Czy we Włoszech autostrady są płatne? Jak płacić?

Podróż własnym samochodem z Polski do Włoch jest trudniejsza i bardziej kosztowna od lotu ale niektórzy i na to się decydują. Wiele osób wynajmuje też samochody na miejscu we Włoszech. Kierowcy często zastanawiają się ile kosztują autostrady we Włoszech i czy są płatne. Jak płaci się za włoskie autostrady? Czy we Włoszech są winiety? Oto podpowiedzi dla kierowców.

Włochy dysponują dosyć dobrze rozwiniętą siecią autostrad, których łączna długość przekracza ponad 7 tysięcy kilometrów z czego prawie 1900 kilometrów to autostrady trzypasmowe. Najwięcej autostrad znajduje się na północy kraju. Pierwszą włoską autostradą była droga łącząca Mediolan z Jeziorem Maggiore otwarta w 1924 roku. Dziś jest częścią ciągu autostrady A8 i A9.

We Włoszech autostradami da się nawet przejechać z północy na południe przez cały kraj. Czy autostrady we Włoszech są płatne? Na większości autostrad we Włoszech obowiązują opłaty

Spośród ponad 7 tysięcy kilometrów włoskich autostrad większość z nich jest płatna. Sposób opłaty za poszczególne odcinki różni się. Za niektóre obowiązuje opłata, której wysokość zależy od liczby pokonanych kilometrów, a niektóre są płatne niezależnie od przejechanego dystansu. Uproszczając tylko odcinki dróg zarządzane bezpośrednio przez Anas są bezpłatne.

Jak płacić za autostrady we Włoszech?

Kwestia poboru opłat na włoskich autostradach bywa skomplikowana. Połowa autostrad jest zarządzana przez Autostrade per l’Italia ale w kraju istnieje około kilkudziesięciu różnych operatorów autostrad. Z tego powodu stawki oraz sposoby opłat na poszczególnych odcinkach różnią się. Jak się na nich płaci? Na części włoskich autostrad znajdują się punkty poboru opłat w których można dokonać płatności, można też płacić za nie bez zatrzymywania się na bramkach za pomocą urządzenia do poboru opłat.

Jest kilka autostrad we Włoszech, które nie mają bramek i opłaty na nich odbywają się wyłącznie elektronicznie albo za pośrednictwem urządzenia do poboru opłat albo za pośrednictwem płatności elektronicznych z telefonu lub za pośrednictwem strony internetowej. Autostrady bez bramek to A36, A59 oraz A60.

Większość autostrad we Włoszech płatna jest za przejechany dystans ale na kilku obowiązuje opłata za sztywna opłata za wjazd. Podobnie jak na autostradzie A4 między Krakowem, a Katowicami na niektórych autostradach we Włoszech da się na nie wjechać wjazdem bez poboru opłaty i zjechać wjazdem na którym bramek nie ma ale są to wyjątki.

Przy okazji warto dodać, że we Włoszech istnieje jedna droga regionalna, która również jest płatna. Jest to droga Superstrada Pedemontana Veneta Montecchio Maggiore – Spresiano Vilorba w Wenecji Euganejskiej, oznaczona symbolem SPV.

Podsumowując: tak, generalnie autostrady we Włoszech są płatne w przeważającej większości. Tylko niektóre odcinki autostrad w kraju są bezpłatne. Jak płacić za autostrady we Włoszech? To zależy. W większości przypadków odcinki dróg można opłacać na bramkach ale istnieją też niektóre na których obowiązuje tylko elektroniczna forma płatności.

Przed podróżą należy sprawdzić, którym odcinkiem będziemy jechać by dowiedzieć się czy jest płatny na bramkach, płatny elektronicznie oraz czy płaci się za pokonany dystans czy za sam wjazd na płatny fragment drogi.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB