Mediolan jako baza wypadowa. Czy Mediolan to dobra baza?

Mediolan jest jednym z najbardziej atrakcyjnych włoskich miast, które każdego roku przyciąga tysiące turystów. Dla wielu turystów Mediolan jest głównym celem wycieczki. Co jeśli chcemy zwiedzić we Włoszech coś więcej niż tylko Mediolan? Czy Mediolan to dobra baza wypadowa? Czy z Mediolanu łatwo zwiedzić atrakcje w okolicy i w dalszych częściach Włoch? Podpowiadamy.

Zwiedzanie atrakcji okolicy

Lecco
Okolice Mediolanu czyli Lecco nad Jeziorem Como

Krótka odpowiedź na pytanie czy Mediolan to dobra baza wypadowa brzmi: tak. Mediolan jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym z wieloma atrakcjami w okolicy. Łatwo dojedziemy stąd do Monzy czy do Bergamo. Szybko dostaniemy się do miejscowości położonych nad Jeziorem Como, Lugano, Maggiore, a przejazd do Brescii czy nawet nad Gardę też nie będzie trudny.

Z Mediolanu możemy pojechać bezpośrednim pociągiem na granicę ze Szwajcarią by jeszcze po włoskiej stronie w Tirano wsiąść do pociągu Kolei Retyckiej (Rhätische Bahn) i po malowniczej trasie pojechać do słynnego Sankt Moritz. Do wielu miejsc z którymi Mediolan jest bardzo dobrze połączony dojedziemy na biletach IO Viaggio, a do gmin położonych w pobliżu Mediolanu nawet komunikacją miejską.

Baza wypadowa do wyjazdów pociągiem

Milano Centrale, miejsce z którego dojedziecie w wiele miejsc

Mediolan jest dobrze skomunikowany nawet z oddalonymi miastami. Za pośrednictwem sieci szybkich pociągów możemy dojechać do wielu słynnych włoskich miast. Pod tym względem to lepsza baza wypadowa niż Bergamo.

Kolej wysokich prędkości czyli pociągi Frecciarossa (droższe) oraz pociągi Italo (tańsze) pozwalają na dojazd do takich miast jak Turyn, Bolonia, Florencja, Wenecja, Rzym, Neapol czy Padwa. Pociągiem wysokich prędkości można dojechać nawet do Lecce czy Bari chociaż tu już podróż nie jest tania i nie jest zbyt krótka bo przejazd trwa 8 godzin.

Jedyną wadą szybkich włoskich pociągów są ceny. Najtańsze bilety na dalekie trasy mogą kosztować nawet w graniach 70-100 EUR. Do bliżej położonych miast dojedziemy szybko i względnie tanio. Niezależnie od tego które pociągi wybierzemy warto rezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem by kupić te należące do najtańszej puli.

Baza wypadowa do lotów po Włoszech

Orio al Serio
Bergamo, Orio al Serio, trzecie największe lotnisko we Włoszech

Mediolan otaczają trzy duże lotniska z czego dwa z nich są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami we Włoszech, a ceny biletów na loty wewnątrzkrajowe z Mediolanu są naprawdę korzystne. Rezerwując z odpowiednim wyprzedzenie lot z Mediolanu do Rzymu to koszt 100 zł w jedną stronę. Taki lot kosztuje mniej i trwa krócej niż przejazd pociągiem.

Z Mediolanu z lotniska Linate możemy polecieć do Ancony, siatka połączeń to nawet kilkanaście lotów dziennie do Rzymu, kilka lotów dziennie do Neapolu, kilka lotów dziennie do Bari, Brindisi, Katanii czy Palermo na Sycylii, a także do Olbia, Cagliari i Alghero na Sardynii.

Również z lotniska Mediolan-Bergamo siatka połączeń jest dość ciekawa. To kilka lotów dziennie do Pescary, Neapolu, Bari, Brindisi, Lamezia, Palermo, Trapani, Katanii, Olbia, Alghero oraz Cagliari. W siatce połączeń z obydwu lotnisk są też loty do innych włoskich miast ale ich częstotliwość nie jest aż tak gęsta.

Wada Mediolanu jako bazy wypadowej

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Wadą Mediolanu jako bazy wypadowej jest to, że ceny w Mediolanie są wysokie. Jeśli chcemy podróżować z Mediolanu w inne zakątki kraju i wracać do miasta tylko na sen w hotelu czy apartamencie to wadą jest wysoka cena noclegów. Wyższa niż w Bergamo.

Mediolan jako baza wypadowa do jazdy autem po Włoszech również nie jest najlepszą bazą ponieważ w mieście obowiązuje absurdala strefa czystego transportu, wjazd do centrum jest płatny, a parkowanie jest trudne.

Mimo tych wad Mediolan może być doskonałą bazą wypadową dla podróżujących po północnych Włoszech i chcących wybrać się dalej niezależnie czy chodzi nam o zwiedzanie okolicy czy jednodniowe wypady do dużych miast.

Polecamy również:

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB