Jeśli chcecie dokładnie zwiedzić Bergamo mamy dla Was doskonały przewodnik po Bergamo, dowiecie się co zobaczyć w Bergamo i jakie atrakcje trzeba zwiedzić w Bergamo. Możemy Was zapewnić, że nasze doświadczenie jeśli chodzi o wiedzę na temat atrakcji Bergamo pomoże Wam w zwiedzaniu Bergamo, jego zabytków i najlepszych miejsc. Co warto zobaczyć w Bergamo? Jakie są atrakcje w Bergamo? Zapraszamy na wycieczkę po mieście.
Początek zwiedzania Bergamo zaczynamy od ogólnych informacji z poradami praktycznymi jak zwiedzać atrakcje w Bergamo.
Zwiedzanie Bergamo
Jeśli chcecie zobaczyć najlepsze atrakcje Bergamo to mamy dla Was na początku parę porad praktycznych jak zwiedzać te niezwykłe miejsca Bergamo. Bergamo jest dla nas drugim domem i mamy duże doświadczenie w zwiedzaniu tego miasta, dlatego na początek parę wskazówek
- Bergamo to miasto złożone z dwóch głównych części (z trzech jeśli liczyć okolice Bergamo). Większość atrakcji znajduje się w tak zwanym Citta Alta, czyli górnym mieście. Poniżej Citta Alta, znajduje się Citta Bassa czyli miasto dolne. W tej drugiej części znajdziecie mniej atrakcji, jednak wciąż warto tam zaglądnąć. Łączy je jedna z atrakcji czyli słynne Funicolare w Bergamo.
- Bergamo to doskonałe miasto do zwiedzania w każdą porę roku od zimy do lata, dzięki bliskości gór, możecie jechać w Alpy na narty. Dzięki bliskości jezior, Como, Iseo oraz Morza możecie korzystać z uroków lata.
- Jeśli macie jeden dzień w Bergamo, to spokojnie obejdziecie najważniejsze atrakcje Bergamo (z zewnątrz)
- Komunikacja miejska w Bergamo oferuje bilety czasowe, które opłacają się przy zwiedzaniu miasta – działają one co ważne na obie kolejki w Bergamo.
Piazza Vecchia
Największą atrakcją Citta Alta jest główny plac czyli Piazza Vecchia. Plac znajduje się w miejscu dawego rzymskiego forum i przez setki lat był najważniejszym miejscem w całym mieście. Piazza Vecchia otacza wiele ważnych budynków. Na co warto zwrócić tu uwagę?
W oczy rzuca się przede wszystkim Palazzo Nuovo czyli pałac z XVII wieku będący obecnie siedzibą Biblioteca civica Angelo Mai. Do biblioteki przylega nieczynny od 1955 roku kościół San Michele all’arco zamieniony na magazyn.
Drugą z atrakcji placu jest fontanna Fontanna Contariniego z 1780 roku. Przy placu znajdziemy inne atrakcje – zabytkową, chociaż niezbyt dobrze ocenianą, kawiarenkę Caffe del Tasso, dostępny do zwiedzania Palazzo del Podesta, Muzeum Fresków, a szczególną uwagę zwraca też marmurowy posąg Torquato Tasso z XVII wieku widoczny na zdjęciu powyżej.
Przechodząc pomiędzy Piazza Vecchia a Piazza del Duomo zwrócić uwagę możemy jeszcze na umieszczony na ziemi zegar słoneczny. Przy obydwu placach znajdują się największe atrakcje Bergamo o których piszemy poniżej.
Katedra w Bergamo
Na jednym z głównych placów Città Alta w oczy rzuca się najważniejsza świątynia w mieście czyli katedra. Pierwotnie dedykowany świętemu Wincentemu, katedra zmieniła swoje wezwanie na cześć św. Aleksandra, patrona miasta, w XVI wieku.
Fasada katedry, wznosząca się nad Piazza del Duomo, zachwyca swoją okazałością. Wybudowana głównie w XIX wieku, prezentuje klasyczny styl neorenesansowy. Warto zauważyć portyk z trzema arkadami, udekorowany statuami świętych i medalionami.
Wnętrze katedry urzeka swoją monumentalnością i wykończone jest w barokowym stylu. Katedry nie należy mylić z położoną zaraz obok bazyliką.
Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo
Bazylika w Bergamo to według nas najładniejsza świątynia w mieście, a do tego znajduje się zaraz obok Katedry i głównego placu w mieście Piazza Vecchia. Środek Bazyliki zachwyca przepychem i zostawia w tyle katedrę. Świątynia w swojej pierwotnej wersji powstała w 1133 roku na miejscu dawnej rzymskiej świątyni, 52 lata później powstał ołtarz główny.
Wnętrze Bazyliki
Mało jest tak bogatych w zdobienia kościołów na północy Włoch, dlatego warto zapłacić za bilet do bazyliki jeśli jesteście miłośnikami sztuki. W środku poczujecie się jak w skarbcu pełnym złota, bo złoto jest tutaj wszędzie, na ścianach, podłodze i suficie. Na ścianach wiszą florenckie arrasy, a całość zdobią złote i kolorowe freski.
Warto zwrócić w środku uwagę na zabytkowy konfesjonał, widoczny powyżej grobowiec Gaetano Donizettiego, krucyfiks z XIV wieku oraz drewniany chór z XV wieku.
Bazylika z zewnątrz
Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo składa się z wielu ciekawych elementów architektonicznych, na które warto zwrócić uwagę zwiedzając wnętrza i zewnętrza katedry. Takimi elementami jest Weranda Giovanni de Campione z pięknymi ornamentami przy wejściu od strony Piazza Duomo. Lwy z czerwonego werońskiego marmuru przy wejściu od Piazza Duomo. Lwy białe od strony Piazza Rosate oraz Cappella Colleoniego przy Piazza Duomo, o której więcej napiszemy zaraz więcej.
Capella Colleoni
Oto przed Wami kolejna z atrakcji Bergamo wartych odwiedzenia przy Piazza Duomo. Jest ona poświęcona świętym Markowi, Bartłomiejowi i Janowi Chrzcicielowi. Jej charakterystyczna bogato zdobiona elewacja łączy się z Bazyliką Santa Maria Maggiore mieszczącej się zaraz obok.
Wybudowana została w 1476 roku jako osobista kaplica Bartolomeo Colleoni, członka jednej z najpotężniejszych bergamskich rodzin. Znajduje się tutaj też grób części rodziny Colleoni w tym córki Bartolomeo, Medea Colleoni.
Kaplica znajduje się na miejscu zakrystii kościoła, do dziś nie wiadomo czy zarządzający kościołem dobrowolnie oddali teren pod budowę tej pięknej kaplicy. To tutaj też możecie dotknąć jąder Świętego Bartłomieja na ogrodzeniu by wrócić do Bergamo.
Rocca di Bergamo
Rocca di Bergamo to imponująca, średniowieczna twierdza położona na wzgórzu w Bergamo. Zbudowana została w XIV wieku jako ośrodek militarnych funkcji obronnych miasta. Dziś Rocca di Bergamo jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, oferując spektakularne widoki na okolicę, w tym na ośnieżone szczyty Alp. Twierdza ta jest również domem dla muzeum historii Bergamo, gdzie zwiedzający mogą odkrywać bogatą historię Bergamo i jego okolic.
Campanone
Campanone w Bergamo to wieża miejska mierząca ponad 54 metry, znajduje się ona w centrum Citta Alta pomiędzy Piazza del Duomo a Piazza Padre Reginaldo Giuliani. Na wieżę można wejść by móc podziwiać piękne widoki na panoramę Bergamo, dodatkowo będziecie mogli zwiedzić wtedy muzeum miejskie. Wieża powstała w XIII wieku, a jej główny dzwon powstał dzięki Bartolomeo Pesenti.
Dzwon na wieży Campanone dzwoni codziennie o godzinie 22:00, jako przypomnienie o dawnym zwyczaju zamknięcia bram podczas panowania tutaj Wenecjan. Dzwony odzywają się także o 9:00 i o 12:00 oraz w święto Bożego Ciała.
Zobaczcie też ile kosztuje wejście na Campanone w Bergamo.
Mury Weneckie i brama Porta San Giacomo
Mury weneckie w Bergamo, są potężnym przykładem architektury wojskowej XVI wieku, które nadal stanowią dominującą cechę widoku miasta. Ten zabytek słusznie znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostały one zbudowane w latach 1561-1588 przez Wenecję, która wówczas rządziła Bergamo, jako strategiczne umocnienia obronne przeciwko ekspansji państw ościennych.
Wysokie nawet na 50 metrów, zbudowane z solidnego kamienia i marmuru, mury te są prawdziwym testamentem inżynieryjnej sprawności tamtych czasów. Rozciągają się na długości niemal 6 kilometrów, otaczając i chroniąc starą część miasta, zwaną „Città Alta”.
Mury te, poprzecinane czterema bramami wejściowymi i wieżami obronnymi, są dziś jednym z najlepiej zachowanych obszarów z czasów renesansu. Najpopularniejszą bramą jest Porta San Giacomo znajdująca się na froncie Citta Alta z weneckim lwem na jej szczycie.
Mury w Bergamo są popularnym miejscem dla turystów do spacerowania i podziwiania niesamowitego widoku na nowsze części Bergamo oraz okoliczne doliny i Alpy. Co ciekawe, budowa murów wymagała zburzenia wielu budynków – w tym kościołów, dlatego na budowniczych nałożono ekskomunikę podczas budowy przez Watykan.
Kolejki w Bergamo
Wśród najpopularniejszych atrakcji w Bergamo warto wymienić działające tu kolejki łączące poszczególne części miasta i stanowiące przy tym zarówno formę transportu jak i atrakcję turystyczną. W 1887 roku została uruchomiona kolejka Bergamo Alta, stanowiąca jedną z dwóch kolejek w Bergamo.
To unikalne połączenie łączy Górne Miasto z centrum, przechodząc przez zabytkowe mury weneckie. Kolejka była projektem Emiliana Alessandro Ferrettiego. Wielu turystów po jeździe kolejką udaje się do kawiarni California Bakery przy via Porta Dipinta chociaż są lepsze kawiarnie w Bergamo.
Po wielu modernizacjach i remontach, kolejka, zarządzana przez Azienda Trasporti Bergamo (ATB), nadal oferuje podróżnym niezapomniane wrażenia. Dzięki temu że obydwie kolejki są obsługiwane przez ATB można na nich jeździć posiadając zwykłe bilet komunikacji miejskiej.
Drugą atrakcją jest kolejka Bergamo-San Vigilio, linowo-terenowa trasa otwarta w 1912 roku. Zlokalizowana w malowniczym otoczeniu, łączy różne poziomy miasta, oferując jednocześnie niezrównane widoki na miasto.
Zbudowana przez Société des Usines L. de Roll z Berna, została odświeżona w latach 80. i 90. ubiegłego wieku i ponownie uruchomiona w 1991 roku. Długość trasy wynosi 630 metrów, a różnica wysokości 90 metrów. Kolejką dojeżdżamy do drugiej atrakcji Bergamo, którą warto zobaczyć.
Castello di San Vigilio
Zamek San Vigilio to historyczna warownia położona na wzgórzu o tej samej nazwie, na północ od górnej części miasta. Usytuowany na wysokości około 496 metrów nad poziomem morza, pełnił funkcję obronną wzgórz. Dziś po zamku pozostały już właściwie wspomnienia ale wciąż jest to jedna z największych atrakcji w Bergamo.
Dla wielu turystów wzgórze i zamek San Vigilio są drugą atrakcją, którą odwiedzają w Bergamo – zaraz po przyjechaniu autobusem z lotniska na Colle Aperto wsiadają oni do kolejki na San Vigilio i wybierają się na szczyt wzgórza.
Z szczytu góry można zobaczyć sąsiednią górę Bastia oraz położone poniżej wsie, w tym te zlokalizowane w starożytnej dolinie Breno (Valbrembo i Paladina), równinę Almenno, a przy bardzo dobrej pogodzie nawet wysokie budynki w Mediolanie. Rozległy krajobraz obejmuje także znaczną część przedgórza Alp.
Po zamku pozostały podziemne przejścia, w tym częściowo dostępny tunel łączący go z północną stroną fortyfikacji wzgórz w obrębie Fortu San Marco. Poniżej w parku zobaczyć można małą fontannę. Wjeżdżając kolejkę na górę warto też zwrócić uwagę na niewielki kościół San Vigilio sul Monte.
Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo
Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo to muzeum położone w Bergamo w Citta Alta, we Włoszech, które jest poświęcone naukom przyrodniczym. Muzeum to posiada bogatą kolekcję obiektów z dziedzin takich jak geologia, botanika, zoologia, antropologia i paleontologia.
Wystawy w Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo obejmują okazy roślin, zwierząt, skamieniałości i minerałów, a także interaktywne wystawy naukowe. To miejsce jest idealne dla osób w każdym wieku, które są zainteresowane nauką i odkrywaniem świata przyrody, zwłaszcza że bilet do Museo Civico di Scienze Naturali kosztuje tylko 3 EUR za osobę i jest darmowy dla osób poniżej 18 roku życia.
Accademia Carrara
Accademia Carrara to jedna z najlepszych galerii sztuki na północy Włoch. To prestiżowa Galeria Sztuki w Bergamo, które jest domem dla jednej z najważniejszych kolekcji sztuki włoskiej. Zostało założone w 1780 roku przez dobroczyńcę i miłośnika sztuki, Giacomo Carrara. Muzeum zawiera wiele tysięcy dzieł sztuki w tym:
- 1800 obrazów,
- ponad 3000 rysunków
- ponad 8000 grafik
Do tego znajdziecie tutaj medale, rzeźby, archiwa, meble i wiele innych.
W jego zbiorach znajdują się prace takich mistrzów jak Botticelli, Bellini, Rafael a także szereg znakomitych artystów epoki renesansu i baroku.
Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na Świętego Sebastiana Rafaela z 1502 roku w sali 7 czy portret Leonello d’Este, Pisanello z 1444 roku.
Citta Bassa w Bergamo
Wszyscy kochają Citta Alta, a czy trochę uwagi możemy poświęcić też Citta Bassa? Czyli części Bergamo u podnóża wzgórza Citta Alta? Miasto dolne lub nowe także tętni turystycznym życiem. Citta Bassa nie oferuje tyle skoncentrowanych w jednym miejscu atrakcji, jednak znajdzie się tutaj coś dla każdego turysty.
Dla miłośników sztuki Teatro Gaetano Donizetti, czyli opera imienia słynnego kompozytora z Bergamo. Obok warto zwrócić uwagę na pomnik bohatera walki o wolną Polskę Francesco Nullo. Dalej atrakcje to centrum przy piazza Pontida po lewej stronie viale Roma czy też uliczki Via Torquato Tasso, Via Pignole po prawej stronie centrum Citta Bassa.
Obowiązkowym punktem na dole jest Porta Nuova, z którego będziecie mieć piękny widok na Citta Alta oraz możecie zwiedzić okoliczną Chiesa di Santa Maria Immacolata delle Grazie.
My polecamy przejść się od Basilica di Sant’Alessandro in Colonna do lodów Gelateria Romana, przejść obok Porta Nuova na drugą stronę viale Roma i poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Citta Bassa.
Cmentarz Monumentalny
Cimitero Monumentale Di Bergamo, położony w dzielnicy Borgo Palazzo i dość łatwo do niego dojechać w kilkanaście minut z obszaru centrum. To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Bergamo chociaż dociera tu niewielu turystów.
Prace nad cmentarzem trwały od 1896 do 1913 roku. Głównym architektem był Ernesto Pirovano, który zaprojektował monumentalny cmentarz, w tym eklektyczną konstrukcję kolosalnego famedio, czyli głównego budynku cmentarza. Wnętrze i zewnętrzne dekoracje to dzieła takich artystów jak Ernesto Bazzaro i Ponziano Loverini.
Cimitero Monumentale Di Bergamo to nie tylko miejsce pochówku, ale także otwarte muzeum architektonicznych i artystycznych arcydzieł. Na terenie cmentarza znajdują się przykłady sztuki z różnych epok, od późnej secesji po modernizm i art deco i niezwykłe współczesne groby w niczym nie przypominające tych, które znamy z Polski. Tutaj przeczytacie nasz obszerny artykuł o Cmentarzu Monumentalnym w Bergamo.
Od Via XX Settembre do Teatro Geatano Donizetti
Jeśli chcemy przespacerować się po dolnej części Bergamo to nie sposób nie trafić do okolic handlowej ulicy XX Settembre. W dolnej części warto zahaczyć o plac przed XVIII wieczną bazyliką Sant’Alessandro w Colonnie.
Na początku ulicy XX Settembre warto zwrócić uwagę na popiersie Pietro Ruggeri Da Stabello i fontannę oraz znajdujący się za nią niewielki kościółek San Leonardo. Sama ulica to turystyczne i handlowe centrum Bergamo. Miniemy tu sklepy zarówno luksusowych jak i budżetowych marek, to miejsce idealne na zakupy w Bergamo.
Dalej idąc uliczką mijamy jeszcze niewielki kościół Madonna dello Spasimo i dochodzimy do szerokiego deptaku prowadzącego do Porta Nuova. Zobaczymy tu m.in. pomnik Vittorio Emanuele II, Camillo Benso, a po drugiej stronie ulicy znanego w Polsce Francesco Nullo.
Możemy tędy dojść do opery czyli do okazałego gmachu Teatro Gaetano Donizetti. W okolicy znajduje się jeszcze wieża Torre dei Caduti, a także Za nim znajduje się jeszcze kościół Santi Bartolomeo e Stefano. Przy Porta Nuova polecamy też wstąpić do kościoła Santa Maria Immacolata delle Grazie.
Mapa atrakcji w Bergamo i plan
- Citta Alta
- Punkt widokowy na miasto
- Funicolare na San Vigilio
- Castello Di San Vigilio (punkty widokowe)
- Piazza Della Cittadella + Muzea
- Via Bartolomeo Colleoni
- Piazza Vecchia
- Cattedrale di Sant’Alessandro Martire
- Basilica di Santa Maria Maggiore / Cappella Colleoni /jądra Bartolomeo
- Rocca di Bergamo
- Stacja kolejki Funicolare do Citta Bassa / Citta Alta
- Punkt widokowy przy Porta San Giacomo
- Accademia Carrara
- Teatro Gaetano Donizetti
- Citta Bassa / Piazza Matteotti
- Basilica di Sant’Alessandro in Colonna
- Chiesa di Santa Maria Immacolata delle Grazie
- Cmentarz w Bergamo
Punkty widokowe w Bergamo
Gdzie są najlepsze punkty widokowe w Bergamo? Bez wątpienia znajdziecie je wysoko w mieście. Pierwszym i podstawowym jest punkt przy stacji końcowej kolejki Funicolare (tej drugiej) przy Via Al Castello. Znajdziecie go pod numerem 3 na mapie. Z tego miejsca będziecie mieć piękny punkt widokowy na miasto.
Drugim punktem będzie Parco del Castello Di san Vigilio, (punkt numer 4 na mapie) z tego miejsca będziecie mieć widok na Alpy, Valtese, Monastero di Astino oraz w przy dobrych warunkach pogodowych zobaczycie Mediolan.
Trzecim punktem są mury weneckie wokół Citta Alta, (punkty numer 2, 10, 12) z tego miejsca macie widok na Citta Bassa. Najlepszym miejscem jest bulwar obok Porta San Giacomo.
Możecie też z Citta Bassa obserowować Citta Alta – na przykład z via roma przy Porta Nuova.
Atrakcją w dolnej części Bergamo przy piazza Vittorio Veneto jest również Wieża Poległych. Torre Dei Caduti została wzniesiona w 1924 roku w stylu neoklasycznego monumentalizmu. Na odsłonięcie słynnego zabytku przyjechał sam Benito Mussolini, który otwarł wieżę 27 października 1924 roku. Wieża z charakterystycznym zegarem sięga 45 metrów wysokości.
Możemy na niej zaobserwować płaskorzeźby admirała Admando Diaza oraz Paolo Thaon di Revela, a także posiąg Zwycięskich Włoch. Wstęp na punkt widokowy na Torre dei Caduti jest płatny 5 EUR za normalny i 3 EUR za ulgowy, studenci wchodzą gratis!
Bergamo w 1 dzień
Da się spokojnie ogarnąć atrakcje Bergamo w jeden dzień, trzeba mieć tylko odpowiedni plan. Dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalny dłuższy artykuł o tym jak zwiedzić Bergamo w 1 dzień. Zapraszamy!
Bergamo w 2 dni
Mamy dla Was także poradnik dla osób mających trochę więcej czasu na zwiedzanie Bergamo – Bergamo w 2 dni będzie idealne dla Was.
Transport po Bergamo
Na koniec zbiorczo mamy dla Was informacje ułatwiające transport po Bergamo oraz pozwalające zaoszczędzić pieniądze na podróżowaniu w Bergamo. Zaoszczędzić na transporcie najlepiej przez zakup IO Viaggio Lombardia, mamy też dla Was informacje o tym jak poruszać się po Bergamo oraz wszystko o Bergamo funicolare i tym jak wygląda komunikacja miejska w Bergamo.
Bergamo, atrakcje – podsumowanie
Podsumowując, artykuł ukazuje (stara się) mnogość atrakcji Bergamo, które decydują o bogactwie i unikalnym charakterze tego miasta. Oczywiście miejsce jest pełno, polecamy poszwendać się uliczkami Citta Alta, zrobić sobie spacer na murach i odpocząć z widokiem na miasto. Miejsc, które warto odwiedzić jest tutaj serio sporo, a tanie loty i ich ilość sprawia, że Bergamo jest doskonale dostępne dla polskiego turysty.