Cappella Colleoni zwiedzanie i cennik

Jeden z najważniejszych zabytków Citta Alta w Bergamo dostępny jest do zwiedzania. Zwiedzanie nie jest długie ale jego zaletą jest to, że robi ogromne wrażenie i jest darmowe.

Kaplica Colleoniego nie ma cennika zwiedzanie ponieważ wstęp jest darmowy. Kaplicę można zobaczyć wewnątrz w godzinach od 9:00 do 12:30 i od 14:00 do 18:00 w dni powszednie i w soboty oraz w godzinach od 9:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:30 w niedzielę.

We wnętrzu kaplicy nie wolno robić zdjęć o czym przypomina dość opieszała obsługa. Kaplica bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Bergamo.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB