Letnie wyjazdy do Włoch kojarzą się z wypadami na plaże. Niezależnie czy są to plaże nad Jeziorem Como czy też nad którymś z mórz otaczających Italię pytanie jest jedno: czy na plaży we Włoszech można pić alkohol? Jak wyglądają przepisy dotyczące spożywania alkoholu na włoskich plażach? Czy jest zakaz czy go nie ma? Podpowiadamy.
Spożywanie alkoholu zwłaszcza w upale oraz nad wodą, gdy mamy zamiar kąpać się w wodzie lub co gorsza prowadzić sprzęt taki jak motorówki i skutery wodne, nie jest najlepszym pomysłem niezależnie od tego czy wolno go pić czy nie. Jak wyglądają przepisy dotyczące spożywania alkoholu na plaży we Włoszech?
Niezależnie czy jest to plaża nad Jeziorem Como czy któraś słynna plaża na Sycylii przepisy we Włoszech są generalnie jednakowe. We Włoszech nie ma centralnego zakazu spożywania alkoholu na plażach. Nie istnieją przepisy na poziomie ogólnonarodowym, które zakazują picia alkoholu na plaży. Jest jednak pewne ale.
Tym „ale” jest to, że władze poszczególnych gmin czy miast mogą wprowadzać własne lokalne przepisy regulujące spożywanie alkoholu na plaży, a także inne kwestie jak chodzenie bez koszuli lub w bikini po danym kurorcie albo nawet spożywanie posiłków na plaży. Z takich lokalnych rozwiązań korzystają na przykład władze Mediolanu, które regulują spożywanie alkoholu w niektórych obszarach centrum miasta.
Niektóre gminy lub powiaty we Włoszech mogą wprowadzić regulacje dotyczące sprzedaży, spożywania lub posiadania alkoholu na plażach danego regionu. Jeśli takie ograniczenia się pojawiają błyskawicznie bywają przedmiotem protestów tak jak na przykład zakaz spożywania alkoholu po 16:00 na plażach w Jesolo wprowadzony w 2021 roku przez burmistrza Valerio Zoggie.
Zakazy podobne do Mediolanu istnieją w kilku turystycznych miastach we Włoszech chociaż zwykle nie dotyczą spożywania alkoholu w nadmorskim kurorcie lub na plażach. Jadąc do konkretnego miejsca we Włoszech warto sprawdzić lokalne przepisy ponieważ władze lokalne mogą wprowadzić takie zakazy, a za ich łamanie mogą grozić wysokie mandaty. Warto jednak podkreślić, że zwykle zakazu nie ma.
Polecamy również: