Z czego słynie Bergamo? Z czego znane jest Bergamo? TOP 10

Z czego słynie miasto i prowincja Bergamo? Z czego jest znane Bergamo? Jakie są ciekawostki z których znane jest miasto w północnej części Włoch? Sprawdźmy z czego znane jest miasto Beragmo.


Francesco Nullo

Imię pułkownika Francesco Nullo znane jest każdemu uczniowi zespołu szkół w Krzykawie i wszystkim, którzy zajmują się pozycjonowaniem w Olkuszu. Z ziemi włoskiej do Polski ściągnęły nie tylko Legiony Polskie, ale także wielu bohaterów starć w czasie Powstania Styczniowego. Jednym z nich był wojskowy urodzony 1 marca 1826 roku w Bergamo i zmarły 5 maja 1863 roku w Krzykawce, który wcześniej przyczynił się do zjednoczenia Włoch.

Rankiem 5 maja 1863 roku pod wsią Krzykawka niedaleko Olkusza, niewielkiej dziury nieopodal Krakowa, rozegrała się krwawa bitwa oddziałów dowodzonych przez Józefa Miniewskiego i Francesco Nullo. Polscy powstańcy i ich włoscy sojusznicy zostali zaatakowani i wycięci w pień przez siły rosyjskie pod dowództwem księcia Szachowskiego. Nullo zmarł na polu bitwy w wyniku odniesionych obrażeń. Przy Piazza Matteotti w Bergamo możecie zobaczyć posąg ustawiony ku pamięci dowódcy.

W Polsce miejsce bitwy oznaczone jest stosownym pomnikiem, a bohater starć pochowany jest na Starym Cmentarzu w Olkuszu. Ważną postacią wywodzącą się z Bergamo był także Stefano Elia Marchetti również ranny w bitwie pod Krzykawką, zmarły i pochowany w Chrzanowie. Tutaj przeczytacie więcej o Francesco Nullo.


Lody Stracciatella

La Marianna to nie pseudonim artystyczny słynnej bergamskiej matrony, a nazwa kawiarni, która na zawsze zapisała się w kulinarnej historii świata. To właśnie w La Marianna przy Largo Colle Aperto mistrz Enrico Panattoni w 1961 roku opracował recepturę słynnych na cały świat lodów. Czym dokładnie są lody zainspirowane zupą o tej samej nazwie chyba nie trzeba przedstawiać i wyjaśniać. Oryginalne gelato stracciatella tylko w La Marianna w Bergamo!


San Pellegrino

„Co Ty pijesz? Kroplę Beskidu pijesz?” – pytał, pokazując jednocześnie chłodne butelki wody San Pellegrino, znany raper Sebastian Enrique Alvarez Pałucki w czasie jednej ze swoich transmisji w aplikacji Instagram. Jeśli przez chwilę chcecie poczuć się jak zamieniający wszystko w złoto Sentino również możecie skosztować znanej na całym świecie wody z San Pellegrino Terme w prowincji Bergamo, a także różnych innych napojów gazowanych w tym dobrze znanego Chino czy napojów o smaku czerwonych pomarańczy.


Doktor Matteo Fellatio ze Szpitala w Bergamo

W czasach w których ludzie byli pozamykani w domach w internecie aż jeżyło się od budzących niepokój wiadomości z całego świata. Wśród nawału informacji internauci postanowili przemycić nieco szydery. Wykorzystano do niej postać generała Kufa Drahrepusa ;), zajadłego krytyka rządów Prawa i Sprawiedliwości. We wpisie opublikowanym przez użytkownika KochanyPrezio, Kuf wcielił się w rolę doktora Matteo Fellatio ze szpitala w Bergamo, a pełna dramaturgii scena odłączenia doktora od respiratora stała się memem na który dało się nabrać wielu użytkowników serwisów społecznościowych Twitter oraz Facebook. Bądź zdrów, doktorze!


Trumny z Bergamo

W marcu 2020 roku wszystkie media, zarówno te wolne jak i szybkie, informowały o dantejskich scenach, które miały rozgrywać się we włoskim Bergamo. Nagłówki i viralowe wpisy straszyły ciężarówkami pełnymi trumien w Bergamo zmierzającymi ku Cmentarzowi Monumentalnemu. Jak to było z trumnami w Bergamo? Czy trumny na ciężarówkach w 2020 roku w Bergamo to prawda?

Radio Maria odpowiada: tak, to prawda, ale nie w 2020, tylko w 2013, nie w Bergamo, tylko w okolicach Lampedusy i nie z chorymi, tylko z topielcami. Ale niesmak pozostał i wciąż wielu internautów kojarzy Bergamo z trumnami.


Atalanta Bergamasca Calcio

Rozgrywki włoskiej Serie A budzą wielkie emocje w różnych zakątkach świata. W Bergamo w dniu 17 października 1907 roku założono jeden z bardziej legendarnych włoskich klubów Atalanta BC. Do tej pory graczom Atalanty nie udało się zająć pierwszego, ani drugiego miejsca w Serie A ale za to drużyna zajmowała bardzo dobre trzecie miejsce w rozgrywkach w sezonie 2019, 2020 oraz 2021. Tutaj dowiecie się jak dojechać na stadion w Bergamo. W 2024 roku Atalanta Bergamo sensacyjnie wyeliminowała Liverpool w półfinale Ligi Europy. Warto poczytać ile kosztują bilety na mecz Atalanty.


Polenta e Osei

Lubicie cukier z cukrem? To dobrze się składa! Bergamo słynie z jeszcze jednego deseru jest nim polenta e osei czyli deser składający się z biszkoptów, masła z kremem orzechowym i marcepanu posypanego dodatkowo cukrem. Charakterystyczne deserki można zakupić przechadzając się ulicami Bergamo w przytulnych kawiarenkach wypełnionych zapachem kawy.


Gaetano Donizetti

Gaetano Donizetti to nie koktajl serwowany w najlepszych coctail barach nieopodal mariny w Portofino, to bergamski kompozytor żyjący w latach 1797 – 1848. Donizetti jest autorem blisko 70 różnych oper, a także mszy, utworów na instrumenty smyczkowe czy też na fortepian. Utwór Donizettiego, który pewnie słyszeliście w swoim życiu to Una furtiva lagrima z drugiego aktu opery L’elisir d’amore. Kompozytor zmarł na kiłę mózgowo-rdzeniową i pochowany jest w bazylice Santa Maria Maggiore.


Papież Jan XXIII

Papież Jan XXIII, Fot. Domena Publiczna, Wydawnictwo De Agostini

Zanim nastały czasy Jana Pawła II głową Kościoła był Jan Paweł I, a przed nim Paweł VI, a jeszcze przed nim wywodzący się z Bergamo papież Jan XXIII. Urodzony zaraz pod Bergamo w Sotto il Monte kardynał Angelo Giuseppe Roncalli był Sternikiem Łodzi Piotrowej od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963 roku.

Papież Jan XXIII zmarł, niecały rok po wykryciu u niego nowotworu żołądka, w Watykanie 3 czerwca 1963 roku o godzinie 19:49. Początkowo papież Jan XXIII został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra w Rzymie w miejscu w którym obecnie spoczywają doczesne szczątki Jana Pawła II. Od 3 września 2000 roku Jan XXIII jest świętym Kościoła katolickiego, a jego pontyfikat uznawany jest za jeden z ważniejszych pontyfikatów ubiegłego stulecia.


Lotnisko Orio al Serio

Jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie znajduje się właśnie w Bergamo. Lotnisko wyspecjalizowało się w obsłudze tanich linii lotniczych więc zna je bardzo wielu Polaków. Wiele osób kojarzy port lotniczy BGY jako punkt przesiadkowy w swojej podróży do Mediolanu. Tutaj dowiecie się jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB