Czy we Włoszech można chodzić bez koszulki?

Dla wielu osób Włochy są synonimem letnich wakacji. Wielu wczasowiczów przygotowujących się na wyjazd do Włoch zdaje sobie sprawę z różnych zwyczajów i zakazów obowiązujących w pewnych częściach kraju. Jednym z zakazów pojawiających się często w krajach z nadmorskimi kurortami jest zakaz chodzenia bez koszulki lub w bikini po kurortach. Czy we Włoszech można chodzić bez koszulki?

W wielu turystycznych destynacjach świata obowiązywać mogą różne zwyczaje i zakazy takie jak zakaz prowadzenia samochodu w klapkach czy też chodzenia po ulicach kurortów bez koszulki lub w bikini. Czy istnieje taki zakaz we Włoszech?

Tak samo jak w przypadku spożywania alkoholu na plażach tak i w przypadku zakazu chodzenia bez koszulki czy w kostiumie kąpielowym decyzja o wprowadzeniu stosownego zakazu zależy od lokalnych władz.

Czy we Włoszech jest zakaz chodzenia bez koszulki? Ustawowego zakazu nie ma ale poszczególne kurorty mogą, i zwykle wprowadzają, stosowne ograniczenia. Przed wyjazdem do upatrzonego miejsca we Włoszech najlepiej sprawdzić konkretne lokalne przepisy by z wyjazdu nie wracać uboższym o kwotę mandatu.

W miejscach w których we Włoszech istnieją takie zakazy, jak na przykład Serrara Fontana, Giulianova czy Sorrento, mandat za złamanie lokalnych przepisów może wynieść od 25 do nawet 500 EUR.

W niektórych włoskich kurortach obowiązują bowiem zakazy paradowania bez koszulki dla mężczyzn lub wychodzenia poza obszary bezpośrednio przylegające do plaż w strojach kąpielowych dla kobiet. Mogą istnieć też zakazy chodzenia boso po ulicach danej miejscowości.

Warto jednak podkreślić, że niezależnie czy w danym miejscu we Włoszech taki lokalny zakaz obowiązuje czy nie to i tak dla zachowania kultury osobistej warto się ubrać. Ulice miast, wnętrza restauracji, galerii handlowych czy środki komunikacji miejskiej nie są odpowiednimi miejscami do chodzenia bez ubrań lub w wyzywających strojach kąpielowych.

Dla osób podróżujących po Włoszech samochodem warto dodać, że w przepisach nie ma zakazu prowadzenia samochodu bez koszuli, więc jeśli ktoś ma na to ochotę to może tak jeździć.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB