Ceny w Mediolanie w 2024. Czy w Mediolanie jest drogo?

Wśród jednych z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech nie sposób nie wymienić Mediolanu. Każdego roku do Mediolanu chce przyjechać wiele osób, które zastanawiają się czy w Mediolanie jest drogo. Czy Mediolan jest drogim miastem? Ile trzeba mieć pieniędzy żeby komfortowo zwiedzać Mediolan? Jakie są ceny w Mediolanie?

Mediolan to jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech. Ceny w Mediolanie, zwłaszcza w centralnej turystycznej okolicy, nie należą więc do niskich. Sprawdzimy ceny atrakcji w Mediolanie, restauracji czy noclegów w Mediolanie. Czy jest tanio?

Ceny w Mediolanie w restauracjach

Ile kosztuje jedzenie w tańszych restauracjach w Mediolanie? W Da Giannino L’Angolo D’Abruzzo za pierwsze dania płacimy w granicach od 13 do 15 EUR, drugie dania to koszt od około 13 do 20 EUR. W orientalnej restauracji Le Nove Scodelle pierwsze dania kosztują około 10 EUR, dania główne w okolicach 10-15 EUR. Za pizzę w pizzeriach płacimy od 8 do 12 EUR.

W Tratoria Trippa danie dnia to koszt między 11 a 18 EUR, makarony i risotto to koszt między 11 a 18 EUR, a dania główne kosztują do 20 EUR.

Ile kosztują restauracje średniej klasy? W La Cucina de’ Mibabbo makarony i zupy to koszt 16 EUR, a dania główne kosztują w granicach od 22 do 70 EUR. W restauracji Emporio Armani pierwsze dania to koszt około 30 EUR, drugie w cenach od około 25 do 40 EUR.

W turystycznie położonych miejscach jak Ristorante Cracco zapłacimy więcej niż w dobrych restauracjach np. w Bergamo. W Cracco za pierwsze danie płacimy w granicach 50-60 EUR, za dania mięsne od 55 do 140 EUR, a desery to koszt około 40 EUR.

Ile kosztuje set degustacyjny w Mediolanie? Set degustacyjny w jednej z lepszych restauracji kosztuje 100 EUR bez wineparingu za 4 daniowe menu, a za 6 koszt to 130 EUR. W jednej z najlepszych restauracji w Mediolanie czyli w Mudec za menu degustacyjne płacimy od 375 EUR do 645 EUR.

Ceny atrakcji w Mediolanie

Mediolan kojarzy się przede wszystkim z dwiema ogromnymi atrakcjami czyli ze zwiedzaniem katedry oraz ze słynnym obrazem Ostatnia Wieczerza. Wstęp do katedry w Mediolanie to koszt 22 EUR. Za wejście do bazyliki Santa Maria delle Grazie by zobaczyć słynne malowidło trzeba zapłacić 15 EUR. Wejście na zwiedzanie stadionu San Siro kosztuje 30 EUR. Najtańsze bilety do opery Teatro alla Scala kupimy od 64 EUR.

Za wstęp do Pinakoteka Brera płacimy 15 EUR, a wejście do Gallerie d’Italia to koszt 10 EUR. Wstęp na atrakcje w Mediolanie nie jest więc tak drogi jak w Paryżu czy Amsterdamie, więc przynajmniej to, oraz transport publiczny, nie jest drogie w Mediolanie.

W inne ciekawe miejsca jak Galleria Vittorio Emanuele II albo na Cmentarz Monumentalny czy Parco Sempione pójdziemy sobie za darmo.

Ceny noclegów w Mediolanie

Standard jak powyżej, czyli pokój, to koszt w granicach 70 EUR. Rezerwacje: ulson24@wp.pl

Ceny noclegów w Mediolanie nie należą do niskich i zależą od wielu czynników. Gdy na San Siro organizowane są mecze lub koncerty, a w Mediolanie trwa Fashion Week, F1 GP na Monzie czy inne ważne wydarzenia.

Za noc w dobrze położonym mieszkaniu w godnych warunkach w Mediolanie musimy przygotować się na kwoty rzędu 600-700 zł za noc w sezonie wakacyjnym. Nieco dalej od centrum i w gorszych warunkach jest taniej i nocleg będzie nasz kosztować około 450-550 złotych. Jeśli zadowolimy się niskim standardem w niezbyt ciekawym obszarze to być może uda nam się wynająć mieszkanie w przedziale około 380-400 zł za noc.

Hotele są drogie. Za 5* trzeba przygotować minimum 1000 zł za noc ale te najlepsze kosztują w około 4-6 tysięcy za noc. Hotel 4* to w Mediolanie koszt około 600-1200 zł za noc chociaż są też takie za 2000 zł. Za hotel 3* w Mediolanie trzeba przygotować 400-800 zł za noc.

Oczywiście ceny te mogą być nawet kilkukrotnie wyższe gdy w mieście odbywają się ważne wydarzenia.

Czy w Mediolanie jest drogo? Podsumowanie

Odpowiedź na postawione pytanie brzmi: tak w Mediolanie jest dosyć drogo. Koszty dobrze położonych apartamentów i dobrych hoteli, dobrej jakości restauracji (lub tych niezbyt dobrych ale za to ładnych lub dobrze położonych) są w Mediolanie wysokie.

Może nie jest tu tak drogo jak w Amsterdamie centrum Londynu czy na wyspie Mykonos ale jest zdecydowanie drożej niż w wielu turystycznych miastach Włoch. Zaskoczeniem są jednak ceny w kawiarniach w Mediolanie czy to ile kosztuje pizza w Mediolanie.

Taniej jest w mniej turystycznych regionach w Mediolanie. Jeśli nie zależy nam na korzystnie położonym hotelu czy apartamencie i zadowolimy się samodzielnie przygotowanymi posiłkami to ceny w Mediolanie nie będą przerażająco wysokie. Atrakcje są względnie tanie, a ceny w sklepach we Włoszech nie przerażają.

Z powodu wysokich cen w Mediolanie wielu Polaków decyduje się na nocleg w Bergamo gdzie ceny w restauracjach i hotelach są zdecydowanie niższe. Generalnie w Bergamo nie jest drogo.

Ze względu na łatwy dojazd z Bergamo do Mediolanu miasteczko to często jest traktowane jako baza wypadowa.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB