Czy Bergamotka jest z Bergamo? Czy rośnie w Bergamo?

Polakom Bergamo kojarzy się z lotniskiem Orio al Serio oraz pizzą na kawałki ale jest jeszcze jeden ważny symbol kojarzący się z Bergamo. Wiele osób zastanawia się czy bergamotka jest z Bergamo. Czy w Bergamo są bergamotki?

Bergamotka czyli pomarańcza bergamota to owoc o intensywnym zapachu i charakterystycznym smaku cytrusowym, znany jako dodatek do kosmetyków czy herbaty earl grey czy olejku nerolowego wykorzystywanego w przemyśle kosmetycznym. Czy bergamotka jest z Bergamo, miasta we Włoszech?

Bergamotka czyli charakterystyczna odmiana pomarańczy prawdopodobnie pochodzi z Indii, a obecnie uprawiana jest prezede wszystkim we Włoszech. Czy pochodzi z Bergamo? Bergamotka nie pochodzi z Bergamo ale jej nazwa – być może – tak.

Są dwie teorie dotyczące nazwy bergamotka. Według jednej wywodzi się ona od miasta Bergamo, a według innych etymologią nazwy bergamotka jest tureckie słowo beg armudu tłumaczone jako gruszka książęca.

Czy w Bergamo uprawiana jest bergamotka? Bergamotka jest charakterystyczna dla południowych regionów Włoch. Choć nazwa sugeruje związek z miastem Bergamo, to jednak miejscem w którym uprawiany jest ten gatunek jest Kalabria nad Morzem Jońskim.

Historia uprawy bergamotki w Kalabrii sięga XVIII wieku, kiedy to przybyli tam francuscy żołnierze. Owoc szybko zdobył uznanie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości aromatyczne i smakowe.

Kalabria jest jednym z głównych producentów bergamotki na świecie chociaż niewielkie uprawy znajdują się też we Francji, a także w Turcji w okolicy popularnego turystycznego kurortu Antalya oraz na Mauritiusie.

Bergamotka nie wywodzi się bezpośrednio z Bergamo ale być może jej nazwa związana jest właśnie z tym miejscem.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB