Czy w Mediolanie mówią po angielsku? Czy się dogadam?

Wiele osób, które jeszcze nie miały okazji na odwiedzenie Włoch planujących podróż do Mediolanu stawia sobie pytanie: czy w Mediolanie mówią po angielsku. Czy w Mediolanie dogadam się po angielsku? Gdzie uda się porozmawiać po angielsku w Mediolanie, a gdzie nie? Podpowiadamy na co się przygotować przed wycieczką.

Czy w Mediolanie mówią po angielsku? Sytuacja jest tutaj nieco inna niż w położonym niedaleko Bergamo. Generalne warto podkreślić, że znajomość angielskiego we Włoszech jest dosyć słaba poza turystycznymi miejscówkami. Widać to w Bergamo i widać w Mediolanie, ale w Mediolanie mniej.

Mediolan to jedna z najbardziej turystycznych miejscowości w kraju. W turystyce znajomość angielskiego jest powszechna. Dogadamy się po angielsku w restauracjach, hotelach czy też porozmawiamy z obsługą muzeów czy punktach informacji turystycznych.

Znajomość angielskiego wśród mieszkańców Mediolanu też jest większa niż w niektórych innych miastach. To centrum nie tylko turystyczne ale również naukowe czy biznesowe. Młodsi Włosi uczęszczający na uczelnie w Mediolanie rozmawiają po angielsku częściej niż starsi. W Mediolanie spotkamy też osoby przyjezdne lub też budzące obawy osoby imigranckie, które po prostu po angielsku rozmawiają.

Jeśli wyjedziemy poza centrum i będziemy chcieli porozmawiać po angielsku tam, gdzie jest mniej przyjezdnych i w miejscach w których jest mniej turystycznie możemy mieć pewne problemy. Warto przytoczyć tu, że w sprawdzającym znajomość angielskiego indeksie EF Proficiency Index w 2023 roku Włochy zajęły 35. miejsce na 113 badanych krajów. Polska zajęła w nim miejsce 13.

Podsumowanie: Czy jadąc do Mediolanu da się dogadać po angielsku? Tak, w Mediolanie da się rozmawiać po angielsku w większości turystycznych miejsc czy atrakcji. Jeśli oddalimy się od uczęszczanych szlaków nie będzie już tak różowo.

Wówczas jeśli chcemy na przykład zapytać o drogę lepiej pytać osoby młodsze, wówczas jest większa szansa na to, że nas zrozumieją. Znajomość angielskiego wśród starszych mieszkańców Włoch jest niska.

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB