Nocleg w Mediolanie czy Bergamo. Gdzie lepiej spać?

Mediolan i Bergamo to dwa niezwykle popularne miasta w Lombardii często odwiedzane przez Polaków. Przed podróżą do Lombardii wiele osób stawia sobie pytanie: czy lepiej nocować w Mediolanie czy Bergamo. Które miasto lepiej wybrać? Jakie argumenty przemawiają za noclegiem w Mediolanie, a jakie za noclegiem w Bergamo? Gdzie lepiej się zatrzymać? Podpowiadamy czy wybrać nocleg w Mediolanie czy Bergamo.

Zarówno Bergamo jak i Mediolan to dwa ciekawe miasta w Lombardii, które dzięki tanim lotom z wielu miast w Polsce są łatwo dostępne dla turystów z naszego kraju. Kwestia tego które z nich wybrać na nocleg jest indywidualną sprawą każdego turysty ponieważ za każdym z nich przemawiają inne argumenty. Możemy pomóc w podjęciu decyzji analizując kilka kwestii.

Mediolan czy Bergamo? Koszt noclegu

Wille w okolicy Bergamo
Wille w okolicy Bergamo

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu wycieczki są kwestie finansowe. Jeśli przygotowując się do podróży zależy nam na kwestiach finansowych wybór między Bergamo i Mediolanem jest raczej prosty. Mediolan to jedno z najdroższych miast we Włoszech. Zarówno ceny w restauracjach czy ceny atrakcji w Mediolanie oraz ceny noclegów są w Mediolanie odczuwalnie wyższe niż w Bergamo.

Noclegi w Mediolanie, niezależnie czy to pokój, hostel, apartament czy hotel są droższe niż w Bergamo. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że są dużo wyższe. Bergamo jest wyraźnie tańsze. Jeśli zależy nam na kosztach to nocleg w Bergamo jest tańszy, a za podobną cenę jak najtańsze noclegi w Mediolanie w Bergamo uda nam się nocować w wyższym standardzie. Nocując w Bergamo wydamy mniej nie tylko na nocleg, a także na śniadania, obiady i kolacje.

Mediolan czy Bergamo? Standard noclegów

pokój hotelowy
Typowy pokój w hotelu o standardzie 2 do 3 gwiazdek w Bergamo (San Giorgio)

Jeśli przy planowaniu wycieczki do Lombardii podjęliśmy decyzję, że koszt noclegu nie jest kwestią decydującą to lepszym wyborem jest Mediolan. W Mediolanie mamy zdecydowanie większy wybór pod względem wyższej jakości hoteli czy apartamentów. W Bergamo na przykład nie ma ani jednego hotelu o standardzie 5*, jest tylko kilkanaście hoteli 4*. Również oferta gastronomiczna w Mediolanie jest zdecydowanie szersza i zapewnia znacznie szerszą gamę najróżniejszych restauracji.

Mediolan czy Bergamo? Łatwość dojazdu

dworzec w Mediolanie
Obłędny i majestatyczny dworzec w Mediolanie

Jeśli decydującą kwestią w wyborze noclegu między Mediolanem i Bergamo są dla nas kwestie logistyczne to właściwie jest to temat pomijalny lub uzależniony przede wszystkim od tego na którym lotnisku będziemy lądować i z którego lotniska będziemy wracać do Polski.

Warto jednak podkreślić, że bezpośrednio z lotniska Mediolan Bergamo w Orio al Serio pod Bergamo w ciągu niecałej godziny dojedziemy bezpośrednim autobusem do centrum Mediolanu, a z lotnisk w Mediolanie łatwo dojechać do Bergamo. Miejscowości te są też dobrze skomunikowane jeśli chodzi o połączenie kolejowe.

Mediolan czy Bergamo? Zwiedzanie atrakcji w okolicy

Bulwar w Lecco
Bulwar w Lecco – tak samo blisko Mediolanu jak i Bergamo

Jeśli mamy zamiar zwiedzać nie tylko Mediolan i Bergamo ale również pojechać nad Jezioro Como do Como lub Lecco, nad jezioro Iseo czy do Brescii musimy indywidualnie przeanalizować plan wycieczki. Transport publiczny w Lombardii jest dobrze rozwinięty, zwłaszcza jeśli posiadamy bilety IO Viaggio.

Niektórej jednak wycieczki, zwłaszcza w stronę Monzy, Varese czy Tirano, będą łatwiejsze jeśli zatrzymamy się w Mediolanie. Można jednak podkreślić, że nawet jeśli mamy przesiadać się na Milano Centrale to Bergamo jest dobre jako baza wypadowa.

Dla zmotoryzowanych podróżnych jadących do Włoch samochodem lub wynajmujących samochód argumentem przeciwko Mediolanowi będzie absurdalna strefa czystego transportu, płatny wjazd do centrum i trudności z parkowaniem jeśli nie wykupimy parkingu hotelowego.

Mediolan czy Bergamo? Życie nocne i atrakcje

atrakcje mediolan i bergamo

Bergamo to w gruncie rzeczy niewielkie miasto. Najważniejsze atrakcje Bergamo zwiedzimy w ciągu jednego lub dwóch dni zwiedzania. Popularne jest nawet zwiedzanie najważniejszych miejsc w Bergamo, które uda się w ciągu kilku godzin.

Mediolan jest większy, zapewnia więcej atrakcji do zwiedzania, więcej atrakcji kulinarnych, więcej miejsc do spacerowania, na zakupy w tym także zakupy w designerskich butikach, a także znacznie większą liczbę różnorodnych restauracji.

Jeśli zależy nam na życiu nocnym: imprezach, klubach czy wydarzeniach kulturalnych czy nawet miejscach po prostu otwartych do późnych godzin wieczornych to również pod tym względem Mediolan zdecydowanie góruje nad Bergamo . Jeśli jednak wieczory spędzamy w hotelu i nie zależy nam na życiu nocnym, cenimy sobie większe bezpieczeństwo i większy spokój to Bergamo jest wyborem lepszym.

Mediolan czy Bergamo? Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na postawione w tekście pytanie ponieważ każdy podróżny ma inne cele swojej wycieczki i zależy mu na innych kwestiach. Osoby, które dysponują większym budżetem, zależy im na zakupach, większej liczbie atrakcji i życiu nocnym powinny raczej decydować się na Mediolan. Nie da się ukryć, że Mediolan mówiąc kolokwialnie zjada Bergamo na tych i wielu innych płaszczyznach.

Jeśli nie zależy nam na nocnym życiu, bogatej ofercie noclegowej, restauracyjnej, muzealnej czy kulturalnej, a cenimy sobie niższe koszta, spokój, bezpieczeństwo i wieczory spędzamy w hotelu to wówczas Bergamo jest lepszym wyborem. Dla kompromisu można wybrać kilka noclegów w jednym mieście, a kilka w drugim wybierając jako drugie to, które jest położone bliżej lotniska z którego wracamy do domu.

Niezależnie od tego czy na nocleg wybierzemy Mediolan czy Bergamo warto zwiedzić obydwa miasta.

autor

Szukasz informacji o Bergamo i Lombardii?

Jestem Stefano, jestem autorem tego bloga. Od 15 lat podróżuje po Włoszech. Dlatego stworzyłem dla Wasbloga poświęconego Bergamo, Mediolanowi i okolicom z moimi doświadczeniami. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania, pogody czy transportu w Bergamo, Mediolanie i ogólnie Lombardii. Dziękuje, że tutaj jesteście!

Zapraszam do kontaktu kontakt@mediolanbergamo.pl (For cooperation please contact me at kontakt@mediolanbergamo.pl) Do zadawania pytań praktycznych zapraszam na FB